Sabiedrība

Ko vēsta komas statistika?

Jauns.lv

Ko vēsta komas statistika?...

* Pacienta izveseļošanās prognozes lielā mērā tiek noteiktas pirmo 24 stundu laikā, izmantojot Glāzgovas komas skalu (3–15 punkti, kur 3 ir cilvēks visdziļākajā komā un 15 – normāls, ko nosaka pēc acu atvēršanas, balss, kustībām utt.). Pētījumi liecina: ja 3–4 punkti ir labākais rezultāts pirmās diennakts laikā, 87% pacientu visticamāk mirs vai nonāks veģetatīvā stāvoklī un tikai 7% ir izredzes uz vidēju invaliditāti vai labu atveseļošanos. Ja ir 5 punkti, 53% ir pašas sliktākās prognozes, 34% – labākas; ja 8–10 punkti, 27% nav vai maz cerību un 68% – labākas izredzes. Kam izdodas savākt 11–15 punktus, 87% gadījumu būs progress, tikai 7% mirs vai paliks komā.

* Vairākums komu beidzas ar acu atvēršanu un samaņas atgūšanu, tomēr 10% gadījumu pacienti ar atvērtām acīm nenāk pie apziņas un neatbild uz ārējiem kairinājumiem. Ja pacients neatver acis pirmajās 30 dienās, tā parasti ir slikta prognoze.

* Maz ticams, ka pacienti, kas paliek veģetatīvā stāvoklī vismaz gadu, atgūs apziņu, lai gan viņi var dzīvot ilgi.

* Jaunākiem pacientiem par 40 gadiem ir lielākas izredzes atlabt no komas.

* 90% pacientiem ar smadzeņu traumu, kuri atrodas veģetatīvā stāvoklī mēnesi un ilgāk, parasti izdodas atlabt tikai līdz smagas invaliditātes līmenim. Divas trešdaļas to, kas atmostas pēc divām nedēļām vai ātrāk, atveseļojas labi vai pat pilnībā.

* Jo ātrāk pēc traumas cilvēks nonāk komā, jo nopietnākas un plašākas parasti ir sekas, vienkārši sakot, vinnē tie, kas uzreiz nezaudē samaņu.