Ja būs sauss un silts laiks, rudenī sēņotāji un ogotāji bieži sastapsies ar odzēm
Kopš maija mediķi snieguši palīdzību jau 30 odžu sakostiem cilvēkiem. Ja turpināsies silts un sauss laiks, tad sēņotāji un ogotāji arī rudenī bieži varēs sastapties ar čūskām. Pašreiz čūskas mežos nav retums, jo viņām patīk silts laiks. Savukārt cilvēkus tās sakož biežāk tagad, kad uz mežu dodamies bez zābakiem.
Šomēnes slimnīcā nonākuši četri čūsku sakosti cilvēki, bet kopš maija – 27, no kuriem pieci bijuši bērni un pusaudži, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”. Ātrās palīdzības mediķi šovasar saņēmuši 30 izsaukumus pie čūsku sakostajiem, bet visi uz slimnīcu nav vesti. Kaut arī pēdējos gadus odzes inde sakostajiem nav bijusi nāvējoša, septiņu cilvēku dzīvība šovasar bijusi apdraudēta – viņiem iestājies anafilaktiskais šoks (dzīvībai bīstama alerģiska reakcija). Šogad pirmo odzes dzēlienu mediķi reģistrējuši 13. maijā.
Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze, taču arī zalkša zobi var iecirsties ļoti sāpīgi. Un satraukumā var būt grūti noteikt, ar kādu rāpuli ceļi krustojušies. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” stāsta, ka ik gadu mediķi saņem apmēram 60 izsaukumu pie čūsku sakostiem cilvēkiem. Nevarētu teikt, ka šogad izsaukumu bijis vairāk nekā iepriekš.
Rudenī cilvēki ģērbjas biezākās drēbēs un uzvelk zābakus, bet vasarā mežā dodas trūcīgākā apģērbā, un tad čūskas arī biežāk sakož cilvēkus, pārsvarā kājās. Kādai meža zemeņu lasītājai odze zobus iecirtusi arī plaukstā. Tomēr jāteic, ka šad tad pie vainas ir arī paši sakostie. Nesen kādam vidzemniekam odze iekampusi pirkstā, kad viņš rāpuli paņēmis rokā un nesis prom no mājas. Savukārt pirms pāris gadiem kāds vīrietis slimnīcā nokļuva tādēļ, ka vēlējās nobučot „mīlradībiņu” – mežā atrastu čūskiņu. Odzei mīlināšanās nepatika un viņa vīrietim iedzēla lūpā. Jāuzsver, ka viens no piesardzības noteikumiem ir – nekādā gadījumā netuvoties čūskai!
Čūskām patīk siltums, tāpēc tās labprāt sildās saulītē. Ja rudens būs sauss un silts, tad sēņotāji un ogotāji mežā pat samērā ilgi varēs sastapt šos rāpuļus, teic Bukša.
Ja ir iekodusi čūska, mediķi iesaka:
* izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību pa tālruni 113;
* nomierināt un noguldīt cietušo, lai viņš pēc iespējas mazāk kustinātu sakosto ķermeņa daļu un inde strauji neizplatītos;
* cietušajam dot pēc iespējas vairāk šķidruma;
* sakosto ķermeņa daļu pacelt augstāk par pārējo ķermeni (piemēram, paceļot roku vai kāju);
* uz koduma vietas uzlikt ko aukstu
* nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Nedrīkst lietot medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.
Kasjauns.lv/Foto: AFP/LETA