Kuldīgas uzņēmējs veido savu "Ļeņinekļu parku"
Uzņēmējs kategoriski iebilst runām par savas simpātijas izrādīšanu aizgājušajiem laikiem. Tieši pretēji - ar šo savu rīcību viņš vēlas norādīt uz sūro pagātni un atgādināt, ka no vēstures ir jāmācās.
Novadu ziņas

Kuldīgas uzņēmējs veido savu "Ļeņinekļu parku"

Jauns.lv

Kuldīgas pusē skaistas lauku ainavas pašā vidū vērojama sirreāla aina - starp meža ieloku un dīķmalu slejas bijušā boļševiku līdera Ļeņina stāvs. Un ne viens vien, jo vietējais entuziasts Meinards Mētelis veido pats savu "Ļeņinekļu parku", sestdien vēstīja raidījums "LNT Ziņas".

Kuldīgas uzņēmējs veido savu "Ļeņinekļu parku"...

Kopš 90.gados pieminekļus demontēja, vairumā gadījumu šo "ļeņinekļu" liktenis ir miglā tīts. Bet daži, kā izrādās, nonākuši pie entuziasta.

"Pilskalnu" zemnieku saimniecība ir četri Ļeņina pieminekļi - kāds te nonācis no Saldus, cits - no Dobeles, visbrangākais nāk no Bauskas, savukārt patlaban tiek montēts un tapšanas procesā ir piemineklis no Kuldīgas.

Kuldīgas "ļeņineklis" nav viena gabala statuja. Tas jāliek kopā kā puzle, tikai atšķirība, ka katrs tāds granīta gabals sver vairākas tonnas. Sākumā pieminekļa salikšana ir kā neatminams rēbuss, tad talkā tiek ņemta vienīgā internetā atrastā fotogrāfija no pasākuma, kad pieminekli Kuldīgā demontēja. Tad konkrētā "ļeņinekļa" aprises kļūst skaidrākas.

Uzņēmējs kategoriski iebilst runām par savas simpātijas izrādīšanu aizgājušajiem laikiem. Tieši pretēji - ar šo savu rīcību viņš vēlas norādīt uz sūro pagātni un atgādināt, ka no vēstures ir jāmācās.

"Lai latvietis būtu savas zemes patriots, vēsture ir jāzina - kas bijuši mūsu ienaidnieki, ko darījuši pāri mūsu tautai. Lai mēs būtu stingri uz savas zemes un mācītos patriotismu," saka Mētelis.

Sākotnēji pat nav bijis mērķis "ļeņinekļus" eksponēt, vien vācis kā laikmeta liecību. Līdz kādā reizē - dusmu uzplūdā - nolēmis tos padarīt publiski pieejamus.

"Es sāku parku taisīt tad, kad jutu, ka mēs atkal esam abižoti. Mēs "krievu laikā" bijām abižoti, tagad Eiropas laikā atkal. Lai neskrien līdzi kā pakalpiņi citai varai, citai tautai. Un valdības tikai savās koalīcijās dala laurus, dala naudu, un tauta paliek ne bez šā, ne bez tā. Ja mēs 25 gadus jau muļļājamies un nekur neesam tikuši," vērtēja uzņēmējs.

Mētelis šo ekspozīciju labprāt papildinātu, bet nu tas neesot vairs iespējams - Ļeņina pieminekļus nevarot dabūt ne par kādu naudu. "Es jau ceru vēl dabūt no Ventspils - tur ne tikai Ļeņins, bet arī Gagarins," teic uzņēmējs.

 

Ukrainā Ļeņina statuju pārveido par Dārtu Veideru

Ukrainā Ļeņina statuju pārveido par Dārtu Veideru

Alūksnē augšāmceļas Ļeņina piemineklis

Uzņēmēja īpašums robežojas ar eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas lauku mājām, taču kaimiņienes logos, kā norāda Mētelis, "ļeņinekļu" aina neveras.

Latvijā padomju gados kopumā bijuši 35 Ļeņina pieminekļi, tā stāsta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI). Tolaik visi "ļeņinekļi" bijuši valsts aizsardzībā un par tiem gādāja inspekcija. Taču informāciju par to, kas ar šiem pieminekļiem noticis tagad, neviens neapkopo.

VKPAI Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājs Jānis Asaris atminas, ka 1991.gada 17.janvārī tika izdots Ministru kabineta rīkojums, ar kuru pieminekļus no valsts aizsargājamo pieminekļu saraksta izslēdza.

"Protams, pēc tam, ņemot vērā, ka viņi vairs nebija aizsargājami pieminekļi, mēs viņu turpmāko likteni neesam mēģinājuši izsekot. Protams, tajā lakā uz pacēluma viļņa viņus demontēja. Kur nu tālāk katrs no tēlnieciskajiem veidojumiem nonāca, ir grūti pateikt," atzīst Asaris.

Kasjauns.lv/Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA