Sabiedrība

Pirmoreiz Latvijā uzstāsies Gubernatora simfoniskais orķestris no Irkutskas

Jauns.lv

Dzintaru koncertzālē pirmdien un otrdien pirmoreiz Latvijā uzstāsies Krievijas Irkutskas apgabala filharmonijas Gubernatora simfoniskais orķestris mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Ilmāra Lapiņa vadībā, informēja Hermaņa Brauna fondā (HBF).

Pirmoreiz Latvijā uzstāsies Gubernatora simfoniska...

Pirmdien orķestris atskaņos Pētera Čaikovska fantāzijuvertīru "Romeo un Džuljeta", Kloda Debisī un Morisa Ravēla orķestra darbus, kā arī Maksa Bruha Pirmo vijoļkoncertu, kurā solo partiju atskaņos vijolniece Dora Švarcberga.

Švarcberga ir Maskavas konservatorijas profesora J.Jankeļeviča klases absolvente, daudzu starptautisku konkursu laureāte. 1973.gadā viņa emigrēja no PSRS un regulāri uzstājas Eiropā un Amerikā, spēlējot solokoncertus un uzstājoties kopā ar orķestriem. Kopš 1989.gada viņa pastāvīgi sniedz koncertus arī Krievijā. Pašlaik Vīnes Mūzikas augstskolas profesore Švarcberga dzīvo Vīnē.

Otrdien koncertprogrammas pirmajā daļā orķestris piedāvās publikai Antonīna Dvoržāka Astoto simfoniju, kas tiek uzskatīta par vienu no dižā čehu skaņraža daiļrades virsotnēm. Bet vakara otro daļu mūziķi veltīs padomju laika komponistam Izakam Dunajevskim – viņa melodiskajām dziesmām, mūzikai no operetēm un pagājušā gadsimta 30., 40., 50.gadu filmām. Pirmo reizi dziesmu žanrā sevi apliecinās Latvijas Nacionālās operas soliste Liene Kinča, kura jau kopā ar orķestri un maestro Lapiņu ir uzstājusies, dziedot Lizas partiju operas "Pīķa dāma" koncertatskaņojumā Irkutskā.

Irkutskas apgabala filharmonijas Gubernatora simfoniskais orķestris  šogad atzīmē 55.gadskārtu. Tas sadarbojas ar pazīstamiem diriģentiem un izciliem solistiem–instrumentālistiem (N.Šahovsku, D.Švarcbergu, V.Repinu, D.Macujevu un citiem), ar Marijas teātra un Lielā teātra dziedātājiem. Orķestris pastāvīgi piedalās festivālos, koncertē Vācijā, Šveicē, Japānā, Korejā. Pērn tas ar lieliem panākumiem uzstājās Maskavā.

2009.gadā par orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu kļuva Rīgā dzimušais diriģents Ilmārs Lapiņš.

Lapiņš pabeidzis Emīla Dārziņa mūzikas skolu, pēc tam studējis Ļeņingradas konservatorijā profesora I.Musina klasē un aspirantūrā Maskavas konservatorijā profesora B.Haikina klasē. Viņš ir stažējies arī pie Herberta fon Karajana. Lapiņš ir strādājis Jaroslavļas filharmonijā, Krievijas Lielajā teātrī, Krievijas Prokofjeva simfoniskajā orķestrī, vadījis Tatāru operu un Baškīrijas operu, Tomskas filharmonijas un Sverdlovskas filharmonijas simfoniskos orķestrus.

Viņš ir Austrijas goda pilsonis, bijis Austrijas Kultūras ministrijas padomnieks Bosnijas un Hercegovinas jautājumos, vadījis Vīnes Jauno kamerorķestri, sadarbojies ar Vīnes Kameroperu, kā arī ar "Teatro Filharmonico di Verona" Itālijā, Belgradas Nacionālo operu, Klaipēdas Muzikālo teātri Lietuvā. Mākslinieks ir uzstājies Krievijā, Eiropas valstīs, Ķīnā, Mongolijā.

Irkutskā Lapiņš ar orķestri koncertuzvedumos atskaņo arī operas – Džuzepes Verdi "Rigoleto", Nikolaja Rimska-Korsakova "Cara līgavu", Riharda Vāgnera "Klīstošo holandieti", Čaikovska "Pīķa dāmu".

BNS

Tēmas