Vai Ozolniekos patiešām pa ielām staigā ķīnieši? Reportāža
Šķiet, ka Ozolnieki kļuvuši par teju skandalozāko Latvijas pilsētu pēdējo nedēļu laikā. Kā teic vietējie – pilsētu apsēduši ķīnieši. Vai tā patiešām ir? Lai apstiprinātu vai noraidītu šo gandrīz vai par pilsētas leģendu kļuvušo stāstu, portāls Kasjauns.lv agrā darba dienas rītā devās noskaidrot, kā tad ir patiesībā.
Iebraucot Ozolniekos, neko īpašu neievērojam. Pilsēta kā jau visas Latvijas mazpilsētas – klusa, mierīga. Uz ielām cilvēki, kas galvenokārt steidzas uz darbu, bet no ķīniešiem ne vēsts.
Satiekot vietējo iedzīvotāju Gati, dodamies aplūkot īpašumus, kurus esot iegādājušās ķīniešu ģimenes – lielas, skaistas privātmājas. Viena ģimene mitinoties arī daudzdzīvokļu mājā, un nodarbojoties ar apģērbu tirdzniecību. Kā saka Gatis – viņam kaimiņos dzīvojošie ķīnieši ir klusi, runā ļoti maz, vai praktiski nerunā vispār. Par to, ka ķīnieši Ozolniekos patiešām ir, pārliecināmies arī mēs, pieklauvējot pie dzīvokļa durvīm, kurās, kā Gatis teic, mitinoties viena no iebraucēju ģimenēm.
Tikpat ātri, cik durvis atver, tās arī aizver mūsu acu priekšā. Ķīniešu sieviete izturas diezgan atturīgi, un nav skaidrs, vai mūsu sacītais – angļu valodā – viņai saprotams. Par ķīniešu viesmīlības izbaudīšanu priecāties nevaram.
Arī pilsētas pašvaldība neko nevarot darīt, jo ķīnieši atļauju uzturēties mūsu zemē ieguvuši oficiāli, likumu nepārkāpjot. „Lai varētu uzturēties Latvijā, viņiem jāiegādājas īpašums Rīgā 100 tūkstošu latu apmērā, un ārpus Rīgas 50 tūkstošu latu vērtībā. Lai gan valsts ekonomikai ķīniešu ienākšana varētu radīt tikai plusus, apdraudēti ir mūsu uzņēmēji, jo ķīnieši ātri vien varētu izkonkurēt mūsējos uzņēmējdarbības lauciņā,” portālam stāsta Gatis.
Kā jau vēstījām, Ozolnieku pašvaldība ir gatava palīdzēt ķīniešu ģimenēm integrēties Latvijā, risinot valodas barjeras jautājumu. Bet par to, ka ķīnieši sākuši apdzīvot Ozolniekus, pārliecinājāmies arī savām acīm.
Kasjauns.lv/ Foto: Rojs Maizītis