Kurā pilsētā atskurbt ir visizdevīgāk? Dārgāko Latvijas atskurbtuvju TOPS
Piedzeršanās līdz nemaņai un nokļūšana atskurbšanas telpās, protams, ir saistīta ar pamatīgiem tēriņiem. Tomēr ir jūtama atšķirība, kuras pilsētas atskurbtuvē policisti jūs nogādā. Ja galvaspilsētā par pārnakšņošanu atskurbtuvē jāmaksā vien trīs lati, tad citviet desmitiem latu.
Viss atkarīgs no tā, kur vietējā pašvaldība ierīkojusi atskurbšanas telpas – naktspatversmē, pašvaldības policijas karcerī vai slimnīcas atsevišķā nodaļā, vai telpas ir vietvaras īpašums vai arī tās tiek īrētas. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija publicējusi informatīvo ziņojumu, kurā minētas alkoholiķa uzturēšanas izmaksas atskurbšanas telpās. Protams, ka vēlāk daļa no šīs naudas tiek piedzīta no dzērāja. Lūk, izdevumi par vienas personas uzturēšanos atskurbtuvē:
Rīgā – Ls 3;
Rēzeknē – Ls 17;
Liepājā – Ls 22;
Daugavpilī – Ls 27;
Jelgavā – Ls 53;
Jūrmalā – Ls 65.
*
atskurbšanas telpas ierīkotas Latvijas Sarkanā Krusta sociālajā centrā „Gaiziņš” jeb naktspatversmē. Tajā alkoholiķiem nav nekādas ekstras – viņiem ļauj tikai izgulēties, tāpēc arī par gultasvietu daudz nav jāmaksā. Vienlaikus jārēķinās arī „nesaprotošiem” kaimiņiem, jo citos naktspatversmes stāvos ir izmitināti cilvēki, kuri, iespējams, arī grādīgo dziru ir uz jūs.
*
pilsētas slimnīca ir izveidota Detoksikācijas palāta, uz kurieni policija aizgādā indivīdus, kuri vairs paši nespēj nostāvēt uz savām kājām. Ja personai tiek konstatētas veselības problēmas, tad viņa tiek ārstēta atbilstoši veselības programmai. Alkoholiķi var justies arī samērā brīvi, jo policisti Detoksikācijas palātā nedežūrē. Tomēr jārēķinās ar to, ka nepieciešamības gadījumā agresīvākās personas var piesaistīt pie gultas ar speciālām ierīcēm vai ievadīt nomierinošus medikamentus.
*
atskurbtuve ir pašvaldības policijas pārziņā un alkoholiķim tiek nodrošinātā ne tikai apsardze, bet arī medicīniskā aprūpe. Tur pastāvīgi dežūrē feldšeris, lai nepieciešamības gadījumā nekavējoties varētu izsaukt ātro palīdzību. Tāpat apkalpojošā personāla rīcībā ir visi nepieciešamie līdzekļi, lai neordinārās situācijās attiecīgi reaģētu - nomierināšanas krekls, roku dzelži, sasiešanas līdzekļi un pirmās palīdzības sniegšanai nepieciešamie medikamenti.
*
slimnīcā pie Narkoloģiskās nodaļas ir izveidota speciāla Detoksikācijas palāta, kurā pašvaldības policija nodrošina sabiedrisko kārtību un drošību. Slimnīcā visu diennakti dežurē viens pašvaldības policijas darbinieks. Palātās ir uzstādītas novērošanas kameras. Nepieciešamības gadījumā aprūpējamajam pat tiek izsniegts apģērbs un apavi.
*
pašvaldības policija ir izveidojusi Medicīniskās atskurbtuves nodaļu ar savu īpašo reglamentu. Nodaļas atskurbšanas telpās ir speciāli iekārtotas istabas, kas paredzētas personu atskurbšanai līdz 12 stundām. Katrā telpā ir novērošanas kamera un gultas ar apaļiem stūriem, kas ir piestiprinātas pie grīdas. Aprūpējamos apskata ārsta palīgs un konstatē viņa veselības stāvokli. Tāpat pirms ievietošanas atskurbtuvē pacients visas mantas var nodot mantu glabātuvē. Ārsta palīga konsultācijas, mantu glabātuve un citas ekstras ir tās lietas, kas sadārdzina viesošanos Jelgavas atskurbtuvē.
*
pašvaldības policija arī iekārtojusi speciālas atskurbšanas telpas, pie tam atsevišķi sievietēm un vīriešiem. Pie tam telpu plānojums īpaši izveidots tā, lai tajās ievietotās personas nevarētu izdarīt pašnāvību vai nodarīt sev miesas bojājumus. Tiek piedāvāta arī pirmā medicīniskā palīdzība. Aprūpējamos uzrauga gan policisti, gan mediķis. Izveidots atsevišķs sanitārais mezgls. Uzturēšanos šajās telpās sadārdzina arī tas fakts, ka atskurbtuves telpas tiek īrētās un tās nav pašvaldības īpašumā. Lai arī personas izmitināšana Jūrmalas atskurbtuvē izmaksā 65 latus diennaktī, no viņa tiek piedzīti tikai 18 lati par nakti (nerēķinot iespējamo administratīvo sodu, kuru viņam nāksies vēlāk samaksāt).