Politika

Valsts kontrole: Rīgas brīvostas amatpersonu atbildība par izšķērdību jāvērtē nekavējoties

Jauns.lv

Rīgas domei un Satiksmes ministrijai ir aktīvi jāiesaistās lemšanā par Rīgas brīvostas pārvaldes (RBP) amatpersonu disciplināro atbildību vai par atbilstību ieņemamajam amatam, negaidot tiesībsargājošo iestāžu atzinumu par šo amatpersonu saukšanu pie kriminālatbildības, uzskata Valsts kontrole (VK).

Valsts kontrole: Rīgas brīvostas amatpersonu atbil...

Ar šo viedokli rīt, 11.septembrī, paredzēts iepazīstināt Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisiju, kas plkst.12.30 notiks Jēkaba ielā 11. Komisijas sēdē uzaicināti piedalīties Valsts kontroles, Satiksmes ministrijas, Rīgas domes un Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāvji.

Lielākā daļa pavasarī pabeigtās revīzijas secinājumu ir saistīti ar konkrētu normatīvo aktu neievērošanu, kā rezultātā RBP finanšu līdzekļi ir izlietoti nelikumīgi vai nelietderīgi. Tādēļ Valsts kontrole par revīzijas rezultātiem ir informējusi ne tikai valsts pārvaldes augstākās amatpersonas, kurām jānodrošina valsts pārvaldes tiesiskums, bet arī Ģenerālprokuratūru, kuras kompetencē ietilpst noskaidrot, vai konstatētos pārkāpumus pieļāvušās RBP amatpersonas un darbinieki ir saucami pie kriminālatbildības.

Kamēr tiesībsargājošās institūcijas vērtē nodarījuma smagumu, Rīgas domei un Satiksmes ministrijai bez vilcināšanās jānoskaidro, kura amatpersona pārkāpumus ir pieļāvusi, un jāizvērtē, vai tā ir pelnījusi piezīmi, rājienu vai varbūt ir zaudējusi darba devēja uzticību un tāpēc ir jāatlaiž no darba, paziņojumā medijiem uzsver Valsts kontroliera biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.

VK nepiekrīt Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) un pārējo Rīgas domes pārstāvju viedoklim, ka, lai lemtu par Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu disciplināro atbildību vai par atbilstību ieņemamajam amatam, ir jāsagaida tiesībsargājošo iestāžu atzinums, ka pārvaldē pārkāpumi tiešām notikuši.

"Piemēram, ja likums nosaka, ka ir aizliegts izlietot iestādes līdzekļus darbinieku veselības apdrošināšanai, bet RBP šim mērķim ir izlietoti 6000 latu, tad katram ir skaidrs, ka tas ir pārkāpums. Tiesībsargājošo iestāžu kompetencē ir lemt, vai amatpersona, kura pieļāvusi šo pārkāpumu, ir saucama pie kriminālatbildības," uzsver Liepiņa-Milzarāja.

Valsts kontrole uzskata, ka attīstītā demokrātiskā valstī nedrīkst būt tāda situācija, ka tāda apmēra līdzekļu izšķērdēšanā, kāda tika konstatēta Rīgas brīvostas pārvaldē, atbildīgās personas turpina ieņemt amatus, savā darbībā neko nemainot.

Satiksmes ministrijas pienākums ir nekavējoties noskaidrot, kuras amatpersonas ir atbildīgas par normatīvo aktu prasībām neatbilstošu Rīgas brīvostas pārvaldes finanšu līdzekļu izlietošanu, un dot rīkojumu Rīgas brīvostas valdei pieņemt attiecīgus lēmumus, lai nodrošinātu, ka atbildīgās amatpersonas vairs nevar turpināt rīkoties ar iestādes finanšu līdzekļiem, kā arī sagatavot nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos, kas dotu iespēju valsts pārvaldes augstākajām amatpersonām nepieciešamības gadījumā iejaukties un atjaunot iestādes darbības tiesiskumu.

Kā ziņots, šogad pavasarī, pēc revīzijas Rīgas brīvostas pārvaldē, Valsts kontrole nāca klajā ar informāciju, ka brīvostā laika periodā no 2009.-2011.gadam nelietderīgi izšķērdēts 41 miljons latu.

Rīgas domes pārstāvji Rīgas brīvostas valdē atteicās lemt par brīvostas pārvaldnieka Leonīda Loginova atbilstību amatam, norādot, ka vispirms jāsagaida tiesībsargājošo iestāžu atzinums.

Neraugoties uz aizdomām par nelikumīgu rīcību ar brīvostas līdzekļiem, Loginovs šā gada jūlijā saņēma 48 000 latu prēmiju. Rīgas domē skaidroja, ka šāda prēmija paredzēta Loginova darba līgumā, ja ostas kravu apgrozījums pieaug. Pēc šī gadījuma gan nolemts prēmiju sistēmu brīvostā pārskatīt, uzdodot Loginovam izstrādāt izmaiņas.


LETA