Saeima ignorē aicinājumu saglabāt latu kā Latvijas valūtu
Saeimas deputāti šodien neuzdeva parlamenta Juridiskajai komisijai nodrošināt ekspertu diskusiju par kolektīvo iesniegumu "Saglabāt latu kā Latvijas valūtu".
Kolektīvajā iesniegumā izteikts aicinājums atlikt eiro ieviešanu.
Saeimas Mandātu un ētikas iesniegumu komisijas iepriekš atbalstītais lēmumprojekts paredz Juridiskajai komisijai uzdot nodrošināt tiesību ekspertu diskusiju par Saeimas pilnvarām ar eiro ieviešanu saistītajos jautājumos, tostarp par tās iespējām mainīt eiro ieviešanas laiku Latvijā. Diskusijā komisijai vajadzēs iesaistīt dažādu viedokļu paudējus, sniedzot līdzvērtīgas iespējas savu viedokli paust arī kolektīvā iesnieguma autoru deleģētiem ekspertiem.
Atkarībā no diskusijas rezultātiem Juridiskajai komisijai būs jālemj par iniciatīvas tālāko virzību.
Kolektīvajā iesniegumā par eiro ieviešanas atlikšanu norādīts, ka ir veikta eiro ieviešanas kampaņa, bet nav veikts kvalitatīvs ekonomisks pamatojums un eiro ieviešanas 2014.gadā seku analīze un izvērtējums. Iniciatīvas autori norāda uz zemo atbalstu eiro ieviešanai no nākamā gada janvāra un papildu maksājumiem, kas mūsu valstij būs jāveic, iestājoties eirozonā. Iniciatīvu platformā "www.manabalss.lv" parakstījuši 10 384 Latvijas pilsoņi. Iniciatīvas autors un iesniedzēju pārstāvis ir Ģirts Mazurs.
Iesniegumā kā vēlamā iniciatīvas turpmākā virzība pēc tās izskatīšanas norādīta referenduma rīkošana par eiro ieviešanas laiku.
Kolektīvais iesniegums "Saglabāt latu kā Latvijas valūtu" ir ceturtā pilsoņu iniciatīva, kas iesniegta parlamentā, izmantojot Saeimas Kārtības rullī paredzēto iespēju vērsties parlamentā ar vismaz 10 000 pilsoņu parakstītu iesniegumu.
Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības.
Iesniegumu var parakstīt Latvijas pilsoņi, kas tā iesniegšanas dienā sasnieguši 16 gadu vecumu. Parakstus iespējams vākt arī elektroniski, ja tiek nodrošināta parakstu identifikācija un fizisko personu datu aizsardzība.
LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA