SC aicina cīnīties ar "legālajām narkotikām", izmantojot daudz stingrākas metodes
Politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) frakcijas deputāti šodien tikšanās laikā ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP) norādīja, ka nepieciešams pastiprināt cīņu ar tā saucamajām legālajām narkotikām.
Pēc opozīcijas partijas domām, grozījumi likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību", ko izskatīšanai Saeimā nodevis Ministru kabinets, nevar pilnā mērā atrisināt legālo narkotiku izplatības problēmu, tāpēc nepieciešams pieņemt radikālākus risinājumus.
"Kā secināms no ministra teiktā, galvenā problēma, cīnoties pret legālajām narkotikām, ir tā, ka birokrātiskā sistēma nespēj panākt šo vielu ražojošo pasaules industriju," norāda deputāts Igors Pimenovs. Tiklīdz likumdošanā par nelikumīgu tiek atzīta kādas vielas vai vielu savienojuma tirdzniecība, tā tirgū nonāk jaunas legālās narkotikas, uz kurām aizliegums nav attiecināms.
Pēc Iekšlietu ministrijas (IeM) datiem, patlaban tirgū ir apmēram astoņi šādi legālo narkotiku veidi, skaidro Pimenovs. Grozījumi likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību", ko Saeimas izskatīšanai nodevis Ministru kabinets, tikai daļēji palīdzēs cīņā pret legālajām narkotikām. Grozījumi ļaušot uz laiku aizliegt tirgot vielas, kas izraisa aizdomas. Šāds aizliegums uz termiņu līdz vienam gadam tikšot noteikts līdz vielas ekspertīzes pabeigšanai.
IeM parlamentārā sekretāre Evika Siliņa aģentūrai LETA paskaidroja, ka pagaidu aizlieguma sistēmas ieviešana likumsargiem dos iespēju aizdomīgās vielas izņemt no aprites uzreiz, neraugoties uz to, ka šīs vielas vēl nebūs iekļautas aizliegto vielu sarakstā. Pagaidu aizliegums varēs būt spēkā gadu, kas ir pietiekami ilgs laiks, lai izietu birokrātisko procedūru vielu iekļaušanai aizliegto vielu sarakstā jeb aizliegtu tās ar likumu.
"Mēs, bez šaubām, apsveicam šādu lēmumu, taču uzskatām, ka šie mēri, vienalga, ir nepietiekami. Legālās narkotikas bieži vien tiek tirgotas, piemēram, kā mēslojums, līme, un tas sarežģī to identificēšanu. Faktiski par pārbaužu iemeslu bieži kļūst cilvēku hospitalizācija, kad notikusi smaga saindēšanās ar legālajām narkotikām. Man nav skaidrs, kas tieši varēs būt par iemeslu, lai policija iejauktos operatīvi," piebilst Pimenovs.
Savukārt Saeimas deputāts Jānis Ādamsons atgādināja Kozlovskim, ka pagājušā gada pavasarī Saeima noraidīja SC sagatavotos grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas ļautu Ministru kabinetam patstāvīgi paplašināt narkotisko un psihotropo vielu sarakstu, nosakot, ka tās aizliegts tirgot brīvā pārdošanā.
"Pašlaik Ministru kabinets var aizliegto vielu sarakstā iekļaut jaunus nosaukumus tikai pēc tam, kad Saeima apstiprinājusi narkotiskās vielas nepieļaujamo apjomu gala produktā. Lai Saeima pieņemtu šādus grozījumus, nepieciešama gara procedūra, kas neļauj operatīvi cīnīties pret narkotiku izplatību. Valdība var rīkoties daudz ātrāk," uzsvēra Ādamsons. Viņš arī piebilda, ka SC joprojām uzskata, ka šādi grozījumi ir nepieciešami, un šodien tika informēts arī ministrs.