Lietuvā izvarotā un sadedzinātā meitene vairākkārt zvanīja glābējiem. Kā būtu Latvijā? VIDEO
Arī Latviju šokējusi drausmīgā nežēlība Lietuvā, kur pagājušās nedēļas sestdienā izvarota un sadedzināta kāda jauniete. Meitene vairākas reizes zvanīja uz 112 un saukusi pēc palīdzības, tomēr to tā arī nesagaidīja. Vai Latvijā zvanītājs no nezināmas vietas uz 112 var cerēt uz glābēju ierašanos?
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka Lietuvā, Panevēžas apkārtnē, sestdienas rītā divi jauni vīrieši, iespējams, narkotiku reibumā, nolaupīja, izvaroja un sadedzināja 17 gadus vecu skolnieci. Sabiedrību satraucis fakts, ka nelaimē nokļuvusī meitene, ieslēgta automašīnas bagāžniekā, trīs reizes zvanījusi ārkārtas dienestam, bet tā arī palīdzību nesaņēma. Meiteni aizveda uz tuvējo mežu un kopā ar automašīnu aizdedzināja. Kaimiņvalsts operatīvie dienesti taisnojas, ka meitenes atrašanās vietu pēc mobilā tālruņa zvana nevarēja noteikt tādēļ, ka tajā nebija SIM kartes, - kaimiņvalsts glābšanas dienestiem nav atbilstoša tehnoloģiskā nodrošinājuma, lai spētu precīzi noteikt zvanītāja atrašanās vietu.
Pēc zvana no mobilā tālruņa cilvēka atrašanās vietu nevar noteikt
Kasjauns.lv interesējās, vai Latvijas glābšanas dienestiem būtu iespējas atrast cilvēku pēc viņa palīgā sauciena, zvanot uz 112? Vai mūsu operatīvie dienesti var noteikt cilvēka atrašanās vietu pēc viņa mobilā telefona zvana? Situācijas var būt dažādas – cilvēks var apmaldīties, viņš var tapt nolaupīts un ieslēgts pagrabā kaut kur nezināmā vietā…
Izrādās, ka nemaz konkrētu cilvēka atrašanās vietu pēc mobilā tālruņa nav iespējams noteikt. Precizitāte atkarīga no mobilā sakaru operatora iespējām – pilsētā tā var būt dažu simtu metru rādiusā, bet laukos pat 15 kilometru apkārtnē. Viss atkarīgs no tā, kur atrodas tuvākais mobilo sakaru tornis, uz kuru pienāk signāls.
Pilsētās – 250 metri, laukos – 15 kilometri
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Operatīvās vadības pārvaldes Zvanu apstrādes un resursu vadības nodaļas Darba organizēšanas sektora vadītāja Baiba Petrova Kasjauns.lv skaidro:
„Informācijas datu bāzi, kura nodrošina zvanītāja atrašanās vietas noteikšanu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam nodod Valsts akciju sabiedrība „Elektroniskie sakari” (VASES), kura ir atbildīga par šīs datu bāzes veidošanu un uzturēšanu. Informācija par zvanītājiem uz numuru 112, kuru VASES saņem no elektronisko
sakaru komersantiem, atšķiras:
* LMT un BITE abonentu atrašanās vietu var saņemt tikai, ja abonents ir zvanījis uz numuru 112;
* Tele2 un „Lattelecom” abonentu atrašanās vietu var noteikt arī manuāli ievadot
numuru datu bāzē.
Arī zvanītāja atrašanās vietas precizitāte dažādiem komersantiem atšķiras:
* LMT un BITE pilsētā ap 250 metriem tiek sniegta riņķa informācija;
* Tele2 pilsētā ap diviem kilometriem tiek sniegta sektora informācija;
* ārpus pilsētām precizitāte ir vidēji 15 kilometri.”
Glābēji gan norāda, ka līdz šim Latvijā nav bijušas tādas krīzes situācijas, ka VUGD nespējā noteikt cilvēka atrašanās vietu kādam būtu draudējušas dzīvības briesmas.
„Amerikāņu filmas rada nepareizu priekšstatu”
Tikmēr mikroblogu vietnē Twitter izvērtusies diskusija par operatīvo dienestu iespējām noteikt zvanītāja atrašanās vietu. Lūk, dažas atbildes, ko VUGD sniegusi interesentiem:
* „Daudzās Eiropas Savienības valstīs darbojas tāda pati sistēma, kā pie mums -zvanītājam tuvākā mobilo sakaru torņa teritorijā.”
* „Bieži vien amerikāņu filmas rada nepareizu priekšstatu par mūsu dienestu iespējām.”
* „Mums tāda nepieciešamība nav bijusi (pēc zvana uz 112 noteikt zvanītāja atrašanās vietu). Ja vajadzētu, tad laukos mēs zinātu 10 – 15 kilometru plašu teritoriju, no kuras veikts zvans.”
Ārkārtas centram paredzētos miljonus atvēl ceļiem un internetam
Savukārt LTV raidījumam „Panorāma” Latvijas atbildīgie dienesti skaidroja, ka noteikt zvanītāja atrašanās vietu no mobilā tālruņa ir praktiski neiespējami
Glābšanas dienesta 112 zvanu centra dispečeres ik dienu atbild uz vairākiem simtiem nopietnu un mazāk nopietnu palīgā saucienu. Ir reizes, kad cietušais nespēj īsti pateikt, kur atrodas. Tad liek lietā programmu, ar kuru aptuveni iespējams noteikt zvanītāja mobilā telefona atrašanās vietu.
Ja cilvēks apmaldījies mežā un reālas briesmas viņam nedraud, glābēji, pārmeklējot norādīto areālu, pazudušo agrāk vai vēlāk atradīs. Taču krīzes situācijā, kad no svara katra minūte, dienestu rīcībā nebūtu gana efektīvas tehnoloģijas ātrai cietušā atrašanai, vēsta raidījums.
„Mēs esam kopīgi ar Satiksmes ministriju esam mēģinājuši prasīt (finansējumu tehnoloģiju uzlabojumam – red,), taču pirms vairākiem gadiem finansējums tika pārdalīts. Šobrīd finansējums ir atstāts tikai 112 vienotās tehniskās platformas izveidei, un zvanītāja vietas risinājuma pilnveidošana ir palikusi novārtā,” „Panorāmai” atzīst VUGD Iekšējās drošības nodaļas priekšnieks Kaspars Kiesners
Savulaik – pirms trim gadiem tika izstrādāta koncepcija 112 centrāles attīstībai. Tajā atrašanās vietas noteikšanas pilnveidei no Eiropas fondiem bija atvēlēti 10 miljoni eiro. Naudu vajadzēja investēt ne tikai valsts, bet arī privāto mobilo sakaru kompāniju tehniskajās iespējās. Sākās debates par to, vai valsts to drīkst darīt. Koncepcija nonāca strupceļā un piešķirtos miljonus pārdalīja ceļiem un platjoslas interneta tīklam laukos. Sīkāk par mūsu ārkārtas dienestu tehniskajām iespējām skatieties „Panorāmas” videosižetā.