Apstrīd eiro ieviešanu no nākamā gada 1.janvāra
Vakar, 1.oktobrī privātpersona Romāns Pokovba iesniedzis Satversmes tiesā prasību atcelt Ministru kabineta (MK) lēmumu, kas paredz eiro ieviešanu no 2014.gada 1.janvāra.
Pokovba uzskata šo MK lēmumu par diskriminējošu, jo ar to tiekot pārkāptas iesniedzēja tiesības lemt referendumā par eiro ieviešanas datumu. Viņaprāt, MK pārkāpj ne tikai Latvijas Republikas Satversmi, bet arī starptautiskos Eiropas Savienības līgumus.
"Eiro ieviesēju koris ar [premjerministru] Valdi Dombrovski priekšgalā nemitīgi dzied, ka ir jāievieš eiro, jo to prasa starptautiskie līgumi, kuri stājās spēkā, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā. Taču tie paši līgumi dod tiesības mums - Latvijas pilsoņiem - lemt arī par eiro ieviešanas datumu. Tie paši līgumi liedz valdībai diskriminēt mūsu pārliecību, liedzot balsot par notikumiem, kuri skar katru Latvijas iedzīvotāju. Vēlos, lai manas tiesības tiek ievērotas un stādu priekšā prasības pieteikumu," teikts iesniegumā tiesai.
Prasības iesniedzējs lūdz atzīt par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmei un spēkā neesošu MK rīkojumu Nr.136 "Par Latvijas Nacionālo euro ieviešanas plānu", kas 6.punktā paredz "Noteikt 2014.gada 1.janvāri par euro ieviešanas mērķa datumu Latvijā." Viņaprāt, 2014.gads ir nelabvēlīgs laiks pāriešanā uz eiro.
Pokovba uzskata, ka šis MK rīkojums skars katru Latvijas iedzīvotāju, bet neparedz referendumu par datumu, ar ko ir pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmes 1.pantu, kas paredz, ka "Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika", 2.pantu, kas paredz, ka "Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai", 91.pantu, kas paredz, ka "cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas".
Prasības iesniedzējs uzskata, ka tiek pārkāpts arī Satversmes 89.pants, kas paredz, ka "valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem".
Privātpersona uzskata, ka, ņemot vērā Satversmes 89.pantu, MK rīkojums Nr.136 pārkāpj viņa tiesības, kas paredzētas starptautiskajos līgumos, piemēram, Eiropas Savienības (ES) līguma II sadaļas "Noteikumi par demokrātijas principiem" 9.pantu, kas paredz, ka "visās darbībās savienība ievēro pilsoņu vienlīdzības principu, pret ikvienu paužot vienlīdzīgu attieksmi savās iestādēs un struktūrās", ES darbības līguma II sadaļas vispārēji piemērojamo noteikumu 10.pantu, kas paredz, ka, "nosakot un īstenojot savu politiku un darbības, Savienība tiecas apkarot diskrimināciju dzimuma, rases vai etniskās izcelsmes, reliģijas vai pārliecības, invaliditātes, vecuma vai dzimumorientācijas dēļ".
Pokovba uzskata, ka ar šo MK rīkojumu viņam kā Latvijas un ES pilsonim tiek liegta iespēja savā valstī lemt par pāriešanas datumu uz ES vienotu valūtu eiro (euro), bet lemšanu par pāriešanas datumu neliedz "Līgums par Eiropas Savienības darbību", kā arī tiek diskriminētas viņa tiesības balsot, kas ir pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmes 89. un 91.pantu, kā arī ar 9.pantu "Līgumā par Eiropas Savienību" un 10.pantu "Līguma par Eiropas Savienības darbību".
ST priekšsētāja palīdze Līna Kovalevska aģentūrai LETA paskaidroja, ka šajās dienās tika saņemts kādas privātpersonas pieteikums saistībā ar eiro ieviešanu, tomēr iesniegums netika atzīts par piekritīgu izskatīšanai ST tiesnešu kolēģijā, respektīvi netiks ierosināta lieta.
Kovalevska gan nekomentēja, vai šis bija konkrētās personas - Romāna Pokovbas - pieteikums.
LETA, Foto: Ieva Lūka/LETA