Sabiedrība

Sešos gadījumos apstiprinājies, ka skolas vecākiem prasījušas pirkt dienasgrāmatas

Jauns.lv

Izglītības un kvalitātes valsts dienesta (IKVD) veiktajās pārbaudēs sešos gadījumos apstiprinājies, ka skolas prasījušas vecākiem iegādāties skolēniem dienasgrāmatas, pastāstīja IKVD Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs.

Sešos gadījumos apstiprinājies, ka skolas vecākiem...

Tikai divos sūdzību gadījumos informācija neesot apstiprinājusies. Viņš norādīja, ka dienasgrāmata nav mācību līdzeklis, bet gan obligātais mācību dokuments, kas jānodrošina skolai.

Savukārt attiecībā uz mācību līdzekļiem jeb darba burtnīcām sūdzības apstiprinājušās četros gadījumos. Platonovs atzina, ka attiecībā uz darba burtnīcām vairumā gadījumu sūdzības nav apstiprinājušas. Viņš pieļauj, ka šāda situācija veidojusies kādu pārpratumu un neskaidrību dēļ.

Kopumā dienestā saņemti 33 iesniegumi par 30 skolām, no tiem 14 gadījumos ir sūdzības vai jautājumi par dienasgrāmatām, bet 24 - par mācību līdzekļiem, darba burtnīcām. Izskatīšanā vēl ir astoņi gadījumi.

Platonovs arī minēja, ka ir aptuveni vienāds skaits gadījumu gan par pilsētām, gan par novadiem.

IKVD pārstāvis norādīja, ka neviena skola sodīta netika, jo visas sadarbojušās un pārkāpumus novērsušas. Platonovs arī akcentēja, ka dienesta mērķis jau nav sodīt, bet izskaust pārkāpumus.

Kā ziņots, skolai ir jānodrošina skolēniem dienasgrāmatas, jo tās ir pielīdzināmas mācību dokumentiem, norāda Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Ministrija skaidro, ka skolēna dienasgrāmata ir pielīdzināma tādiem dokumentiem kā izglītojamā personas lieta, klases žurnāls, liecība, izsniegto izglītības dokumentu reģistrācijas grāmata un citi. Tādēļ dienasgrāmatas jānodrošina skolai.

Ja vecākiem tiek pieprasīts iegādāties mācību līdzekļus, IKVD aicina vecākus sākotnēji vērsties pie izglītības iestādes vadītāja vai izglītības pārvaldes ar lūgumu sniegt skaidrojumu par izveidojušos situāciju. Ja neizdodas panākt problēmas risinājumu, vecākiem jāvēršas ar iesniegumu IKVD. Vecāki var ziņot, zvanot uz IKVD uzticības tālruni 67222504 vai sūtot iesniegumu pa e-pastu "ikvd@ikvd.gov.lv".

7.augustā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas nosaka valsts, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā. Līdz ar to vecākiem mācību grāmatas un darba burtnīcas nav jāiegādājas.

Skolēnu vecākiem par saviem līdzekļiem ir jānodrošina individuālie mācību piederumi - kancelejas preces, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu, piemēram, sporta, mājturības un tehnoloģiju, obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi. Tāpat vecākiem ir jāiegādājas materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām, piemēram, izejmateriāli, ar ko mājturības stundā skolēns apgūst veidošanu vai rokdarbus, proti, tam nepieciešamais plastilīns, dzija, adāmadatas, diegi u.tml.

Tikmēr pašvaldību atbildībā ir nodrošināt mācību procesam nepieciešamo uzskates līdzekļu, izdales materiālu, didaktisko spēļu, mācību tehnisko līdzekļu, mācību materiālu, iekārtu un aprīkojuma un digitālo resursu iegādi.

Savukārt no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta izglītības valsts standartiem atbilstošas mācību literatūras, pedagoga darba vajadzībām nepieciešamo metodisko līdzekļu, papildu literatūras (uzziņas literatūra) un digitālo resursu iegāde.

Mācību literatūra ir mācību grāmatas, tām pielīdzinātās darba burtnīcas un citi izglītības satura apguvei paredzēti izdevumi. Līdz ar to no valsts budžeta līdzekļiem var tikt apmaksātas tikai tās darba burtnīcas tajos priekšmetos, kur tās pilda mācību grāmatas funkcijas vai aizstāj to, piemēram, svešvalodā un sociālajās zinībās.

LETA