Kultūra

Tukuma Mākslas muzejā pirmoreiz izstādītas mākslinieka Kārļa Neiļa vēstules

Jauns.lv

Tukuma Mākslas muzejā pirmoreiz izstādītas 1944.gadā uz Zalcburgu emigrējušā Tukuma mākslinieka Kārļa Neiļa vēstules draugam un klasesbiedram gleznotājam Ansim Artumam, kurās aprakstīti ceļojumi pa Krētu, Rodosu, Atēnām, Šveici un Itāliju.

Tukuma Mākslas muzejā pirmoreiz izstādītas mākslin...

Tukuma muzeja Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Gundega Rugāja aģentūru LETA informēja, ka Neiļa vēstules glabājas Rakstniecības un mūzikas muzejā, kas tās uzticējis Tukuma muzejam eksponēšanai izstādē "Ārzemes". Izstāde skatāma līdz 24.novembrim.

Tukuma Mākslas muzejā pašlaik apskatāma izstāde "Ārzemes", un viena no gleznām ir Neiļa vēstulēs pieminētā Ludolfa Liberta "Venēcija". Vēstules papildina Anša Artuma, Leonīda Āriņa, Artura Baumaņa, Tairas Haļapinas, Eduarda Kalniņa, Ludolfa Liberta, Voldemāra Matveja, Kārļa Neiļa, Rūdolfa Piņņa, Jaņa Rozentāla, Niklāva Strunkes, Johana Valtera un Sigismunda Vidberga ārzemju ceļojumu iespaidos tapušo darbu ekspozīcija.

Vēstules rakstītas 1964. un 1965.gadā, un tās papildina klāt pievienotās pastkartes. Neilis ir viens no trim leģendārajiem 20.gadsimta Tukuma māksliniekiem. Kopā ar draugiem un domubiedriem Leonīdu Āriņu un Ansi Artumu viņš aktīvi piedalījies Tukuma mākslas dzīvē un muzeja dibināšanā.

1965.gada 21.novembra vēstulē no Zalcburgas Neilis raksta: "Venēcija ir tik noplīsusi, apskapstējusi, apsūbējusi un nopelējusi, ka raudāt gribas. Bet ne kā gleznotājam, tam tā ir īsta zelta "bedre". Piecas dienas, kuras tur pavadīju, nevarēju vien beigt priecāties. Mūsu hotelis ir ne tālāk ka 50 metrus no tilta, kuru gleznojis Liberts, un glezna savā laikā atradās Tukuma muzejā. Nepārprotami Liberts tvēris īsto Venēcijas raksturu ar ļoti izteiksmīgo un raksturīgo krāsu uzlicienu."

"Neiļa vēstules lasot, iegrimstam pasakainā dienvidu pasaulē. Mākslinieks ar savu profesionālo redzējumu apskates objektus aprakstījis tik reālistiski, ka rodas sajūtas it kā paši tur esam pabijuši. Izstādē "Ārzemes" ir apskatāma arī Rozentāla glezna "Monte-Pinčo", kas tapusi Romā," skaidroja Rugāja.

1964.gada 22.novembra vēstulē Neilis par Romas iespaidiem raksta: "Nākošā dienā devāmies uz Vatikānu. Ar liftu uzbraucām dažus stāvus augstāk. Tad caur neskaitāmām zālēm un cita veida telpām, kurās ierīkots Vatikāna muzejs, jāiet un jāiet, kamēr nonāk Sikstinas [Siksta] kapellā. Biju stipri vīlies - ne visai liela, stipri patumša telpa. Miķeļa [Mikelandželo] "Pastarā tiesa" brūna un neizskatīga. Slāpētajā gaismā siena ar gleznojumu izskatās netīri brūna. Vairāk jau izceļas atsevišķie griestu gleznojumi. Telpa ļaužu pilna. Domīgs atstāju Sikstinas kapellu. Interesanta ir muzejā Ēģiptes nodaļa ar skulptūrām, dažām itin kolosālām, un mūmijām."

LETA

Tēmas