Atbildību par "Maxima" siju stiprinājuma skrūvēm neviens neuzņemas. VIDEO
Zolitūdes „Maxima” jumts iegruva dažādu būvnormatīvu neievērošanas dēļ un sliktās būvkonstrukciju kvalitātes dēļ. Par vienu no galvenajiem iemesliem tiek uzskatītas skrūves, kas sastiprināja jumta sijas. Lai ietaupītu pārsimts latus, būvnieki pirms teju trīs gadiem bija nopirkuši šim mērķim neatbilstošas skrūves.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka savulaik Zolitūdes lielveikala „Maxima” būvniecības laikā projektā tika mainīts jumta metāla konstrukciju veids - vienlaidus metāla sijas aizstātas ar divdaļīgām sastiprinātām sijām un šīs sijas tika sastiprinātas ar skrūvēm. Tieši siju stiprinājuma vietā arī notika „Maxima” jumta iegruvums. Par galveno traģēdijas iemeslu arī tiek uzskatītas šīs par 290 latiem pirktās skrūves, kas nebija paredzētas šādai slodzei.
„Šādas detaļas netiek saskaņotas Būvvaldē”
Metālkonstrukcijas „Re&Re” būvētajā ēkā montēja SIA „Vikom Industry” pēc būvkonstrukciju biroja „HDN Grupa” izstrādātā projekta. Savukārt skrūves „Vikom Industry” pirka tirdzniecības uzņēmumā „Eurobolts”. Izrādās, ka nu visi atkratās no atbildības par iepirkto skrūvju kvalitāti: tiek teikts, ka par skrūvju kvalitāti atbildību jāuzņemas to piegādātājam, bet savukārt skrūvju tirgotājs teic, ka viņam neviens nav teicis, kādam nolūkam skrūves tiek pirktas un piebilst, ka tās nav paredzētas siju stiprināšanai.
Savukārt Rīgas būvvalde vispār neuzņemas atbildību par tik „sīkām detaļām”. „Uz šiem jautājumiem atbildes varētu sniegt būvdarbu veicēji, šādas detaļas netiek saskaņotas Būvvaldē. Lūdzu vērsties pie SIA „Re&Re” pārstāvjiem,” Kasjauns.lv atbildēja Rīgas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Ieva Luste, jautāta par siju stiprinājuma skrūvju kvalitāti un atbilstību konkrētajā būvobjektā.
„Mūsu pienākums nav pārbaudīt metāla ķīmisko sastāvu”
Toties „HND Grupa” īpašnieks un būvinženieris Ivars Sergets Kasjauns.lv atbildēja:
„„Maxima” Tehniskā projekta izstrādes noslēguma fāzē, pirms to nodot būvniekiem detalizētu būvdarbu rasējumu izstrādei, būvkonstruktoru birojs „HND Grupa” konsultējās ar metāla konstrukciju piegādātāju „Vicom Industrie”. Piegādātājs mūs informēja, ka nevar piegādāt viengabalainas 16 metru kopnes, piedāvājot tās aizstāt ar divdaļīgām kopnēm (katra 8 metri), ar tādu pašu izturību un nestspēju kāda projektā bija paredzēta viengabala kopnei. Mums kā būvkonstruktoriem nebija pamata apšaubīt šāda risinājuma neatbilstību, jo šāda atbilstoši izgatavota un uzstādīta konstrukcija ir kā vienlaidus kopnes. Tāpēc mēs veicām izmaiņas Tehniskajā projektā, paredzot divdaļīgas kopnes.
Piegādātājs pilnībā atbild, lai piegādātās kopnes un savienojuma elementi, tajā skaitā skrūves, atbilstu būvkonstruktoru dotajam tehniskajam uzdevumam – izturētu attiecīgā projekta slodzes. Attiecīgi šādas divdaļīgas kopnes „Vicom Industrie” izgatavoja, piegādāja un uzstādīja. Mūsu pienākums bija vizuāli fiksēt konstrukcijas uzstādīšanu, nevis pārbaudīt metāla ķīmisko sastāvu, par to atbildību uzņemas piegādātājs, kas metāla konstrukciju atbilstību apliecina ar atbilstības deklarāciju. Materiāla atbilstību tagad tiek pārbaudīta laboratorijā.”
„Nevaram atbildēt par siju stiprinājumam izmantotām skrūvēm”
Savukārt uzņēmuma „Eurobolts” vairumtirdzniecības noliktavas vadītājs Igors Romanovs Kasjauns.lv norādīja: „Informējam, ka saskaņā ar SIA „Eurobolts” grāmatvedības uzskaites datiem „Vikom Industry” ir veikusi preces iegādi pieprasījumā norādītās summas ietvaros.
SIA „Eurobolts” neviens neinformēja kādam mērķim, kādām tieši vajadzībām un kādam objektam prece - skrūves tika iegādātas, līdz ar to uzņēmums nevar komentēt „Vikom Industry” iegādāto skrūvju atbilstību paredzētajai noslodzei būvniecības objektā un atbildēt uz jautājumu par siju stiprinājumam izmantotām skrūvēm.”
Jāteic, ka jau iepriekš „Eurobolts” īpašniece Olga Romanova teikusi, ka „Vikom Industry” 2011. gada 3. februārī iegādājās 16. un 20.izmēra skrūves ar astoto izturības pakāpi. Uzņēmēja norādīja, ka šāda izmēra un izturības pakāpes skrūves jumta kopņu saskrūvēšanai parasti netiek izmantotas, jo šādiem nolūkiem nepieciešamas 24. vai 30.izmēra skrūves ar desmito izturības pakāpi. Viņa piebilda, ka tad, ja tas šīs „Vikom Industry” skrūves izmantotas „Maxima” kopņu stiprināšanai, tad to nopirktais skrūvju daudzums un parametri ir šim nolūkam neatbilstoši.
Ja tik tiešām par traģēdijas iemeslu tiks uzskatītas šīs skrūves, tad iznāk, ka uz to rēķina būvnieki vēlējušies ietaupīt pārsimts latus. Romanova teica, ka skrūvju cenu atšķirība starp dažādas izturības skrūvēm sastāda ne vairāk kā 100 %. „Vikom Industry” šo pārrauto „Maxima” siju stiprināšanai skrūves esot iegādājusies par 290 latiem.
Glābēji nosauc galveno traģēdijas iemeslu – skrūves
Jāteic, ka jau tagad vairāki ugunsdzēsēji, kuri Zolitūdē piedalījās glābšanas darbos par galveno traģēdijas iemeslu uzskata to, ka nebija izturējušas siju stiprinājuma skrūves. Protams, tas nav oficiāls slēdziens, bet to cilvēku uzskats, kuri pirmie traģēdijas vietu redzēja savām acīm.
„Rodas iespaids, ka šīs konstrukcijas nav domātas tādam svaram. Acīs sāk krist nianses, kā skrūves izskatās pēc trieciena. Skrūves ir saliektas un skrūvju uzgriežņi vienkārši kā kņopes nolidojuši nost. Pie šāda svara skrūvēm noteikti bija jābūt kaltām, bet kalta skrūve lūst, nevis liecas,” TV3 Ziņām teicis kāds glābējs, kurš negribēja atklāt savu vārdu.
Savukārt Valmieras ugunsdzēsējs Egīls Kaužēns, kurš arī piedalījās glābšanas darbos, Valmieras laikrakstam „Liesma” teica: „Es pats esmu diplomēts būvdarbu vadītājs, un, pirmo nakti strādājot, arī mani interesēja, no kā jumts iebrucis. Loģiski, ka stiķētās siju skrūves bija tas vājais posms. Parasti tādās vietās nekad neliek stiķētas sijas.”