Latviju pārņēmusi jauna vispasaules atkarība - "Candy Crush"
Šķiet, ka ikviens no mums vismaz reizi saņēmis uzaicinājumu savā „Facebook” profilā doties uzspēlēt interneta spēles, kas pieejamas sociālajos tīklos. Draugiem.lv tik ļoti lietotā spēle „Ferma” jau ir vēsture, taču interneta spēles piedāvā plašu daudzveidību, un, kā izrādās, tajās iespējams paspēlēt ne tikai laiku, bet arī naudu, reizēm ieejot pat diezgan lielā atkarībā. Pasauli pārņēmusi jauna „sērga”, arī Latvijā daudzus pārņēmis spēles „Candy Crush” vilinājums.
Vien retais nebūs dzirdējis par „Candy Crush”, ja ne spēlējis, tad vismaz gana kaitinošos uzaicinājumus to izmēģināt no saviem draugiem sociālajā tīklā „Facebook” būs saņēmis. Cilvēku daļa, kas savu laiku nereti kavē, uzspēlējot tiešsaistes spēles, pat nenojauš, kādā atkarībā tās var ievest. Turklāt, naudu iespējams „paspēlēt” ne tikai kazino, vai spēļu zālē, bet arī spēlējot it kā nevainīgās spēlītes internetā, vai, izmantojot telefona aplikācijas.
Sākotnējā doma jau pavisam vienkārša – uzspēlēšu „aiz neko darīt”, taču, kad spēle „ievilkusi sevī”, rodas vēlme sasniegt jaunu līmeni pēc iespējas ātrāk, taču, lai to izdarītu, jāvelta daudz laika, vai jāšķiras no sīknaudas, kas pēcāk var pārvērsties par krietnu naudas summiņu, kas iztērēta diezgan nevajadzīgos nolūkos. Tas, protams, ir spēles veidotāju lielākais mērķis – palielinot sarežģītību no līmeņa uz līmeni, cilvēkos raisīt vēlmi maksāt, lai atvieglotu uzdevumu – spēli iziet līdz galam. Taču jāsarūgtina visi tie, kas spēles beigās cer sagaidīt kādu īpašu balvu, vai pārsteigumu. Nekā tāda nav – ir vienīgi gūtais apmierinājums – beidzot esmu izgājis visus līmeņus.
Arī priekšstats, ka spēles ir domātas tikai bērniem, ir diez gan maldīgs. Ar „Candy Crush” vairāk aizraujas tieši pieaugušie, nereti to spēlējot pat darbavietās, vai ēdot vakariņas kopā ar ģimeni.
Tik ļoti ievelk, ka izdomāti veidi kā krāpties, lai tiktu tālāk
Kā novēroja portāls Kasjauns.lv spēle nav diez ko sarežģīta, jo uzdevums ir „sašķaidīt” konfektītes un paveikt katrā līmenī uzdoto uzdevumu, ar atļauto gājienu skaitu, vai noteiktajā laikā. Tomēr tā aizrauj, jo ikviens var sacensties ar saviem „Facebook” draugiem un viņus pārspēt. Tāpēc rodas vēlme pēc iespējas ātrāk sasniegt nākamo līmeni un nereti tam pat netiek žēlota nauda, jo par 89 eiro centiem (62 santīmiem) ir iespējams nopirkt papildu gājienus, kas var krietni palīdzēt sasniegt kāroto 500. līmeni, kas nozīmē spēles beigas. Vismaz pagaidām.
Tāpat, lai veiksmīgi spēlētu, regulāri nepieciešams lūgt savu „Facebook” draugu palīdzību, lai iegūtu papildu dzīvības vai kartiņas, kas attiecīgajos brīžos palīdz pārcelties uz spēles nākamo līmeni. Tomēr daudzi, kuri nevēlas gaidīt 30 minūtes, lai saņemtu kārtējo dzīvību un kuriem nepietiekami palīdz pārējie draugi ir izdomājuši, ka var krāpties telefonā, pārslēdzot pulksteni, un tikt pie dzīvībām krietni ātrāk.
Candy Crush kā narkotikas
Bet, kā jau vairumā gadījumu, ja ir iespēja samaksāt, arī spēli izdosies iziet krietni ātrāk. Portālam Kasjauns.lv par savu aizraušanos ar „Candy Crush” stāsta vidusskolnieks Aleksis. „Sākumā spēli izdomāju uzspēlēt aiz neko darīt. Nelikās, ka tā varētu sniegt tādu aizrautību, taču tā notika, un tagad esmu jau gandrīz pusē. Pat nevaru izskaidrot, kāpēc tā esmu aizrāvies. Tā ir kā sava veida narkotika – ja esi sācis, tad gribas turpināt. Daudz naudas gan iztērējis neesmu, taču atzīstu, ka pāris reižu iespēju nopirkt papildu gājienus, esmu izmantojis.”
Aleksis stāsta, ka kopš spēlē „Candy Crush” īpaši daudz naudas iztērējis neesot, un, lai arī spēli spēlējot vairākas reizes dienā, puisis savu atkarību no tās neatzīst.
Pusgada laikā iziet 500 līmeņus
Arī Zane aizrāvusies ar „Candy Crush”, turklāt, meitenei izdevies spēli arī iziet līdz galam. „Spēli izgāju aptuveni pusgada laikā, jāatzīst, ka sākot to spēlēt, aizrāvos ne pa jokam. Ielādēju arī „Candy Crush” aplikāciju, un spēlēju caur telefonu gandrīz vienmēr, kad nebija ko darīt. Spēle pārņēma gan lekcijās, gan sabiedriskajā transportā, un, pat pusdienojot, vai vakariņojot.”
Zane gan stāsta, ka naudu par spēli neesot tērējusi, jo tā būtu lieka naudas izšķiešana, taču meitenes draugu lokā esot cilvēki, kuri par iespējām spēlē ir maksājuši.
„Sākumā iziet līmeņus bija ļoti viegli, taču ar laiku tie kļūst arvien grūtāki un daži pat prasījuši vairākas nedēļas, lai tos izietu, tad pat kļuva apnicīgi un daudz mazāk aizrāvos ar šo spēli, bet, kad pietuvojos beigām, gribēju ātrāk iziet visu līdz galam, lai ir miers un var laiku tērēt citādāk. Šī spēle jau nav vēl beigusies, jo veidotāji sola jaunas epizodes un līmeņus,” stāsta Zane.
Solot jaunus līmeņus un iespējas, „Candy Crush” atkarība, šķiet, turpināsies vēl ilgi, vai vismaz līdz brīdim, kad pasauli pārņems aizraušanās ar jaunu it kā „nevainīgu” sociālo tīklu spēlīti.
Spēlējot Candy Crush iztērē 400 000 mārciņu (339 977 latu) dienā
Lai gan pie mums Latvijā ar Candy Crush aizraujas spēlējot to diendienā, taču naudu spēlē gatavs tērēt retais, Lielbritānijā šī „nevainīgā” spēlīte atzīta par lielāko atkarības izraisošo spēli internetā. Interesanti, ka spēli lielākoties spēlē tieši sievietes, kas tajā gatavas ieguldīt arī naudu.
Spēles veidotāji atzīst, ka dienas laikā, spēlējot Candy Crush, sievietes gatavas iztērēt pat 400 000 mārciņu. Tas gadā sastādot 146 miljonus mārciņu lielu peļņu spēles radītājiem. Šī spēle arī pilnībā atšķiras no tām tiešsaistes spēlēm, ko daudzi no mums uztver kā atkarību izraisošas. Spēlē nav ne nogalināšanas, ne cīņas elementi, tā nav arī erotiska rakstura. Gluži pretēji – tā ir vienkārša un jautra.
Kāda dāma Lielbritānijā atzīst, ka spēle padarījusi par atkarīgo. „Es nekad neesmu spēlējusi nevienu spēli savā viedtālrunī, taču es nespēju pavadīt nevienu dienu bez Candy Crush. Es to spēlēju arī no rītiem, braucot vilcienā, un kad paveros apkārt, šķiet, ka katrs cilvēks dara to pašu. Nedēļas nogalēs kļūst vēl trakāk. Sāku spēlēt spēli, un nemanot paiet jau četras stundas. Parasti spēlēt pārtraucu tikai tad, kad manam IPad nosēžas akumulators. Mans dēls nesaprot manu apsēstību. Kad dodos viņam pakaļ uz skolu, tā vietā, lai apskautu, es parasti saku – pagaidi Ben, es aši nokļūšu nākamajā līmenī. Pēdējā mēneša laikā esmu iztērējusi aptuveni 150 mārciņu (129 latus), bet tas ir tā vērts,” stāsta sieviete.
Arī 37 gadus vecā angliete Stefānija atzīst, ka spēle ievilkusi savā varā. Sieviete Candy Crush spēlē tikai pāris nedēļas, bet atklāj, ka dēļ spēles pat neguļ. „Es to spēlēju ejot no mašīnas līdz ofisam, pārnākot no darba, es spēlēju, pat gatavojot vakariņas vai skatoties TV. Par Candy Crush es domāju pilnīgi visu laiku, tas ir pirmais, par ko iedomājos, kad pamostos. Ejot gulēt, es to spēlēju pat tumsā, zem segas, lai nepamana vīrs,” stāsta Stefānija. Sieviete atzīst, ka nezina, vai vispār jebkad spēs apstāties.
Nevainīga aizraušanās, vai reāla problēma?
Kaut arī datorspēļu, vai dažādu telefona aplikāciju spēļu lietošana sākotnēji var nelikties nekas bīstams, tā var pāraugt apmātībā, un novest pat līdz reālai atkarībai.
Pārlieku aizraušanās ar datorspēlēm, tiešsaistes spēlēm, vai telefona aplikācijas piedāvātājiem spēļu variantiem tikt tiešām varot novest pie atkarības. Taču ārējas pazīmes pamanīt ir grūtāk, nekā, ja cilvēks aizraujas ar alkoholu, vai narkotikām, jo aizraušanos ar spēlēm pamana mazāk, portālu Kasjauns.lv informē esibrivs.lv psihologs Edgars Caics.
Tomēr psihologs atzīst, ka ikviens no mums ir no kaut kā atkarīgs, jautājums ir par to, vai no tā necieš līdzcilvēki, vai paša cilvēka reālā dzīve. Edgars atzīst, ka katrā vecumā cilvēkam ir kādas lamatas, kurās var ievilināt dators. Bet, ja spēle tiek spēlēta tikai brīvajā laikā, un no tā necieš ne ģimenes locekļi, ne paša spēlētāja darbs, skola, vai citas aktivitātes, par atkarību runāt esot pāragri. Nav pamata uztraukumam, ka aizraušanās ar šīm spēlēm, pat, ja tajās ieguldīta nauda, novestu pie reālu azartspēļu spēlēšanas, jo tām ir pavisam cita platforma.
Taču, ja problēma novērota, ar to iespējams cīnīties. Internetā pieejamas speciālas paškontroles programmas, kuras palīdzēs kontrolēt spēļu spēlēšanu, kā arī vienmēr var griezties pēc palīdzības pie psihologa.