Piketētāji par un pret Ušakova atkāpšanos izklīduši
Vienlaicīgi notikušie piketi par un pret Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) atkāpšanos šodien noslēgušies bez ievērojamiem starpgadījumiem un ap plkst.14.30 pēdējie piketa dalībnieki izklīduši.
Rātslaukumā šodien pulcējās vairāki simti cilvēku, lai paustu pretējus viedokļus. Tā kā Ušakova atbalstītāji atnāca pusstundu ātrāk nekā tie, kas sākotnēji pieteica piketu, lai pieprasītu Rīgas mēra atkāpšanos no amata, atbalstītāju pūlis bija ieņēmis laukuma lielāko daļu pretī Rīgas domei, savukārt Ušakova demisijas pieprasītāji pulcējas aiz šī pūļa.
Vispirms ap plkst.12.30 laukumā pulcējās ap 400 Ušakova atbalstītāju, viņu vidū arī liels skaits Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības "Rīgas satiksme" darbinieku. Pūlis uzvedās skaļi, dauzīja bungas, izmantoja svilpes un taures un sauca dažādus saukļus, piemēram, "Ušakov! Ušakov!", "Molodec!" (malacis), "Lučšij mer!" (labākais mērs).
Rīgas mēra atbalstītāji turēja rokās dažādus iepriekš sagatavotus lielizmēra plakātus un lielus Rīgas karogus.
Jau ziņots, ka vairāki cilvēki, kuriem tika izdalīti plakāti un kuri saņēma norādes par piketa organizāciju, atzina, ka ir "Rīgas satiksmes" darbinieki. Viņi pastāstīja, ka ar darba vadītāju atļauju šo dienu ir varējuši paņemt brīvu, lai piedalītos piketā. Klātesošie sacīja, ka uz piketa norises vietu atbraukuši ar trolejbusu bez maksas, jo "Rīgas satiksmes" darbiniekiem par sabiedrisko transportu Rīgā nav jāmaksā.
Notikuma vietā sastaptais arodbiedrības LABA pārstāvis Raimonds Gailis (SC) ne apstiprināja, ne noliedza, ka piketa dalībnieki tiek organizēti no "Rīgas satiksmes" darbinieku vidus. Viņš norādīja, ka piketā piedalās kā pašvaldības pārstāvis. Gailis norādīja, ka darbiniekiem ir summētais darba laiks un līdz ar to visi darbinieki šeit atrodas ārpus darba laika.
Gailis arī sacīja, ka no arodbiedrības puses šo pasākumu rīko arodbiedrības pārstāvis Kaspars Grīnbergs, kurš aģentūrai LETA sacīja: "Es tā nedomāju. Nedomāju, ka esmu no "Rīgas satiksmes" un palīdzu kaut ko rīkot." Viņš apšaubīja, ka sanākušie ir "Rīgas satiksmes" darbinieki. "Es uzskatu, ka mēs visi esam Rīgas iedzīvotāji, Latvijas Republikas pilsoņi, un nevajag siet to kopā ar kaut kādām organizācijām," teica Grīnbergs.
Lielas ovācijas pūlī izraisīja brīdis, kad Ušakovs kopā ar Rīgas vicemēru Andri Ameriku (GKR) iznāca pie piketētājiem. Abas amatpersonas Rātsnama priekšā uzkavējās pāris minūtes un tad pūļa uzmundrinājuma saucienu pavadībā devās atpakaļ domes ēkā. Rīgas mērs pateicās pūlim par atbalstu un uz žurnālistu jautājumu, kā viņš vērtē to, ka pūlī ir liels skaits "Rīgas satiksmes" darbinieku, aicināja parādīt kaut vienu darbinieku, kas šeit būtu atnācis, jo ticis piespiests.
Ušakova pretinieku pūlis sākotnēji uzvedās klusi un mierīgi, taču piketam pievienojās arvien jauni domubiedri, kuru skaits sasniedza aptuveni 200 cilvēku. Piketētāji pulcējās līdzās Rolanda statujai un mēģināja pārkliegt Rīgas mēra atbalstītājus, saucot "Ej prom! Ej prom!", kā arī "Atkāpies! Atkāpies!" un kratot uz leju pavērstus īkšķus, tādējādi paužot neapmierinātību ar Ušakova darbu. Piketētāji turēja plakātus, kas vēstīja "Nil, beidz melot!", "Nil, atkāpies!", "Nolaidība. Korupcija", "Nemelo! Uzņemies atbildību!". Vēl kāds plakāts vēstīja: "20% = 54 Vai bija tā vērts?" Ušakova pretinieku pūlī bija vērojami arī vairāki partijas "Vienotība" bijušie un esošie Rīgas domes deputāti.
Piketa organizators bijušais Rīgas domes deputāts Jānis Mārtiņš Skuja pauda viedokli, ka atšķirība starp abām grupām ir tāda, ka lielākajai daļai Ušakova atbalstītāju ir samaksāts gan par transportu, gan pusdienām, savukārt Ušakova pretinieku domubiedru grupa demonstrē rīdzinieku pilsonisko aktivitāti. Vairāki piketa dalībnieki gan piebilda, ka piketa norises laiks strādājošiem cilvēkiem ir ļoti nepiemērots.
Jautāts, kā Skuja vērtē abu piketu vienlaicīgu norisi, viņš norādīja, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā visi var paust viedokli, taču domes vadības attieksmi raksturo tas, ka Ušakova pretinieki kā pirmie piketa pieteicēji ir nostumti maliņā. Skuja arī piebilda, ka speciāli aicinājis piketa dalībniekus neņemt līdzi svilpes, taures un skaņu pastiprinošas iekārtas un nekliegt, jo latvieši ir civilizēta nācija. "Lai katrs izpaužas atbilstoši savam līmenim," norādot uz priekšplānā esošo skaļi trokšņojošo pūli, piebilda Skuja.
Kopumā piketi noslēgušies mierīgi, bez sadursmēm starp pretējo viedokļu paudējiem. Piketu laikā aizturēts viens vīrietis - viņš turēja plakātu, kuru no vienas puses rotāja uzraksts "Rīgas izzadzējus uz Getliņiem", savukārt otrā pusē bija attēlota PSRS un nacistiskā simbolika, kurai pāri trekniem burtiem uzrakstīts "No". Pašvaldības policijas darbinieki norādīja, ka stilizētas padomju un nacionālistiskās simbolikas izmantošana ir aizliegta, un plakāta autoru aizturēja.
Vēl kāds incidents notika Rīgas domes sēdes laikā - pašvaldības policija mēģināja no domes sēžu zāles balkona iznest kādu sievieti, kura klusējot turēja rokā plakātu ar uzrakstu "Esmu balts un pūkains". Plakātu arī rotāja zīmējums, kurā attēlots balts kaķis ar Rīgas mēra seju. Sieviete neklausīja policijas aicinājumam pamest telpu, tāpēc tika iznesta no tās ar spēku. Pēc domes opozīcijas deputātu un žurnālistu iejaukšanās sievietei un viņas domubiedriem tomēr tika ļauts turpināt vērot sēdi klātienē.
Tikmēr aiz domes ēkas loga pulcējās Rīgas mēra atbalstītāju pūlis, skaļi saucot "Ušakov! Ušakov!". Saucieni visu sēdes laiku bija dzirdami arī Rīgas domes sēžu zālē. Policija šos aktīvistus netraucēja, un viņi izklīda, tiklīdz domes sēde beidzās.
Likums par sapulcēm, gājieniem un piketiem paredz, ka pašvaldībai, saņemot sapulces, gājiena vai piketa pieteikumu, jāpārliecinās, vai pasākums netraucēs citus publiskus pasākumus vai iepriekš pieteiktas sapulces, gājienus vai piketus, taču Rīgas izpilddirektos Juris Radzevičs (GKR) iepriekš pauda pārliecību, ka divu pretēju viedokļu paudēji vienā laikā un vietā cits citam netraucēs.
Radzevičs skaidroja, ka abu pasākumu organizatori pieteikuši piketus, kas nozīmē, ka tās būs miermīlīgas akcijas, kurās viedokļi tiks pausti ar plakātu starpniecību, netiks izmantotas skaņu pastiprinošas ierīces un teiktas runas, kas varētu izraisīt provokācijas.
Kā ziņots, pēc Skujas domām, tā vietā, lai sakārtotu vismaz būvniecības nozari, Ušakovs iepriekšējā sasaukuma laikā četrus gadus to vien ir darījis kā licis pašvaldību struktūrās un uzņēmumos savus cilvēkus, ko televīzijā publiski ir arī atzinis. "Daļa viņa ''ielikteņu'' ir izgāzušies un apzagušies, bet Nils tik turpina likt savējos un nekādu atbildību par savu izvēli neuzņemas. Visa šī brīža muldēšana par atbildību, paliekot amatā, lai tiktu skaidrībā ar vainīgajiem, ir meli un paniskas bailes no varas un Rīgas kases zaudēšanas, jo Nila un SC sponsori prasa savu nodevu un SC "kāršu namiņš" var sabrukt," uzskata Skuja.
Skuja iepriekšējā Rīgas domes sasaukumā pārstāvēja biedrību "Demokrātiskie patrioti" un šogad notikušajās Rīgas domes vēlēšanās startēja no "Visu Latvijai!"-TB/LNNK saraksta, taču netika ievēlēts.
Savukārt Ušakova atbalstītāji uzskata, ka Rīgas mērs ir vienīgais, kas kaut ko darījis Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā, jo pēc notikušā viņš atstādinājis sešus būvvaldes darbiniekus, organizējis faktu izpēti. Pēc Jukšinska domām, Ušakova kļūda bijusi tā, ka viņš nav paspējis izpētīt savu komandu. "Protams, ir problēmas un kļūdas, jo otrā pusē, "Gods kalpot Rīgai", ir interesanti cilvēki, kas skraida no vienas partijas uz otru," piebilda Ušakova atbalstītājs. Piketā iecerēts paust atbalstu Ušakovam un mudināt viņu stingrāk izturēties pret saviem darbiniekiem.
Kā liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) mājaslapā pieejamā informācija, Jukšinskis kopš 2005.gada februāra "Saskaņas centram" un tajā pārstāvētajām politiskajām partijām ziedojis kopumā 37 000 latu. Pēdējo ziedojumu būvfirmas vadītājs veicis šā gada janvārī, ziedojot SC 5000 latu.
Jau ziņots, ka 21.novembrī Zolitūdē sagruvusi veikala "Maxima" ēka, nogalinot 54 cilvēkus un vairākus desmitus smagi savainojot. Traģēdija rosinājusi plašas diskusijas par būvniecības kvalitāti Latvijā un par to, kas atbildīgs, ka šāda nelaime varēja notikt. Par notikušo ierosināts kriminālprocess.
Kopumā Rātslaukumā šodien bija sapulcējušies vairāki simti dažādu viedokļu paudēju, kurus citu no cita nošķīra Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki.
Uzņemoties atbildību par notikušo, 27.novembrī par atkāpšanos paziņoja premjerministrs Valdis Dombrovskis (V), savukārt Ušakovs īpaši sasauktā preses konferencē paziņoja jau iepriekš sociālajos tīklos pausto, ka atkāpties negrasās, jo par savu atbildību uzskata palīdzības sniegšanu cietušajiem un traģēdijas izmeklēšanas veicināšanu. Pateicis savu sakāmo, Ušakovs nekavējoties devās uz savu kabinetu, izvairoties no jebkādiem žurnālistu jautājumiem.
LETA