Ralfu Freibergu diskvalificē no olimpiskajām spēlēm; hokeja izlase saglabā 8. vietu
Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) piektdien no februārī aizvadītajām Soču olimpiskajām spēlēm diskvalificējusi dopinga lietošanā pieķerto Latvijas izlases hokejistu Ralfu Freibergu.
Šobrīd 22 gadus vecā aizsarga urīna analīzēs, kas tika ņemtas 22.februārī, atrasta aizliegtā viela, turklāt tās klātesamību uzrādīja arī B prove. SOK savā paziņojumā norāda, ka Freiberga organismā konstatēts aizliegtais preparāts "dehydrochloromethyl-testosterone metabolite 18-nor-17b-hydroxymethyl-17a-methyl-4-chloro-5b-androst-13-en-3a-ol", kas ir S1 klases ekzogēnais, anaboliskais, androgēnais steroīds.
Piektdien Freibergs oficiāli tika diskvalificēts no aizvadītās Olimpiādes, kā arī viņam tika anulēts diploms par Soču olimpiskajās spēlēs ieņemto astoto vietu, kas ir Latvijas izlases visu laiku labākais sasniegums šāda mēroga sacensībās.
Tāpat Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) tiek aicināta pieņemt tālākus lēmumus saistībā ar Freiberga gadījumu. Steoridu gadījumos sportisti parasti saņem vismaz divu gadu diskvalifikāciju, tomēr tā nebūtu spēkā Ziemeļamerikā, kur Freibergs pašlaik turpina studijas Boulinggrīnas štata universitātē un tās komandā spēlē Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) čempionātā.
Tikmēr Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) tiek aicināta atgriezt Freiberga diplomu.
Lai gan Latvijas Hokeja federācija (LHF) SOK skaidrojusi, ka pirms olimpiskajām spēlēm ņemtās dopinga proves bijušas negatīvas (veiktas Helsinku laboratorijā), SOK atklājusi, ka Somijas laboratorijas pārstāvjiem nav bijušas iespējas atklāt konkrētās aizliegtās vielas klātbūtni, jo ne visām Starptautiskās Antidopinga aģentūras (WADA) laboratorijām vēl ir pieeja jaunākajām darba metodēm un konstatētais preparāts ir salīdzinoši jauns.
SOK arī informēja, ka pārbaudes ir veikusi arī Freiberga universitāte. Arī šo analīžu rezultāti bijuši negatīvi, tomēr konkrētajai laboratorijai nav Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) akreditācijas.
Jau iepriekš vēstīts, ka Freiberga aizstāvji uzstāj, ka hokejistam ņemtās A un B proves paraugi, to analīzes un uzraudzības procedūras ir veiktas pretēji Pasaules Antidopinga kodeksa prasībām un starptautiskās laboratorijas standartiem. Tas tiek pamatots ar faktu, ka pirms Olimpiādes Helsinku laboratorijā pārbaudītās analīzes un pēc Olimpiādes veiktās pārbaudes ASV bijušas negatīvas.
Freiberga advokāti cer pierādīt, ka Soču olimpisko spēļu antidopinga aģentūra nav tikusi reģistrēta, tāpēc tajā nebija tiesību pārbaudīt hokejistu. Tomēr SOK pretenzijas noraidījusi, sakot, ka Soču laboratorija bijusi WADA akreditētās Maskavas laboratorijas satelītlaboratorija.
Kā zināms, Soču olimpiskajās spēlēs dopinga lietošanā tika pieķerts vēl viens Latvijas izlases hokejists - uzbrucējs Vitālijs Pavlovs, kurš, pēc neoficiālas informācijas, saņēmis pusotra gada diskvalifikāciju.
Oficiālam IIHF paziņojumam Pavlova jautājumā vajadzētu sekot tuvākajā laikā.
Kā vēsta SOK antidopinga noteikumi, ja olimpisko spēļu laikā komandu sporta veidā pozitīvas dopinga analīzes tiek konstatētas vairāk nekā vienam sportistam, vienība var tikt diskvalificēta vai pret to var piemērot citas sankcijas. Tomēr tagad SOK skaidro, ka sankcijas tiktu izskatītas, ja pozitīvas analīzes būtu vairāk nekā diviem komandas locekļiem.
Līdz ar to Freibergs oficiāli kļuvis par astoto dopinga lietošanā pieķerto sportistu Soču olimpiskajās spēlēs, un tā padarīta par "netīrāko" ziemas Olimpiādi vēsturē. Pirms 12 gadiem Soltleiksitijā dopinga lietošanā tika pieķerti septiņi sportisti. Soču laikā tika veiktas 2812 dopinga analīzes.
Kā ziņots, Latvijas iepriekšējie oficiālie olimpiskie dopinga konstatēšanas gadījumi bija 2000.gada Sidnejas Olimpiādē airētājam Andrim Reinholdam, kā arī 2002.gadā pirms Soltleiksitijas olimpiskajām spēlēm bobslejistam Sandim Prūsim, kas gan toreiz neliedza viņam startēt spēlēs.
LETA/Foto: Ieva Lūka/LETA