Skotijā futbolistiem aizliegs sist pa bumbu ar galvu dienu pirms un pēc mača
Profesionāliem futbolistiem Skotijā aizliegs spēlēt ar galvu treniņos mača priekšvakarā un dienu pēc tā. Tas saistīts ar Glāzgovas universitātes pētījumu, kas atklāj, ka bijušie futbolisti trīsarpus reizes biežāk mirst no galvas smadzeņu slimībām, vēsta BBC.
Kā izteicās pētījuma vadītājs neiropatologs Villijs Stjuarts, risks profesionāliem futbolistiem variē no pieckārtējas Alcheimera slimības izredžu palielināšanās līdz aptuveni četrkārtējai kustību neironu slimības palielināšanai un līdz divkārtējai Pārkinsona slimības gadījumu palielināšanai.
Zinātnieki uzskata, ka tas varētu būt saistīts ar regulāriem sitieniem ar galvu pa bumbu.
"Pēc sitienu sērijas ar galvu vērojama izmērāma atmiņas pasliktināšanās, kas ilgst 24 līdz 48 stundas. Futbolistiem novērotas arī izmaiņas smadzeņu skenēšanā, kas varētu būt saistītas ar šādiem triecieniem," skaidro Skotijas futbola asociācijas (SFA) ārsts ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi Džons Maklīns, kurš piedalījies pētījumos.
Tāpat futbola klubiem noteikts samazināt treniņu skaitu, kur sitiens ar galvu tiek atstrādāts kā atkārtots vingrinājums, līdz vienai dienai nedēļā.
Skotijas futbola asociācija jau izstrādājusi noteikumus, kas ierobežo galvas spēli jauniešu futbolā, kā arī aizliegumu treniņos izmantot spēli ar galvu vecuma grupai līdz 12 gadiem.
Jaunie noteikumi tiek ieviesti pēc konsultācijām ar 50 profesionāliem vīriešu un sieviešu klubiem Skotijā, kā arī pēc SFA klubu aptaujas.
Skotija kļuvusi arī par pirmo valsti pasaulē, kurā pieņemts vienots rekomendāciju kopsavilkums attiecībā uz smadzeņu satricinājuma gadījumiem visiem sporta veidiem un veikta kampaņa ar saukli "If in doubt, sit Them out", ko var tulkot kā "Ja ir šaubas - labāk pasēdi". Runa ir par to, ja trenerim vai personālam ir aizdomas, ka sportists guvis smadzeņu satricinājumu vai galvas traumu, viņš ir jāizved no spēles vai treniņa.
BBC sporta korespondents Skotijā Kriss Maklaflens norāda, ka zinātnieki fiksējuši saistību starp futbola spēli un smadzeņu bojājumiem, tomēr zinātne joprojām nespēj ar absolūtu pārliecību izskaidrot, kāpēc tā notiek. Lai gan pētījumi norāda, ka vispakļautākie šim riskam ir aizsargi, kas statistikas ziņā ar galvu spēlē biežāk nekā pārējie.