Klitori treniņbiksēs? Franči iesmej par 2024. gada olimpisko spēļu talismaniem
Francijas 2024. gada olimpisko un paralimpisko spēļu talismani to savdabīgā izskata dēļ pielīdzināti milzu "klitoram treniņbiksēs", savukārt franču laikraksts "Libération" slavē talismanus, dēvējot tos par "revolucionāru novirzi no tradicionālā falliskā Eifeļa torņa simbola", raksta "The Guardian".
Francijā prezentēti olimpisko un paralimpisko spēļu jaunie talismani - Frīgas jeb frīģiešu cepures, kas tiek saistītas ar franču revolūciju.
Frīģiešu cepure attēlota ar sporta apaviem kājās, kas simbolizē saikni ar mūsdienām. Viena no talismana acīm ir zila, bet otrai apkārt ir divi karodziņi Francijas karoga krāsās. Savukārt Paralimpisko spēļu talismanam viena kāja ir asmens, kuru izmanto paraskrējēji.
Francijas amatpersonas paziņojušas, ka talismani "iemieso franču garu, piedāvājot kaut ko jaunu" un pārtraucot tradīciju par olimpisko spēļu talismaniem izraudzīties dzīvnieku tēlus.
Toute la famille des mascottes olympiques au complet avec la petite dernière de @Paris2024 ! 😍#Paris2024 #OlympicMascot pic.twitter.com/EMnM90Bk48
— Jeux Olympiques (@jeuxolympiques) November 14, 2022
Ātri vien mazās sarkanās figūriņas Francijā tika pielīdzinātas klitoriem ar smaidīgām sejām. Talismani spilgti atgādinot milzīgo piepūšamo sarkano klitoru, ko pagājušā gada Starptautiskajā sieviešu dienā iepretim Eifeļa tornim izstādīja feministu grupa, kas cīnās par izglītošanu un zinātniskiem pētījumiem par orgānu, kura vienīgā funkcija ir sievietes baudas sniegšana.
Les Phryges Olympiques de Paris 2024 ressemblent beaucoup à la statue en forme de clitoris érigée en mars 2021 sur la place du Trocadéro, à Paris, par les féministes : pic.twitter.com/aRbE7pp35T
— Hicham Nazzal (@hichamnazzal) November 14, 2022
Žurnālists Kventins Žirārs savā viedokļu rakstā žurnālā "Libération" atzīmēja faktu, ka talismanu cepures gals patiesībā varētu tikt uztverts kā klitors. Viņš pauda, ka "no anatomiskā viedokļa klitors kā Francijas olimpiskais talismans ir "ļoti labas ziņas" un domājams, ka pēc gadiem ilgiem tabu un izglītības trūkuma valsts kolektīvi ir "beidzot sapratusi, kā tas izskatās"".
Žirārs piebilda, ka, no politiskā viedokļa raugoties, nav slikti, ka Parīze "atlaidusi savu mūžīgo fallisko Eifeļa torni" par labu klitoram, jaunai Francijas galvaspilsētas reprezentācijai, kas ir "revolucionāra un feministiska".
Petit aperçu de tous les objets dérivés des Phryges de#Paris2024
— Clémentine Rebillat (@clerebillat) November 14, 2022
(La petite peluche est à 15 euros. Dispo en ligne, dans les boutiques de souvenirs, chez Carrefour, dans les aéroports) pic.twitter.com/ZuCfjrq5Je
Tikmēr rakstniece un izdevēja Džūlija Pjetri, kura vadījusi feministisko un izglītojošo mākslas kampaņu, sacīja, ka Parīzes talismana salīdzināšana ar klitoru viņai šķiet uzjautrinoša: "Man tas šķiet uzjautrinoši, jo es ilgu laiku vadīju kampaņu, lai palielinātu izpratni par klitora anatomiju. Pirms četriem gadiem, kad mēs uzsākām darbību, tikai daži aptaujātie cilvēki spēja atpazīt klitoru. Tāpēc šodien es priecājos, ka, pateicoties visam, kas noticis feminismā, cilvēki vismaz spēj atpazīt klitoru. Tas parāda, ka tas tagad iespraucies populārajā kultūrā, un tas ir ieguvums."