"Uzkāru, lepojoties par mūsu hokejistiem" Policija aizrāda sievietei par balkonā neatbilstoši izkārtu Latvijas karogu
Maija izskaņā sociālajos tīklos parādījās kādas rīdzinieces Lindas stāsts. Viņa par godu pasaules čempionātam hokejā, kas šogad, kā zināms, norit Latvijā, izkāra uz sava Rīgas centra dzīvokļa balkona Latvijas karogu. Pavisam drīz klāt bija Rīgas pašvaldības policija (RPP).
Par incidentu sieviete pati stāsta sekojošo: “Latvijas karogu, ko uzkāru, lepojoties par mūsu hokejistu uzvaru pār Kanādas izlasi, un paturēju arī pēc Itālijas spēles, noņēmām lielo lietusgāžu dēļ. Šādi izkaram karogu jau vairākus gadus 4. maijā un novembrī uz Lāčplēša dienu un 18. novembri. Dēls bija ievērojis, ka citās valstīs karogu izkar gan uz balkoniem, gan pa logu, sevišķi kādu svētku vai sporta pasākumu laikā un arī tā gribēja. Šodien zvanīja mājas pārvaldniece, kurai savukārt bija zvanījuši no policijas, meklējuši, kam pieder karogs, jo šādi karogu izkārt nav pareizi un nedrīkst. Uz balkona drīkst, bet tikai karoga kātā iestiprinātu. Sodu gan man nepiemērošot [...].”
Sieviete nobeigumā ar nojaušamu vilšanos norāda, ka saprot policistus. Lūkot, lai tiek ievērots likums – tas ir viņu darbs.
“Karogu vairs uz balkona neizkāršu, tāpat kā nedziedu himnu, jo var neatbilst likumā prasītajam izpildījumam. Lepošos un priecāšos klusiņām, savās mājās,” noteic sieviete.
Likumsargi konstatējuši, ka nodoms bijis svinīgs, nevis ļaunprātīgs
Jauns.lv sazinājās ar RPP, lai noskaidrotu, vai tiešām konkrētajā situācijā, kad ir diezgan viegli nojaušams karoga izkāršanas iemesls un trūkst acīmredzamu pazīmju nelāgiem nodomiem pret valsts simbolu, ir bijis iemesls vērsties pie kundzes.
“Šajā gadījumā jāatzīst, ka patiesi pastāv noteikumi, kas paredz, kā pareizi lietojams karogs. Pie ēkas fasādes karogam jābūt piestiprinātam pie karoga kāta, nevis, piemēram, piesietam pie balkona margām. Attiecīgi 25. maijā kārtības sargi, ieraugot šādu skatu, nolēma sazināties ar attiecīgā karoga īpašnieku, lai izskaidrotu noteikumus. Tā kā bija acīmredzams, ka iedzīvotāja nodomi bija svinīgi, nevis ļaunprātīgi, tad, protams, administratīvais process netika uzsākts. Tā vietā vienkārši tika izskaidroti karoga lietošanas noteikumi. Saskaņā ar Latvijas valsts karoga likumu, par karoga izkāršanas noteikumu pārkāpumu var piemērot sodu – brīdinājumu,” informēja RPP Sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis.
Pēc kāda laika Linda savu “Facebook” ierakstu bija papildinājusi, norādot, ka dažas dienas pēc incidenta ar viņu sazinājusies RPP pārstāve un abas laipni izrunājušās: “Piezvanīja arī pašvaldības policiste, ļoti laipni parunājam, viņa atzina, ka jau sen redzējusi mūsu karogu, vienmēr tas bijis tīrs un glīts. Kad lūdzu, uz kāda panta pamata es nedrīkstu karogu izkārt uz balkona, meklēja pantu, neatrada, solīja atrast un nākamajā dienā atzvanīt. Šodien patiešām policiste man atzvanīja, ir jau runājusi ar priekšnieku un pamatojas uz Latvijas valsts karoga likuma 3. panta (2) Latvijas valsts karogu aizliegts lietot: ... 3) citās nepiemērotās vietās un apstākļos. Neesot pienācīga cieņa. Policiste arī ieteica iegādāties vimpelīti un novietot kaut kur dzīvoklī.”