Pasaules čempionātā hokejā jauna izspēles kārtība. Lipmanu tā apmierina
Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) pusgada kongresā piektdien tika pieņemta jauna pasaules čempionāta izspēles kārtība.
Sākot ar 2012. gada pasaules čempionātu, ko kopā organizēs Somija un Zviedrija, visas 16 sacensību dalībkomandas tiks sadalītas divās apakšgrupās ar astoņām komandām katrā, ņemot vērā IIHF rangu.
Vienības sākotnēji izspēlēs viena apļa turnīru. Pēc tā četras grupu labākās komandas iekļūs ceturtdaļfinālā. Piektajā līdz septītajā vietā palikušajām komandām pasaules čempionāts būtu noslēdzies, bet vienības, kas paliks pēdējās vietās, zaudēs vietas augstākajā divīzijā.
Pamatojoties uz jauno formātu, tika arī nolemts, ka ceturtdaļfinālā tiks spēlēts ar savas grupas vienībām (A1 pret A4 un tā tālāk).
Jaunajā formātā pasaules čempionāta spēļu skaits pieaugs no 56 līdz 64. Ja pašreiz maksimālais spēļu skaits vienai komandai turnīrā ir deviņas, tad pēc jaunā formāta tās būs desmit. Ņemot vērā jaunā formāta paplašināto spēļu grafiku, tāpat piektdien tika pieņemts, ka komandas varēs pieteikt 25 spēlētājus (22 laukuma spēlētājus un trīs vārtsargus) jau čempionāta sākumā. Pašreizējā sistēma paredz, ka vienības var pieteikt 20+3 spēlētājus čempionāta sākumā ar iespēju pieteikt vēl divus hokejistus pirms otrā posma spēlēm.
Kā ziņots, pēc pašreizējā formāta, kas ir spēkā kopš 1998. gadā, 16 komandas sadalītas četrās apakšgrupās pa četrām. Pēc viena apļa turnīra pirmās trīs iekļūst otrajā posmā, kurā izspēlē vēl pa trijām spēlēm, bet pēc tam sākas ceturtdaļfināli. Pašreizējā formātā mājiniekiem pirms turnīra zināmi tikai trīs spēļu laiki, bet otrās kārtas precīzi spēļu laiki kļūst zināmi tikai dažas dienas pirms spēlēm, kas apgrūtina biļešu pārdošanu. "Tās ir ļoti labas izmaiņas, un visi ir apmierināti," jauno formātu īsi komentēja IIHF prezidents Renē Fāzels.
Kā ziņots, 2011.gada pasaules čempionāts risināsies Slovākijā, bet tajā jaunā kārtība vēl nebūs spēkā. Jaunā kārtība stāsies spēkā 2012. un 2013.gada čempionātos, kurus abus kopā organizēs Somija un Zviedrija.
Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans vēl pirms Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) kongresā atzinīgi vērtēja izmaiņas.
Par izspēles reglamentu, ko IIHF vēlas ieviest, sākot ar 2012. gada pasaules čempionātu, ceturtdien daudz diskutēja kongresa delegāti, aģentūrai BNS pastāstīja Lipmans. Lai arī tika minēti daži ar komandu pārbraucieniem saistīti iespējamie sarežģījumi un Kirovs Lipmans jau ceturtdien bija pārliecināts, ka izmaiņas būs "Domāju, ka izmaiņas [PČ izspēles sistēmā] būs noteikti. Daudzi [kongresa delegāti] ir par to," teica Lipmans, piebilstot, ka interesi par jaunas sistēmas ieviešanu izrādījis arī IIHF prezidents Renē Fāzels.
Lipmans sagaida pozitīvu ietekmi no jaunās sistēmas, kas čempionāta pirmajā daļā paredz 16 valstsvienības sadalīt divās grupās. Pēc grupās izspēlēta apļa turnīra pa četrām labākajām komandām iekļūtu ceturtdaļfinālos, bet pēdējo vietu īpašnieces izkristu uz I divīziju. Sadalījumu pa grupām veiktu, izmantojot IIHF pasaules rangu.
Pirmkārt, jau izmaiņas ir būtiskas biznesa apsvērumu dēļ, jo biļešu tirdzniecībā PČ rīkotāji nonāk situācijā, ka pirms otrās kārtas grupu turnīru sākuma komandu pāri kļūst zināmi tikai dienu pirms pirmajām spēlēm. Tas nepalīdz piesaistīt līdzjutējus spēlēm un sarežģī biļešu pārdošanu, paskaidroja Lipmans.
Arī no sportiskā viedokļa jaunā sistēma Latvijai varētu būt pateicīgāka, jo septiņas spēles ļaus komandas grupas turnīra tabulā sarindot pēc objektīvāka spēku samēra, uzsvēra Lipmans. Trijās spēlēs ir lielāka nejaušības iespēja komandai palikt grupā pēdējā vietā, kā rezultātā PČ turpinājumā gaida cīņas par izdzīvošanu elitē. Savukārt septiņās spēlēs komandu spēku samērs izpaudīsies skaidrāk.
Ieviest izmaiņas izspēles sistēmā rosināja Zviedrija un Somija, kas kopīgi rīkos 2012. gada pasaules čempionātu. Jautājumi par jauno izspēles sistēmu lielākoties bija Ziemeļamerikas valstu pārstāvjiem, jo var izveidoties situācija, ka 2012. gadā komanda turnīru sāks vienā valstī, bet noslēgs jau citā. Tas sarežģī ceļošanu biļešu iegādes dēļ.