Hokeja izlasei bezcerīgs zaudējums pret Slovēniju
Latvijas hokeja izlase pirmajā gandarījuma turnīra, par palikšanu pasaules čempionāta augstākajā divīzijā, spēlē ar 2:5 piekāpās Slovēnijas valstsvienībai.
Pēc šī zaudējuma Latvijas izlase spēra platu soli pretī izkrišanai no augstākās divīzijas. Nākamajās spēlēs ar Baltkrieviju un Austriju tai obligāti jāizcīna uzvaras.
Spēles rezultātu 28. minūtē, spēlējot vairākumā, atklāja Roks Tičars, sešas minūtes vēlāk pretuzbrukumā rezultātu dubultoja Tomašs Racingars, bet trešdaļas beigās Racingars bija precīzs vēlreiz. Savukārt trešās trešdaļas 54.sekundē pretuzbrukumā vēlreiz precīzi meta Tičars, bet vēl pēc 33 sekundēm kārtējā pretuzbrukumā jau vārtus guva Roks Pajičs un Latvijas izlase nokļuva zaudētājos ar 0:5. Pēc piektajiem zaudētajiem vārtiem Edgaru Masaļski laukumā nomainīja Mārtiņš Raitums. Latvijas izlasē pirmos vārtus 52. minūtē guva Mārtiņš Cipulis, bet cīņas pēdējā sekundē vēl vienu reizi precīzs bija arī Roberts Bukarts.
Pirmā trešdaļa sākās ar Latvijas izlases vairākumu, jo jau pēc pusminūtes Slovēnijas hokejists Marsels Rodmans rupji nospēlēja pret Edgaru Masaļski, tomēr skaitlisko pārsvaru Latvijai neizdevās izmantot. Turpinājumā Latvijas valstsvienība izveidoja bīstamus uzbrukumus pie Slovēnijas izlases vārtiem, tomēr arī šie mēģinājumi bija nesekmīgi. Desmitajā minūtē bīstamu metienu pa pretinieku vārtiem izdarīja Roberts Bukarts, bet raidījumu tvēra Slovēnijas izlases vārtsargs Roberts Krištans. Neilgi pēc tam Gintam Meijam bija reāla iespēja izvirzīt savu komandu vadībā, taču Latvijas hokejists ripu nespēja raidīt tukšos vārtos. Sešas minūtes pirms trešdaļas beigām uz noradīto soliņa devās Kaspars Saulietis, tomēr arī šajā pārsvarā Slovēnija vārtus neguva un rezultāts saglabājās nemainīgs. Trešdaļas 17. minūtē Latvijas izlases hokejisti atļāva Andrejam Hebaram aizskriet izgājienā vienam pret Masaļski, bet Latvijas vārtsargs šo bīstamo metienu atvairīja. Trešdaļas pēdējā minūtē Latvija palika mazākumā, bet arī šajā laikā rezultāts nemainījās, un pēc 20 spēlētām minūtēm rezultāts palika neizšķirts 0:0.
Otrās trešdaļas sākumā, neilgi pēc mazākuma izturēšanas, Latvija vēlreiz palika četru laukuma spēlētāju sastāvā, kad divas soda minūtes saņēma Miķelis Rēdlihs, taču arī šajā pārsvarā Slovēnijai vārtus neizdevās gūt. Neilgi pēc tam izdevība atklāt rezultātu bija Jurim Štālam, kad Mārtiņš Cipulis izdarīja metienu pa vārtiem, bet Štāls viņa atlēkušo ripu netrāpīja tukšos vārtos. Turpinājumā vairākas lieliskas izdevības atklāt rezultātu bija Latvijai, kad Slovēnijas spēlētāji devās uz noraidīto soliņu, taču pārspēt lieliski spēlējošo Krištianu tā arī neizdevās. Mirkli pēc tam Latvija bija spiesta spēlēt mazākumā. Slovēnijas valstsvienībai bija nepieciešamas tikai 29 sekundes, kad pēc diagonālas piespēles vārtus guva Tičars. Pēc zaudētajiem vārtiem Latvijai bija laba iespēja izlīdzināt rezultātu, kad pēc lieliskas Aleksandras Ņiživija piespēles bīstamu metienu no vārtu priekšas izdarīja Herberts Vasiļjevs, bet Krištians arī šo metienu notvēra. Turpinājumā Latvija uzbruka ļoti aktīvi un izdarīja vairākus bīstamus metienus, tomēr pārspēt lieliski spēlējošo Krištianu neizdevās. Neilgi pēc tam pretuzbrukumā jau devās Slovēnija, kas divatā izgāja pret vienu Latvijas hokejistu, un pēc veiksmīgas saspēles vārtus guva Racingars. Pēc zaudētajiem vārtiem Latvijas izlase ieguva iespēju spēlēt vairākumā, kurā neko bīstamu izveidot nespēja, bet 49 sekundes pirms trešdaļas beigām Racingars atkal bija precīzs pretuzbrukumā. Atlikušajā laikā Latvijas izlase varēja zaudēt vēl vienus vārtus, tomēr šoreiz palīdzēja vārtu stabiņš.
Pēdējais periods iesākās ar diviem ļoti ātriem vārtu zaudējumiem uz Latvijas vārtiem, kad pēc nesaprašanās uzbrukuma zonā Slovēnija devās pretuzbrukumos un divas reizes pārspēja Masaļski. Pēc piektajiem zaudētajiem vārtiem Masaļski nomainīja Mārtiņš Raitums, kuram šī bija debija pasaules čempionātos. Turpinājumā Slovēnijai bija vēl viena ļoti laba iespēja palielināt rezultātu, kad Latvija palika trīs laukuma spēlētāju sastāvā, tomēr šajā vairākumā pārspēt Raitumu neizdevās. Mirkli pēc tam par rupjību līdz spēles beigām noraidīja Georgiju Pujacu, kurš Slovēnijas hokejistam, slidojot garām, iesita ar elkoni. Līdz ar to Latvija saņēma piecu minūšu sodu, bet slovēnis Hebars par sava komandas biedra aizstāvēšanu - divas minūtes. Neilgi pēc Hebara atgriešanās laukumā sodu saņēma arī Racingers un Latvija ilgstoši varēja spēlēt četratā pret četriem, ko izmantoja Cipulis, neatlaidīgi dodoties uzbrukumā, raidot atlēkušo ripu vārtos, kas palīdzēja samazināt rezultātu līdz 1:5. Pēc gūtajiem vārtiem nopietnu savainojumu guva Krišjānis Rēdlihs, kuram, dodoties pēc ripas savā aizsardzības zonā, samisējās kāja un viņš ar galvu ietriecās bortā. Turpinājumā bīstami vienatnē pret Raitumu izgāja Slovēnijas hokejists, tomēr Raitumu pārspēt šajā "duelī" neizdevās. Mača izskaņā Latvijai vēl bija iespēja samazināt rezultātu, kad ar aktīvu spēli Oskars Cibuļskis nopelnīja vairākumu. Tomēr vairākumu izmantot neizdevās, bet mača pēdējā sekundē tomēr Latvijas izlasei izdevās gūt vēl vienus vārtus, kad Cibuļska metienu pielaboja Bukarts.
Par labāko spēlētāju šajā spēlē Latvijas izlasē atzina Ņiživiju, bet Slovēnijas komandā šo godu izpelnījās Tičars.
Šajā mačā Latvijas izlasei traumas dēļ nepalīdzēja Lauris Dārziņš un diskvalifikācijas dēļ joprojām nevar spēlēt Artūrs Kulda, bet čempionātam pirmoreiz pieteikti Jānis Andersons un Juris Štāls.
Nākamajos G grupas mačos Latvijas izlase sestdien tiksies ar Baltkrieviju, bet svētdien pretiniekos būs Austrijas valstsvienība. Divas vājākās gandarījuma turnīra komandas nākamajā sezonā izkritīs uz pasaules čempionāta pirmo divīziju. Tās augstākajā divīzijā nomainīs Kazahstānas un Itālijas valstsvienības.
Kopš iekļūšanas spēcīgāko komandu saietā 1997. gadā Latvijas izlase turnīrā par vietas saglabāšanu augstākajā divīzijā spēlē trešo reizi. Abās iepriekšējās reizēs Latvijai veiksmīgi izdevās saglabāt vietu elites grupā.
2001. gadā Latvijas hokejisti turnīrā par vietas saglabāšanu augstākajā divīzijā nospēlēja neizšķirti 2:2 ar Baltkrieviju, ar 8:2 pārliecinoši uzvarēja Japānu un ar 3:0 pieveica Norvēģijas izlasi. Savukārt 2007.gadā Latvija gandarījuma turnīrā ar 5:0 uzvarēja Ukrainu un ar 5:1 pieveica Austrijas izlasi, bet pēdējā mačā toreiz ar 4:7 zaudēja Norvēģijai, taču Latvija jau pirms šīs spēles bija nodrošinājusi palikšanu augstākajā divīzijā.
Šī gada pasaules čempionāta pirmajā posmā Latvija cīnījās D apakšgrupā, kur pirmajā mačā ar 2:4 zaudēja pagājušā gada spēcīgākajai komandai Čehijai, otrajā spēlē ar 2:3 pēcspēles metienu sērijā piekāpās Somijai, bet izšķirošajā cīņā par iekļūšanu otrajā posmā ar 2:3 pēcspēles metienos zaudēja Dānijai. Tikmēr Slovēnija pirmajā posmā spēlēja A apakšgrupā, kur pirmās kārtas spēlē ar 1:3 piekāpās čempionāta saimniecei Slovākijai, otrajā mačā ar 4:6 cienīgā cīņā zaudēja Krievijai, bet trešajā cīņā slovēņi ar 2:3 pēcspēles metienos atzina arī Vācijas izlases pārākumu.
Latvijas izlasei šogad dažādu iemeslu dēļ nepalīdz Edgars Lūsiņš, Māris Jass, Jānis Sprukts, Rodrigo Laviņš, Kārlis Skrastiņš, Aleksandrs Jerofejevs, Guntis Galviņš, Oskars Bārtulis un Mārtiņš Karsums.
Savukārt četri spēlētāji Latvijas izlases sastāvā dalībai pasaules čempionātā iekļauti pirmo reizi. Tie ir vārtsargs Māris Jučers, aizsargs Oskars Cibuļskis, kā arī uzbrucēji Ronalds Ķēniņš un Roberts Bukarts.
LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA