Zem sejas maskas uzkrājas netīrumi, eļļas, sviedri un baktērijas: kā kopt ādu, lai nenodarītu tai kaitējumu?
foto: Pexels

Zem sejas maskas uzkrājas netīrumi, eļļas, sviedri un baktērijas: kā kopt ādu, lai nenodarītu tai kaitējumu?

Jauns.lv

Sejas aizsargmaskas un respiratori rada slēgtu vidi deguna un mutes zonai, kurā pakāpeniski palielinās mitruma līmenis, uzkrājas netīrumi, eļļas, sviedri un baktērijas. Nēsājot aizsargmasku īsu laiku, piemēram, iepērkoties pārtikas veikalā vai dodoties uz konsultāciju pie ārsta, veselai ādai tā kaitējumu nerada. Tomēr, valkājot to stundām ilgi un savlaicīgi nemainot atbilstoši ražotāju noteikumiem, var rasties izsitumi un kairinājums uz ādas deguna, zoda, mutes zonā vai vaigiem.

Kā parūpēties par sejas ādu, lai tā būtu starojoša un vesela, arī valkājot sejas aizsargmaskas, skaidro Apotheka Beauty kosmētiķe Katrīna Blumberga:

“Ja sejas āda regulāri tiek kopta atbilstoši savam ādas tipam, tiek lietots sabalansēts uzturs un pietiekošā apjomā uzņemts ūdens, tad sejas aizsargmaskai nevajadzētu radīt kaitējumu ādai. Savukārt, ja uz sejas jau ir izveidojies ādas kairinājums vai akne, tad zem aizsargmaskas iekaisuma process ādā var tikai pastiprināties. Divas biežākās kļūdas, kas šobrīd novērotas, ir nevēlēšanās veltīt pietiekamu laiku sejas ādas kopšanai, kā arī pārmērīga un intensīva sejas mazgāšana. Neatkarīgi no tā, cik stundas ikdienā tiek lietota sejas aizsargmaska, par ādu ir jārūpējas katru dienu, un kopšanas rituāliem nevajadzētu mainīties – sejas āda jāattīra un jāmitrina no rītiem un vakaros, mitrinošo krēmu vakaros var aizstāt ar barojošu krēmu,” stāsta  kosmētiķe Katrīna Blumberga.

Kā rūpēties par sejas ādu sejas aizsargmaskas lietošanas periodā?

1. Attīri sejas ādu divas reizes dienā

Neraugoties uz to, ka vīrusa izplatības laikā tiek lietotas sejas aizsargmaskas, ar sejas tīrīšanu nevajadzētu pārspīlēt. Pilnībā pietiks ar sejas ādas attīrīšanu divas reizes dienā. Sejas attīrīšanai no dienas laikā uzkrātajiem putekļiem, sviedriem, eļļām un baktērijām, vēlams izvēlēties saudzīgus un maigus līdzekļus, piemēram, gēlu, putas, pieniņu vai micelāro ūdeni. Pēc tam būtu ieteicams ādu tonizēt ar toniku, lai tiktu līdzsvarots ādas PH līmenis. Sausas ādas kopšanai nevajadzētu izvēlēties spirtu saturošus attīrošos līdzekļus. Ja sejas āda nav pārāk taukaina, to no rīta var notīrīt ar toniku, bet vakarā – ar micelāro ūdeni. 

2. Rūpējies par sejas ādas mitrināšanu atbilstoši savam ādas tipam 

Sausa āda – pirms krēma ar SPF aizsargfiltru uzklāšanas ādas virsējos slāņus vēlams mitrināt ar serumu. Ieteicams izvēlēties serumu vai krēmu, kura sastāvā ir šādas vielas: hialuronskābes, alantoīns, mannoze, ramnoze, glicerīns, pantenols, urīnskābe, karboksilskābes glikolskābe, polifenoli un šī sviests. Ja āda ir izteikti sausa un jūtams, ka tā iekaist vai kļūst savilkta, tad barojošo krēmu var lietot ne tikai vakaros, bet arī dienas laikā. Tāpat sausa āda būs pateicīga par mitrinošas maskas papildinājumu sejas kopšanā vienu vai divas reizes nedēļā. 

Normāla āda – neraugoties uz to, ka normālas ādas īpašniekiem mitruma līmenis ādā ir sabalansēts un tādējādi tās kopšana neprasa tik lielas papildu rūpes kā sausas, kombinētas un taukainas ādas īpašniekiem, tas nenozīmē, ka veselīgs ādas stāvoklis saglabāsies, neievērojot pamata principus ādas kopšanā. Sejas āda tāpat ir jāattīra un jāmitrina divreiz dienā. Arī normālas sejas ādas īpašniekiem var rasties ādas iekaisums vai akne. Ja tas parādās, ieteicams lietot produktus lokāli uz aknes skartās zonas.

Kombinēta āda – kombinētas sejas ādas īpašniekiem var būt grūtības atrast sev piemērotus sejas kopšanas līdzekļus, jo biežāk pieres zona ir taukaina, bet deguna un vaigu zona normāla vai sausa. Kombinētai ādai ar lielāku noslieci uz taukošanos būs piemēroti fluīdi un gēlkrēmi, savukārt tiem, kuriem ir kombinēta sejas āda ar noslieci uz sausu ādu, patiks krēmīgākas tekstūras produkti. 

Taukaina āda – būtu jāizvairās no taukainiem un barojošiem līdzekļiem. Nedrīkst pārspīlēt arī ar tādu produktu lietošanu, kas pārlieku sausina ādu, jo, panākot mitruma izsīkumu, organisms to radīs pastiprināti, tāpēc ir jāsaglabā balanss. Taukainu ādu īpašniekiem vienu vai divas reizes nedēļā būtu ieteicams lietot mitrinošu masku, lai līdzsvarotu tauku dziedzeru darbību.

Visu sejas ādas tipu īpašniekiem jāatceras, ka sejas ādas mitrināšanai ir svarīga ne tikai ārēja ādas mitrināšana. Lai visas vērtīgās un nepieciešamās ar uzturu uzņemtās barības vielas atspoguļotos veselīgā sejas ādas izskatā, ļoti svarīgi ikdienā uzņemt ūdeni pietiekošā daudzumā. 

3. Tonālo krēmu ieteicams aizstāt ar vieglākas konsistences BB krēmiem

Ja ikdienā pilnvērtīgi un pareizi tiek kopta sejas āda, tonālā krēma lietošanai nevajadzētu radīt kaitējumu sejas ādai, tomēr kombinācijā ar sejas aizsargmaskas lietošanu vairākas stundas dienā, papildu mitrumu un netīrumiem rodas vide, kurā baktērijām patīk vairoties. Tāpēc būtu ieteicams atturēties no tonālā krēma lietošanas, ja ikdienā ilgstošas stundas jāpavada, lietojot sejas aizsargmasku. Ja tomēr ir vēlme nedaudz ietonēt sejas ādu, labāk būtu izvēlēties vieglākas konsistences BB krēmus, dienas krēmus ar toni saturošiem pigmentiem vai arī paštonējošos līdzekļus, tādējādi samazinot uz ādas slāni, kurā var uzkrāties baktērijas.

Nereti tonālais krēms tiek lietots, lai nosegtu rētas, akni vai apsārtumus. Lietojot sejas aizsargmasku, šādos gadījumos labāk tonālā krēma vietā izmanot konsīleri, kuru nepieciešams uzklāt vien nelielos daudzumos uz konkrētās zonas un izpludināt ar tīriem pirkstiem, kosmētikas otiņas vai sūklīša palīdzību.
  
4. Mitrini lūpas pirms lūpu krāsas uzklāšanas

Lai gan zem sejas aizsargmaskas mitruma līmenis pieaug, lūpām tas var izrādīties maldinošs. Pēc sejas aizsargmaskas noņemšanas tās var kļūt sausas, rasties plaisas, kurās viegli var iekļūt baktērijas. Tāpat lūpas var sausināt arī lūpu krāsas, zīmuļi un tintes, tāpēc labāk būtu atturēties no lūpu krāsu lietošanas. Rūpējoties par lūpu veselību, sejas aizsargmaskas lietošanas laikā, kā arī pirms lūpu krāsas uzklāšanas, ja tomēr ir vēlme izcelt lūpas, ieteicams lietot mitrinošu vai barojošu lūpu balzamu. Lai lūpu krāsas tonis būtu noturīgāks un pasargātāks no izsmērēšanās zem aizsargmaskas, ieteicams izvēlēties matētas vai ilgnoturīgas lūpu krāsas. Ja minēto produktu kosmētikas maciņā nav, bet ir pieejama krēmveida lūpu krāsa ar spīdumu, tad var izmantot senu vizāžistu triku – uzklāt plānu pūdera kārtiņu virs lūpu krāsas, tādējādi tā iegūs matētas lūpu krāsas izskatu. 

5. Izcel acis

Acis ir visizteiksmīgākā sejas daļa, kuru izcelt nekādi netraucē sejas aizsargmaskas lietošana. Panākt pievilcīgu izskatu iespējams arī tad, ja sejas aizsargmaskas lietošanas laikā netiks lietota ierastā kārta tonālā krēma, tā vietā izvēloties akcentēt acis, izmēģinot jaunus toņus un to kombinācijas. Lai paspilgtinātu acu ēnu toņus, var lietot speciālās acu ēnu bāzes, savukārt ar konsīlera palīdzību uz tumšajiem acu ēnu toņiem var uzklāt gaišas krāsas toņus, tādējādi veidojot interesantas toņu pārejas. 

“Ir svarīgi rūpīgi sekot līdzi sejas ādas stāvoklim sejas aizsargmaskas lietošanas laikā. Ja uz sejas ādas izveidojas milzīgs apsārtums, ir dedzinošas un sāpošas izjūtas, parādās pumpas, kas pielīdzināmas strutainam augonim vai rodas lielākas plaisas ādā, tās ir pazīmes, kas liecina par nepieciešamību jau vērsties pie dermatologa. Šādos gadījumos būs nepieciešami recepšu medikamenti sejas ādas ārstēšanai,” akcentē kosmētiķe Katrīna Blumberga.

Lai gan šobrīd pieejams ļoti plašs sejas ādas kosmētikas klāsts, ne vienmēr ir viegli izvēlēties vispiemērotāko kosmētiku. Ļoti svarīgi ir izvēlēties kosmētiku atbilstoši savam sejas ādas tipam.