Izstāde par vudū mistēriju
Kartjē fonds Parīzē piedāvā neordināru izstādi-pētījumu, kas veltīts afrikāņu vudū skulptūrām, – Voudun, afrikāņu vudū.
Izstāde par vudū mistēriju
Izstādes fundamentu veido Annas un Žaka Keršašu unikālā vudū skulptūru kolekcija. Žaku Keršašu joprojām uzskata par vienu no zinošākajiem primitīvo tautu mākslas pētniekiem, un šī kolekcija ir viņa lielākais mūža darbs. Pēc Žaka Keršaša iniciatīvas savulaik Luvrā tika radīts īpašs Āfrikas un Okeānijas mākslai veltīts paviljons, viņš stāvējis arī pie Seno civilizāciju muzeja Quai Branly idejas šūpuļa, tādējādi mudinādams franču kultūras institūcijas uz šā reģiona mākslu paraudzīties ne tikai no etnogrāfiskā, bet arī universālu estētisko vērtību viedokļa. Izstāde, kuru Kartjē fonds realizē desmit gadus pēc viņa nāves, bijusi Keršaša mūža sapnis.
Viens no tās mērķiem ir arī kliedēt rietumu pasaulē valdošos mītus par vudū. Vudū jeb voudun ir sens reliģisks kults un filozofiska tradīcija, kuras saknes meklējamas Rietumāfrikas vergu krastā, un tā joprojām tiek praktizēta šajā reģionā – no Kongo līdz Rietumu Nigērijai. Vudū sekotāji uzskata, ka starp redzamo dzīvo pasauli un neredzamo garu pasauli pastāv saikne, kas ir realizējama caur upurēšanu, lūgšanām un dažādiem rituāliem, par mediju izmantojot bocio skulptūras. Tās šķiet iemiesojam spēku, kas vienlaikus ir gan vizuāls, gan metafizisks. Bocio elementi visbiežāk ir slepeni un variējas atbilstoši mērķim, kālab skulptūra veidota. Kā jau dzīvē, atkarībā no nepieciešamības vudū skulptūras var izmantot gan agresīviem, gan aizsardzības nolūkiem. To sastāvu, kurā bieži tiek izmantots koks, kauli, auklas, gliemežvāki, matu lokas, palmu eļļa, māls un upurēšanas rituāliem paredzētas substances, parasti zina tikai daži cilvēki.
Izstādes scenogrāfiju veidojis pazīstamais itāliešu dizainers Enco Mari, un tās uzdevums ir savdabīgi spilgtināt skulptūru mistēriju un dīvaino skaistumu.
Izstāde apskatāma līdz 25. septembrim.
Foundation Cartier pour l’art contemporain, 261 boulevard Raspail, 75014 Paris
Una Meistere, Pastaigai / Yuji Ono, no izstādes publicitātes materiāliem