Gandrīz puse četrpadsmitgadīgu bērnu ir pīpmaņi, arvien vairāk smēķē meitenes
76% pusaudžu vecumā no 13 līdz 15 gadiem ir pamēģinājuši smēķēt, liecina Labklājības ministrijas (LM) dati par 2011. un 2012.gadu.
40,5% aptaujāto skolēnu pēdējo 30 dienu laikā bija lietojuši jebkādus tabakas izstrādājumus, piemēram, cigaretes, cigarillas, ūdenspīpi. Tabakas izstrādājumus vairāk lietojušas meitenes nekā zēni.
Izplatītākais tabakas produkts, kuru lieto pusaudži ir cigaretes. 54,9% aptaujāto skolēnu norādīja, ka smēķējuši rūpnieciski ražotās cigaretes, bet 2,9% - uztinamās cigaretes. 5% lietojuši košļājamo, zelējamo un šņaucamo tabaku pēdējo 30 dienu laikā. Kopš 2002.gada zēnu īpatsvars, kuri pēdējo 30 dienu laikā smēķējuši cigaretes, ir samazinājies, turpretī meiteņu īpatsvars nedaudz palielinājies, uzsver LM.
39,2% aptaujāto skolēnu savu pirmo cigareti izsmēķējuši vecumā līdz 11 gadiem.
Vēl aizvien būtisku risku rada jauniešu vieglā pieejamība tabakas izstrādājumiem, uzskata nozares ministrijā. 33,4% smēķējošo skolēnu parasti pēdējā mēneša laikā cigaretes iegādājās veikalos un kioskos, neskatoties uz tirdzniecības aizliegumu personām, kuras nav sasniegušas pilngadību. Tikai 29,8% smēķējošo skolēnu, kuri cigaretes iegādājās veikalā un kioskos ir atteikta pārdošana, lielākajam vairākumam jeb 70,2% smēķētāju tās ir pārdotas.
2012.gadā palielinājusies arī kopējā bērnu saslimstība ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem psihoaktīvo vielu - alkohola, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu lietošanas dēļ. Ar noteiktām slimībām reģistrēti 320 bērni ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem dažādu vielu lietošanas dēļ. Gada laikā šis saslimstības rādītājs palielinājies par 29 gadījumiem uz 100 tūkstošiem bērnu.
BNS, Foto: shutterstock