Skābes uzbrukumos sakropļotās sievietes piedalās simboliskā modes skatē. FOTO
Bangladešā otrdien notika modes skate, kurā tērpus demonstrēja skābes uzbrukumos cietušās sievietes.
Tērpus šajā modes skatē demonstrēja 14 sievietes, kuras cietušas no savu partneru vai ģimenes īstenotajiem skābes uzbrukumiem, kas Dienvidāzijā, lielākoties Pakistānā, Bangladešā un Indijā, ir visai smaga un izplatīta problēma.
Modes skati apmeklēja modes cienītāji, aktīvisti un diplomāti, tostarp ASV vēstnieks Bangladešā. Kā vēstī skates organizatori, tās mērķis bijis pārdefinēt skaistuma jēdzienu, vienlaikus vēršot uzmanību uz šo baiso problēmu, kuras rezultātā daudzu sieviešu dzīves neatgriezeniski tiek izpostītas.
Pasākumā piedalījās arī 14 gadus vecā Šonālija, kura cieta uzbrukumā īsi pēc savas dzimšanas ģimenes nekustamā īpašuma strīdu dēļ. Meitenītei uzbrukumā radīti sejas un roku apdegumi. Viņa trīs gadus ārstējās slimnīcā un pārcieta astoņas operācijas, lai uzlabotu savu veselības stāvokli. Savukārt uzbrucējs nekad arī netika notverts. "Es esmu tik laimīga būt te. Ceru, ka kādu dienu būšu ārste," sacīja Šonālija.
Ārvalstu mediji vēstī, ka modeļi, kuru vidū bija arī trīs vīrieši, demonstrēja vietējos, ar rokām darinātos tērpus, kā arī dejoja un dziedāja. Par pasākuma iestudēšanu atbildīgā bija vietējā dizainere Bibi Rasela.
Skābes uzbrukumā cietušās sievietes piedalās skatē Bangladešā
Skābes uzbrukumā cietušās sievietes piedalās skatē Bangladešā
Rīkotāji cer, ka viņiem ar pasākumu izdosies cilvēkiem ieskaidrot faktu, ka nereti novārstā pamestie skābes uzbrukumu upuri patiesība ir nozīmīga sabiedrības daļa. "Mēs sanācām šodien šeit, lai parādītu viņu iekšējo spēku. Es bieži iedvesmojos no viņiem. Viņu drosme ir milzīga," sacīja rīkotāju pārstāve Fara Kabira.
Jānorāda, ka Bangladeša pēdējo desmitgažu laikā arvien vairāk sastopas ar šo problēmu, tāpēc valstī skābes uzbrukumu īstenotājiem noteikta bargāka atbildība un pat nāvessods. Valsts arī ieguldījusi ārstu izglītībā, lai upuriem būtu pieejami speciālisti, kas spēj strādāt ar tik sarežģītām problēmām. Tāpat bija mēģināts ierobežot uzbrukumos izmantoto vielu pārdošanu, taču pilnībā izskaust šo problēmu nav izdevies.
Aplēses liecina, ka pērn skābes uzbrukumos Bangladešā cietuši 44 cilvēki un šis skaits ik gadu ir samērā nemainīgs. "Man ir kauns, ka mūsu valstī tā notiek. Diemžēl Bangladešā mums ir skābes uzbrukumu upuri dzimumu diskriminācijas, vardarbības un, iespējams, mantkārības dēļ. Mēs vēlamies visiem atgādināt par šo netaisnību, kas pret viņiem [uzbrukumu upuriem] ir pastrādāta, " sacīja Kabira.
Šis datums, Starptautiskās sieviešu dienas priekšvakars, pasākumam nebija izvēlēts nejauši.