8 vērtīgi padomi, kā labāk iemācīties eksāmenam
Pat ļoti trenētas smadzenes nespēj uztvert informāciju vairāk par pusotru stundu. Tad atļauj kādu mirkli sev pilnīgi atslēgties no mācībām!
Dzīvesstils

8 vērtīgi padomi, kā labāk iemācīties eksāmenam

Jauns.lv

Ja skaidri apzināsies, kādas iespējas dzīvē paver lieliski nokārtots eksāmens, koncentrēties mācībām un eksāmena nolikšanai būs vieglāk. Ieslēdz savu motivāciju!

8 vērtīgi padomi, kā labāk iemācīties eksāmenam...

Notici sev un vizualizē!

Iedomājies, kā būtu, ja tu fantastiski, pat necerēti labi būtu nolicis eksāmenu. Atļauj sev sapņot. Piesaisti visas maņas – redzi, dzirdi, garšu, tausti, smaržu un līdzsvara sajūtu, lai spilgtāk iztēlotos vēlamo rezultātu. Priecājies par šo tēlu. Pasaki avansā paldies. Tā tu parādi savai zemapziņai virzienu, kurā doties. Un atceries – zemapziņa ir ļoti spēcīga, labāk, ka tā palīdz tev sasniegt mērķi, nekā ar baiļu tēliem bremzē.

Izveido reālu un individuālu plānu!

Tev pilnīgi noteikti ir sava stratēģija, kā vieglāk iemācīties pārbaudes darbam. Izmanto labāko no savas pieredzes! Cilvēkiem, kam dominē vizuālās uztveres kanāls, vieglāk un priecīgāk būs mācīties, ja apgūstamo vielu pārvērtīsiet zīmētos simboliņos, izmantosiet krāsainus marķierus, flomāsterus, pildspalvas, līmlapiņas. Ja dominē dzirdes jeb audiālais kanāls, tad izdziediet, izteiksmīgi izrunājiet, kādam pārstāstiet mācāmo vielu. Ja esat sajūtu cilvēks jeb kinestētiķis, iespējams, labi nostrādās špikeru vai konspektu rakstīšana – kinestētiķi mēdz atcerēties kustības, ķermeniskās sajūtas un pēc tām atsaukt atmiņā nepieciešamās zināšanas. Šajās plānā paredzi laiku atpūtai!

Sadali mācīšanos, atpūties efektīvi!

Pat ļoti trenētas smadzenes nespēj uztvert informāciju vairāk par pusotru stundu. Šis absolūtas koncentrēšanās laiks katram var būt individuāls, iespējams, tev tā būs pusstunda. Varbūt vairāk vai mazāk. Uztvertās zināšanas jāļauj apstrādāt smadzeņu daļai – hipotalāmam. Atļauj kādu mirkli sev pilnīgi atslēgties no mācībām! Iztēlē sevi iedomājies kā glāzi, kuru pilnīgi iztukšo. Esi „šeit un tagad” – koncentrējies tikai uz konkrēto mirkli, savām ķermeniskajām sajūtām un to ko redzi, dzirdi, jūti ap sevi. Pilnīgi bez kādām interpretācijām, neļaujot domām klīst ne pagātnē, ne nākotnē. Labi palīdz skatīšanās uz dabu, iespējams, kādiem ziediem vāzē. Vari meditēt.

Atkārtošana – zināšanu māte

Atkārto būtiskāko, ko esi apguvis! Centies atsaukt atmiņā iemācīto un pārbaudi sevi. Slavē sevi par jau apgūto – tas palīdzēs mācīties vieglāk un priecīgāk.

Veic teksta loģisko apstrādi!

Pasvītro, zīmē shēmas, izcel būtiskāko! Tas palīdz veidoties noturīgākiem neironu ceļiem smadzenēs. Labs paņēmiens ir ar zīmuli pasvītrot pašas būtiskākās teksta daļas, izdarīt atzīmes lapaspušu malās un pēc tam otrajā piegājienā pārskatīt vien atzīmētās vietas, ļaujot atmiņā atsaukt arī pārējo.

Pārskati savas piezīmes pirms gulētiešanas

Tu būsi izbrīnīts – naktī, miegā, zināšanas būs nostiprinājušās.

Nemācies pirms paša eksāmena!

Augstākais, ko vari darīt, – no rīta pārskati savus pasvītrojumus konspektos vai grāmatā. Un aizmirsti. Pilnībā atslēdzies no jebkādām domām par eksāmena tēmām. Priecājies par dabu, cilvēkiem, tici sev! Ja būsi tieši pirms eksāmena nogurdinājis tos smadzeņu centrus, kas atbildīgi par pārbaudāmajām zināšanām, eksāmena laikā atcerēšanās var būt traucēta. Atļauj sev būt pilnīgā nezināšanā līdz mirklim, kad jau zināmi jautājumi un jāsāk gatavot atbildes. Ja būsi iepriekš mācījies, visas vajadzīgās zināšanas uzpeldēs it kā no tukšuma.

Atļauj būt sev ģeniālam!

Tu spēj daudz vairāk, nekā sev tici. Jo sevišķi, ja piesaisti palīgā savus milzīgos zemapziņas resursus un ievēro savu smadzeņu fizioloģiskās vajadzības un īpatnības.

Anda Leiškalne / Foto: Shutterstock