Kā atvainoties, lai tev tiktu piedots?
Atvainoties nekad nav viegli.
Attiecības

Kā atvainoties, lai tev tiktu piedots?

Jauns.lv

Nespēdami atrast īstos vārdus mēs bieži vien nerisinām konfliktu, tādēļ var ciest attiecības ar apkārtējiem. Izrādās, ka atvainošanas lūgumā nozīme ir ne tikai vārdiem, - arī neverbāliem žestiem, kas parāda tavu nožēlu.

Kā atvainoties, lai tev tiktu piedots?...

Jo skaidrāk redzams, ka tu nožēlo savu rīcību, jo lielāka iespēja, ka atvainošanās tiks pieņemta. Tā kā cilvēki ir sociālas būtnes, tie ir tendēti uz konfliktu risināšanu un labu attiecību uzturēšanu par spīti strīdiem un domstarpībām, teikts akadēmiskajā žurnālā „Proceedings of the National Academy of Sciences” publicētā pētījumā. Lai otra puse spētu tev pa īstam piedod, nožēlai jābūt patiesai, ko pauž mūsu mīmika, balss tembrs un žesti. Veselīga dzīvesveida žurnāls „Women’s Health” apkopojis piecus vērtīgus ieteikumus, lai tava atvainošanās atrastu dzirdīgas ausis.

1.    

Atvainojies klātienē vai vismaz telefona sarunā.

Vislabāk domstarpības atrisināt aci pret aci, jo tad otrs varēs redzēt, ka tu no sirds nožēlo. No e-pasta vēstulēm un īsziņām ir grūtāk nolasīt emocijas, tāpēc pastāv lielāka iespēja, ka lasītājs tās neuztvers. Teksta ziņas bieži rada pārpratumus, jo saņēmējs mēdz tām piedēvēt tādu izteiksmi vai zemtekstu, kas sūtītājam nav pat ienācis prātā. Ļoti daudz izsaka tavas balss tonis, skatiens un kustības. Turklāt otrs cilvēks spēs novērtēt, ka esi sadūšojusies pateikt viņam to acīs.

2.     Atzīsti savas kļūdas. Runā tieši un atklāti par to, ko izdarīji nepareizi. Tad otrs cilvēks zinās, ka esi sapratusi savas kļūdas un centīsies tās nepieļaut vēlreiz. Ja esi pārāk asi reaģējusi, iesāc atvainošanos ar vārdiem: „Piedod, ka es sakliedzu uz tevi.” Kad esam rīkojušās nepareizi, mēs mēģinām atrast attaisnojumus savai rīcībai, piemēram, pārāk liels stress darbā vai tamlīdzīgi. Taču nesāc bārstīties ar atrunām, jo tad otram cilvēkam šķitīs, ka mēģini novelt vainu no saviem pleciem.

Kad esi atvainojusies, izrādi gatavību situāciju labot.
Kad esi atvainojusies, izrādi gatavību situāciju labot.

3.    

Pastāsti, kā konflikts liek tev justies.

„Man pašai uz sevi dusmas, ka izturējos tā pret tevi,” tas ir viens no variantiem, kā turpināt savu atvainošanos. Tas otram cilvēkam norāda, ka atvainojies ne tikai tāpēc, ka viņš vai viņa ir apbēdināts, bet arī tev pašai tā bija nepatīkama pieredze.

4.     Piedāvā laboties. Aizmirsti par ziedu un konfekšu dāvināšanu! Piedošanu nav iespējams nopirkt. Taču tu vari piedāvāt labot radušos situāciju. Piemēram, ja tu netīšām sabojāji māsas aizlienēto kleitu, apsoli pastaigāt ar viņu pa veikaliem un nopirkt vietā jaunu. Viņa sapratīs, ka jūties slikti un vēlies viņai atdarīt.

5.    

Dod otram cilvēkam laiku.

Kad esi atvainojusies un solījusi laboties, dod  cilvēkam laiku to pieņemt. Tas nenotiks acumirklī. Šajā nevajag viņu bombardēt ar nožēlas pilnām īsziņām. Dod otram cilvēkam laiku apdomāties, un tev tiks piedots.

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press