Draudi un ultimāti. Vai veselīgās attiecībās tiem ir vieta?
Ja otra puse attiecības atkal un atkal atkārto kādu uzvedību, kas tev nav pieņemama, dažreiz pār lūpām it kā pats no sevis izlaužas ultimāts: „Vēl vienu reizi tā izdarīsi, un attiecības cauri!” Bet vai tiešām piedraudēšana ir labākais veids, kā risināt sasāpējušas problēmas?
Diemžēl ultimāta izteikšana nekad nav prātīga doma, it īpaši, ja tu uz spēles liec kopdzīvi vai gaidāmās precības. Vārdiem ir liels spēks. Kamēr tu draudi ar tādām lietām, partneris emocionāli nobriest pats spert izšķirošo soli un pielikt punktu attiecībām, intervijā žurnālam „Women’s Health” norāda klīniskā psiholoģe un grāmatas „Having Sex, Wanting Intimacy” („Sekss, kad patiesībā vēlies intimitāti”) autore Džila Vebere.
Katrs kādreiz dzīvē ir izjutis vēlmi izteikt ultimātu, ja attiecībās ir kaut kas, ko ļoti gribētu mainīt. Piemēram, sieviete pēc vairākiem kopdzīves gadiem varētu iedomāties nostādīt vīrieti izvēles priekšā – vai nu preci mani, vai arī es meklēšu citu, kas to darīs! Tikpat labi vīrietis, nevarot samierināties ar to, ka saderinātā nevēlas pēc kāzām pieņemt viņa uzvārdu, iedragāto pašlepnumu varētu mēģināt kompensēt ar draudiem atsaukt precības. Ja esi nonākusi situācijā, kad ultimāts šķiet vienīgais glābiņš, padomā, vai tiešām tu vēlies iegūt kāroto tieši šādā veidā – ar dusmām, aizvainojumu un rūgtu vilšanās piegaršu. Vai tiešām spēsi no sirds izbaudīt kāzu dienu, šauboties, vai mīļotais patiesi gribēja tevi precēt, vai arī darīja to tikai tāpēc, ka tu viņu iedzini stūrī?
Brīdi padomā, kas tad īsti ir ultimāts. Tā ir agresīva manipulācija ar mērķi piespiest partneri mainīties kādā jomā, kas tam acīmredzot ir svarīga, ja reiz iepriekšējie mēģinājumi ir izrādījušies neauglīgi. Cilvēki nemainās uz burvju mājiena, tāpēc padošanās ultimātam ne vienmēr nozīmē, ka otrs ir ar to mierā. Nereti tie rada lielākas problēmas nekā atrisina, jo partneris izjūt rūgtumu par pieņemto lēmumu un sāk šo sajūtu projicēt uz tevi.
Lai attiecības būtu veiksmīgas, partneru vidū jāvalda labai komunikācijai. Jums jāpazīst vienam otru pietiekami labi, lai zinātu pantera nākotnes plānus un vēlmes. Ja šādas pamatlietas ir skaidras, tad tu noteikti jau uzreiz saproti, vai jūsu ieceres sakrīt. Ja vēlies likt viņam apdomāt kādu citu scenāriju, noteikti nevajag sākt ar draudiem.
Tā vietā izrunājies par to, kādas katram no jums ir vēlmes un vajadzības saistībā ar nākotni. Paskaidro, ka tu nevari samierināties ar konfliktējošiem viedokļiem kādā tev ļoti svarīga jautājumā, piemēram, par precībām vai bērnu plānošanu, un tas varētu likt tev nosvērties par attiecību izbeigšanu. Rūpīgi izskaidro savas sajūtas, lai otrs saprot, ka tas tev ir svarīgi, nevis tikai mirkļa iegriba. Pēc tam dod partnerim laiku apdomāties. Tādā veidā tu ļausi mīļotajam saprast tavu nostāju un vajadzības, nevis noliksi fakta priekšā – darīsim, kā man gribas, vai nebūs vispār nekā! Pēc tam jūs varat meklēt kompromisu, kas apmierina abus.
Ja izrunāšanās noved strupceļā, dod viņam laiku, līdz kuram jāizlemj par strīdīgo jautājumu. Tādā veidā tu dod laiku pārdomām un konstruktīviem risinājumiem. Taču tad, ja partneris arī norunātajā termiņā vēl negrib ne dzirdēt par to, apdomā, vai šādas attiecības tev maz ir nepieciešamas. Ja jūsu starpā nevalda brīva komunikācija un jūs nespējat rast kompromisu, tad ar šādām pašām likstām nāksies saskarties katru reizi, kad jums kā pārim būs jāpieņem svarīgāks lēmums.
Tomēr ir situācijas, kad pareizi pasniegti ultimāti patiesībā var nākt par labu visām iesaistītajām pusēm, piemēram, ja tie skar tādas smagas problēmas kā alkoholisms vai narkomānija. Taču tādā gadījumā tev jābūt gatavai savus draudus pildīt, ja partneris nemaina savu uzvedību. „Tev jābūt gatavai izbeigt attiecības, citādi nākotnē tevi vairs neuztvers nopietni,” dod padomu attiecību eksperte Džeina Grīra, kura sarakstījusi grāmatu „What About Me? Stop Selfishness From Ruining Your Relationship” („Bet kā tad es? Neļauj savtīgumam izbojāt tavas attiecības”). Pielieto ultimātu tikai ļoti retos gadījumos, kad nekad cits nelīdz un tevi nevada savtīgi motīvi. Un tikai tad, ja esi gana izmisusi, lai būtu gatava izpildīt savus draudus.
Kasjauns.lv / Foto: All Over Press