Līga Meņģelsone: "Korupcija valstī, visticamāk, iet mazumā"
Priecē, ka Latvija jaunākajā korupcijas uztveres indeksā pēdējā gada laikā pakāpusies par sešām vietām, tādējādi norādot, ka korupcijas līmenis valstī, visticamāk, mazinās, sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Meņģelsone aicina - izdarot secinājumus par korupcijas uztveres indeksa rezultātiem, būtiski paturēt prātā tieši atslēgvārdus "uztveres indekss".
"Tas nepretendē uz absolūto patiesību un neatspoguļo faktisko realitāti, bet gan sabiedrības uztveri par to, vai valstī korupcija ir izplatīta vai nē. Tajā pašā laikā ikviens viedoklis ir balstīts cilvēku pieredzē, sarunās ar citiem cilvēkiem, saskarsmē ar institūcijām un tamlīdzīgi. Līdz ar to zināms rādītājs tas ir," atzina Meņģelsone.
Viņa arī norādīja, ka ikvienu šādu rādītāju izvērtē investori, pirms pieņemt lēmumu, kurā valstī investēt. "Mūsu tuvākās Eiropas Savienības kaimiņvalstis saskaņā ar šī indeksa rādītājiem ir nedaudz augstākās pozīcijās, kas liek izdarīt secinājumus," piebilda LDDK vadītāja.
Meņģelsone stāstīja, ka korupcijas tematika iet roku rokā ar ēnu ekonomiku un to, vai cilvēkam un sabiedrībai ir pieņemama šāda rīcība. Viņas ieskatā ir jāakcentē un jāatbalsta iniciatīvas, kas pakāpeniski maina sabiedrības domāšanu un liek ieraudzīt atsevišķas ikdienas darbības plašākā kontekstā.
"Ja neņem čeku, tu, iespējams, atņem savai vecmāmiņai iespēju saņemt lielāku pensiju, ja tu dod kukuli, lai iegūtu kādu publisko pasūtījumu, tu, iespējams, liedz iespēju savam brālim saņemt kvalitatīvāku pakalpojumu, nekā pats spēj nodrošināt, un tā tālāk," uzsvēra Meņģelsone.
Dānija, Jaunzēlande un Somija šogad atzītas par visbrīvākajām valstīm no korupcijas, savukārt viskorumpētākās valstis pasaulē ir Sudāna, Ziemeļkoreja un Somālija, liecina ikgadējais korupcijas uztveres indekss, kuru trešdien publiskojusi nevalstiskā organizācija "Transparency International".
Situācija Latvijā, salīdzinot ar pagājušo gadu, nedaudz uzlabojusies. Ja pērn Latvija ar 53 no 100 iespējamiem indeksa punktiem dalīja 49.vietu ar Kostariku un Ruandu, tad šogad ar 55 punktiem tā 175 valstu rangā dala 43.vietu ar Maltu, Dienvidkoreju un Seišelu salām.
Tomēr Latvija joprojām ievērojami atpaliek no Igaunijas, kas ar 69 punktiem atrodas 26.vietā. Latviju apsteigusi arī Lietuva, kura novērtēta ar 58 punktiem un ierindota 39.vietā.
"Transparency International" korupcijas uztveres indekss pēta korupciju publiskajā sektorā un salīdzina valstis pēc to korumpētības līmeņa, balstoties korupcijas uztverē profesionālās grupās, kas tieši ir saistītas ar korupcijas riska jomām.
Tā kā korupcija ir sabiedriski politiska un krimināla parādība vienlaikus, liela nozīme tās apkarošanā ir sabiedriskajai domai, iedzīvotāju uzticībai valsts pārvaldei un tiesībaizsardzības institūcijām, norāda "Transparency International".
''Transparency International'' korupcijas uztveres indeksu nosaka kopš 1995.gada. Latvija vērtēto valstu vidū iekļauta kopš 1998.gada.
LETA, Foto: Edijs Pālens/LETA