Kā mazgāt traukus bez kaitīgās ķīmijas - zaļie padomi
Cilvēki sirmām galvām noteikti atceras tos laikus, kad pilnīgi normāli bija traukus mazgāt bļodā ar karstu ūdeni un smakojošu trauku lupatu.
Tad nāca atmoda, un katrā TV reklāmas pauzē smaidoši ļaudis mācīja, ka trauku mazgāšana nav iedomājama bez ideāli putojoša mazgāšanas līdzekļa. Šis padoms mūsdienu jaunatnes un vīru spēka gados prātos iesēdies tik cieši, ka es jau sen neņemos cīnīties ne ar savu dzīvesbiedru, ne vidējo dēlu.
Pēc veselīgas maltītes pietiek ar ūdeni
Toties nupat no Filipīnām izbaudīt Latvijas ziemu atgriezās mans jaunākais dēls Dainis. Apjautājās, kā mūsmājās mazgā traukus, gandarīts atsaucās, ka viņa draudzene Anna arī sen vairs nelieto trauku mazgāšanas līdzekļus, un viņš lasījis baisus rakstus, kā cilvēki kopā ar ēdienu regulāri apēd šo līdzekļu atliekas.
Šoreiz gribu atgādināt, ka nevajag par savu naudu vairot savas slimības. Neticu, ka kādam virtuvē valda tāda netīrība, ka nemitīgi vajag berzt un pucēt ar spēcīgiem līdzekļiem. Turklāt, ielejot karstā ūdenī ķīmisku preparātu, ar tvaikiem ieelpojat lērumu vielu, ko par veselīgām nesauc neviens. Turklāt veselīgs ēdiens nepeld taukos, un tas, vai varat traukus tūlīt pēc ēšanas nomazgāt tikai ar siltu ūdeni, liecina, ka nerokat sev kapu ar karoti.
Taukus rij arī sinepes
Labs mūsdienu izgudrojums ir mikrošķiedras trauku lupatas. Kad piesmērējas, jāizmazgā ar veļas ziepēm. Man vienmēr virtuvē pa rokai stāv šo ziepju gabals un kastīte ar sinepju pulveri. Ar karotīti uzberu šo pulveri uz šķīvjiem, tas ideāli izmazgā stikla burkas un glāzes. Sinepes vienkārši rij taukus, tāpēc arī speķainu ēdienu iesaka ēst kopā ar sinepēm. Turklāt sinepju pulveris nesausina rokas un ienadžus, nešķeļas nagi.
Zinu, ka traukus var mazgāt arī ar dzeramo sodu, berzt ar sāli vai smiltīm un pelniem, skalot etiķūdenī. Ja vajag, izmantoju arī šos dabiskos līdzekļus, tomēr sinepju pulveris ir mans favorīts. To lietoju arī pirtī kāju vanniņām, lai nesāp mugura, sprands un galva. Tikai jāievēro, ka sinepes ārstnieciskiem nolūkiem nevajag apliet ar pārlieku karstu ūdeni, jo virs 55 grādiem tas nobendē fermentus.
Noder arī matiem
Reizi mēnesī smērēju matos sinepju masku: viena tējkarote sinepju pulvera, viens olas dzeltenums, ēdamkarote dadžu eļļas, mazliet ūdens. Ieziežu šo „porķi” matos, plastmasas maisiņš galvā, pa virsu vilnas cepure un sēžu uz lāvas stundas ceturksni. Brīdinu, sinepes kož ādā, bet to vajag pieciest, jo tā tiek modināti iemigušie matu sīpoliņi. Labā ziņa ir, ka mati tik tiešām atsāk augt.
Vides žurnāliste Anitra Tooma / Foto: All Over Press