Ziemassvētki klāt. Arī viens ir svinētājs!
Ziemassvētki visur reklāmās tiek sludināti kā ģimenes svētki, un šis mānīgais un mākslīgi uzturētais mīts nereti iedzen depresijā tos, kuri šādu vai tādu iemeslu dēļ šajā laikā ir vieni. Burzma un visos veikalos nemitīgi skanošās Ziemassvētku dziesmas dažkārt vēl vairāk pastiprina pamestības sajūtu. Kā patīkamāk pārdzīvot šo laiku?
* Šis nu ir tas laiks, ko gan derētu jau iepriekš saplānot, lai nenonāktu situācijā, ka svētku vakars pie durvīm un kopā ar to – milzīga vientulības un tukšuma sajūta. Jau iepriekš der uzrakstīt lakonisku plānu vai apceri pa to, kas tieši šajos Ziemassvētkos ir svarīgs, un pēc tam izvēlēties vissvarīgāko punktu un to arī īstenot. Katrā ziņā vajag darīt to, kas sagādā prieku, nevis stingri turēties pie stereotipiem, ka Ziemassvētkos jāuzvedas tā, kā visi uzvedas, un jāievēro tradīcijas, kas skaitās vispārpieņemtas.
* Arī viens var būt svinētājs! Ja Ziemassvētku atribūti – eglīte vai egļu zari, rotājumi, piparkūkas, cepetis utt. – nerada sērīgu noskaņojumu, bet gan patīk, tad to visu noteikti vajag izmantot: izrotāt istabu, skaisti saklāt galdu, pagatavot karstvīnu. Bet galvenais – ik pa laikam atgādināt sev, cik jauki, ka nav ne ar vienu jāķildojas, ka var ieritināties dīvānā, ka var doties pie miera, kad vien ienāk prātā, utt.
* Par dāvanām un dāvināšanu – šajā ziņā cilvēkiem, kuri svētkus pavada vieni, ir veseli divi plusi: pirmkārt, nav jālauza galva, ko kuram dāvināt un cik tas viss maksās; otrkārt, dāvināšanas procesu tik un tā var īstenot, proti, apdāvināt sevi. Ziemassvētki ir lielisks iemesls, lai bez sirdsapziņas pārmetumiem atļautos sev uzdāvināt to, ko sen jau gribējies iegūt. Un tikpat labi tās var būt divas, trīs un pat četras dāvanas!
* Ja Ziemassvētku atmosfēra tomēr rada grūtsirdību un to var apzināties jau laikus, tad arī iepriekš var izdomāt, kā svētku vakaru veltīt sava ķermeņa un gara labsajūtas vairošanai – gan ar siltu un smaržīgu vannu (ja tādas nav, tad ar bļodu, kurā peldināt pēdas un mērcēt plaukstas zāļu novārījumā), gan ar matu un ķermeņa maskām, gan ar pašmasāžu, gan ar patīkamu lasāmvielu un aromātisku tēju labākam miegam.
* Optimistiskāku skatu uz dzīvi rada arī plānu kalšana priekšdienām. Un kāpēc gan apņemšanos un mērķu saraksti vienmēr būtu jāraksta Vecgada vakarā vai 1. janvārī? Tikpat labi to var darīt arī Ziemassvētku vakarā, kad ir vairāk laika iedziļināties sevī un labāk saprast, ko patiešām gribas, kas kļuvis lieks un kā skaistāk dzīvot savu dzīvi. Galu galā saulgriežu laiks ir spēcīgāks par citiem, cilvēku pieņemtiem datumiem, un tieši tāpēc pastāv lielāka iespēja, ka piepildīsies Ziemassvētkos izteiktās vēlēšanās un apņemšanās.