Slaidas sievietes patiešām ir laimīgākas? Par un pret
Trešā daļa Lielbritānijas iedzīvotāju katru gadu apņemas zaudēt svaru. Arī ASV iedzīvotājiem tā pērn bijusi populārākā apņemšanās. Iemesli, kāpēc notievēt, katram ir savi, taču visus vieno pārliecība, ka, sasniedzot mērķi, būs laimīgāki. Vai laime tiešām slēpjas nomestajos kilogramos, jautājam producentei Leonardai Ķesterei, kura gada laikā zaudējusi vairāk nekā 15 kilogramu, un psihoterapeitei Antrai Slokai-Jakovļevai.
Cilvēkiem patīk, kā viņi izskatījušies jaunībā. Diemžēl arī sabiedrībā dominē jaunības kults. Šķirstot vecus žurnālus un, aplūkojot slavenību fotogrāfijas, šausmināmies, kā šie cilvēki novecojuši. It kā viņiem nebūtu tiesību novecot! Arī darba tirgus pieprasa jaunību, un cilvēki labākajos gados ir spiesti darīt visu, lai turētu līdzi jaunajai paaudzei. Jauns – nozīmē enerģisks, vesels, dzīvespriecīgs. Tas nekādā gadījumā nav cilvēks, kuram ir grūti kustēties, un tāds, kuru liekais svars un neveselīgs uzturs padara krietni vecāku.
No šāda aspekta raugoties, jāsecina, ka slaidums palīdz dzīvē virzīties uz augšu. To rāda arī ārzemju pētījumi.
Ja sieviete ir izskatīga, iespēja, ka viņu pieņems darbā, paaugstinās amatā vai palielinās algu, ir lielāka. Tas ir pretrunā ar zināmo sakāmvārdu Neskati vīru no cepures, jo realitātē vīrs tomēr tiek skatīts no cepures. Ja esi slaida, būsi pieprasītāka un tev tiks gabaliņš laimes – būs līdzekļi, par ko nomaksāt rēķinus, nopirkt jaunu kleitu, un, izejot ļaudīs, gūsi atzinību un uzslavas par labo izskatu, un tas nav mazsvarīgi.
_______________________________________________________________________
Ja sieviete ir izskatīga, iespēja, ka viņu pieņems darbā, paaugstinās amatā vai palielinās algu, ir lielāka.
_______________________________________________________________________
Mana pārliecība – lai cik gadu tev būtu, jādzīvo veselīgi. Pirmām kārtām jākustas un jāēd saprātīgi. Pirms četriem gadiem pārtraucu ēst gaļu un sāku nodarboties ar jogu. Man nebija konkrēta mērķa samazināt svaru vai tiekties pēc izsapņotas figūras, iemesls bija intuīcija, kas teica – jādzīvo citādi. Pietiek ēst visu, kas garšo, un būt mazkustīgai! Organisms kliedza, ka visa kā ir daudz par daudz. Aktrises karjeras laikā ieturēju neskaitāmas diētas, jo valdīja uzskats, ka aktrisei jābūt tievai. Tā bija neprātīga organisma mocīšana. Diētās zaudētie kilogrami atgriezās atpakaļ ar uzviju, līdz attapos, ka esmu tāda, kāda esmu. Skatījos uz savām jaunības drēbēm kā uz tālu, neiespējamu sapni un jutos veca, jo jauneklīgas drēbes uz mani vairs neattiecās... Taču, izrādās, slaidumam un jauneklīgumam nav nekāda sakara ar mokošām diētām. Ir jābūt citam mērķim – jādomā nevis par kilogramiem, bet gan par savu organismu – ko tam sniedz un kā par to rūpējies. Atbildes uz visiem jautājumiem par veselīgu ēšanu saņēmu, iepazīstoties ar sārmaino un skābo pārtikas produktu tabulu. Ēdot pareizi un to pārvēršot dzīvesveidā nevis īslaicīgā diētā un katru dienu veicot jogas vingrojumus, zaudēju vairāk nekā piecpadsmit kilogramu.
_______________________________________________________________________
Manuprāt, slaids cilvēks ir laimīgs tieši tāpēc, ka arī fiziski jūtas jauns, līdz ar to ir citu vidū atzīts un aicināts.
_______________________________________________________________________
Vai, zaudējusi svaru, jutos laimīga? Es atbrīvoju skapi no visām lielajām drēbēm. Bija žēl. Žēl līdzekļu, kas tajās ieguldīti, taču to vietā ar vārdos neizsakāmu prieku atpakaļ ieliku apģērbu, kas derēja jaunībā. Vairs nav tauciņu, kas silda drēgnajā rudenī un ziemā, un man ir ļoti auksti, taču vasarā es beidzot smaidu, nevis pukstu, ka nemitīgi svīstu un ir grūti kustēties. Ir gandarījums, ka savā vecumā varu darīt to pašu, ko astoņpadsmit gados. Ķermenis ir lokans un veikls. Manuprāt, slaids cilvēks ir laimīgs tieši tāpēc, ka arī fiziski jūtas jauns, līdz ar to ir citu vidū atzīts un aicināts.
Ēdienkartes un ēšanas principu pārskatīšana man sagādājusi arī citus prieka pilnus mirkļus. Es vairs neēdu kafejnīcās un tādejādi izdodas ietaupīt līdzekļus, ko varu izmantot citiem mērķiem. Piemēram, nesen iegādājos divus jaunus peldkostīmus – kopējo un atsevišķo. Kādreiz peldkostīms man bija tikai darbarīks peldēšanai, un tā iegādei īpašu vērību neveltīju, taču tagad bija citādi. Es iepirkos ar mērķi iegūt jaunu, skaistu peldkostīmu, kurā ne tikai ielēkšu baseinā vai ezerā, bet arī labi izskatīšos. Tā bija brīnišķīga dāvana sev.
Liekie kilogrami man vienmēr sabojāja garastāvokli, un es vienmēr tajā vainoju nepareizu pārtiku, grūtu dzīvi, laika trūkumu... Tikai ne sevi, jo sieviešu žurnālos un gudrās grāmatās rakstīts, ka sevi jāmīl un jāslavē, lai kāda es būtu... Taču tajā pašā laikā – lai arī zināju, ka sevi jāmīl, un centos to darīt, saprotot, ka kleita, kas patīk, ir par šauru, mēdzu norauties no ķēdes. Nonācu pretrunā ar sevi, un no harmonijas dzīvē nebija ne vēsts. Taču pēc harmonijas jātiecas, un to var iegūt, tikai esot mierā ar savu ķermeni. Tas ir iespējams, atsakoties no sliktajiem ēšanas paradumiem. Patiesībā – ja mīli sevi, tu nedod sev atlaides. Ēdot kūkas, ceptu gaļu un sālītu desu, tu dari sev pāri. Cilvēks nav dzimis, lai ēstu, bet gan lai sniegtu prieku sev un citiem. Tā ir lielā laime. Un, lai nestu sevī prieku un dalītos ar to, nepieciešama laba veselība un daudz enerģijas.
Ja kāds man jautātu, vai es justos laimīgāka, ja būtu iespēja tikt vaļā no pieciem kilogramiem, es atbildētu – jā! Taču vai tā ir īstā atslēga uz patiesu laimi? Diez vai. Protams, ikviena sieviete, kura vēlas atbrīvoties no liekā svara, ir laimīga, kad tas izdodas. Viņa ir gandarīta, jo pierādījusi, ka spēj būt stipra un sasniegt savu mērķi. Taču, visticamāk, šī laimes izjūta ir īslaicīga. Raugoties uz saviem klientiem – cilvēkiem, kas meklē pie manis palīdzību, nevaru apgalvot, ka laimes recepte slēpjas tikai slaidā ķermenī. Pie manis ir nākušas skaistas, slaidas, bet gaužām nelaimīgas sievietes.
Dvēsele, gars un miesa ir savstarpēji saistīti, taču primārās ir jūtas un prāts. Ja tas ir sakārtots, arī ar ķermeni viss būs kārtībā. Patiesi laimīgs cilvēks var būt tikai tad, ja mīl – gan sev tuvus cilvēkus, gan sevi pašu. Sevi vari mīlēt, ja esi sevi pieņēmusi un tavs pašvērtējums ir adekvāts.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Problēmas ar pašapziņu ir gan slaidajiem, gan apaļīgajiem, taču cilvēkam ar lielāku svaru arī var būt adekvāts pašvērtējums, jo viņš ir sevi pieņēmis – gan raksturu, gan savu ķermeni. Ir dzirdēts, ka apaļīgi cilvēki ir omulīgāki, smaidīgāki un labsirdīgāki. Protams, ne vienmēr, taču bieži tā tiešām ir. Psiholoģijā pat ir teorija, kas cilvēku tipus iedala pēc auguma uzbūves. Pikniķi ir tie, kam vairāk tauku nekā muskuļu, kas ir platāki nekā garāki, viņi tiek raksturoti kā sabiedriski un labsirdīgi cilvēki ar plašu dvēseli. Viņi ar dzīvi ir daudz apmierinātāki nekā tievie askēti. Pēc šīs teorijas var secināt, ka cilvēkiem ar lielāku ķermeņa masu netrūkst dzīvesprieka.
Ja sievietei šķiet, ka viņa būs laimīgāka, ja notievēs, iespējams, vainojami bērnībā radušies psiholoģiski pārdzīvojumi. Varbūt kāds viņai izteicis piezīmi par apaļumiem. Ir mātes, kas savam bērnam pastāvīgi atgādina, ka viņš ir par resnu, nemaz nerunājot par bērnu izsmiešanu skolā. Esmu tikusies ar slaidām un skaistām sievietēm, kuras jūtas resnas. Izrādās, ka pusaudžu gados kāds skolā viņas nosaucis par pončiku, bulciņu, bumbiņu vai tamlīdzīgi. Ja tev šķiet, ka jāzaudē pāris kilogramu, vispirms pajautā sev – kāpēc? Lai patiktu citiem vai lai uzlabotu savu labsajūtu un veselību? Diemžēl ne vienmēr pietiek ar vārdu gribu – gribu nomest piecus kilogramus, un viss!
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Prāts, dvēsele un miesa ir savā starpā saistīti, un, kamēr sieviete nav sakārtojusi emocionālo pasauli, atradusi iekšēju spēku, savu patieso būtību, viņa tik vienkārši nenotievēs. Vai arī – pateicoties ātrai diētai zaudēs pāris kilogramu, bet drīz vien tos atgūs. Ja liekais svars traucē veselībai, protams, jārīkojas. Kā psihoterapeite iesaku vispirms izvērtēt savu iekšējo pasauli – padomā, ko savā dzīvē vēl bez uztura maiņas vari mainīt, kā vēlies dzīvot, nevis uzreiz ķeries pie diētas. Tiklīdz rodas neapmierinātība ar sevi vai savu izskatu, vērts meklēt atbildes, kāpēc tā ir, nevis ķerties pie radikāliem, fiziskiem līdzekļiem. Vispirms jāārstē cēloņi, nevis sekas.
Cilvēks kļūst neapmierināts ar savu izskatu, ja sāk sevi pielīdzināt standartiem. Uz to bieži vien pamudina apkārtējo attieksme. Diemžēl cilvēku kritizēšana un apsmiešana nenotiek tikai pusaudžu vidū, tā ir arī pieaugušo problēma. Mēs sakām visu, kas ienāk prātā, nepadomājot, kādi esam paši.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Viens no veiksmes likumiem – izvairieties no kritikas un vērtējuma. Tev nav tiesību kritizēt otra izskatu un izteikt neadekvātus komentārus par otra personību. To darot, mēs mākslīgi paceļam savu vērtību un audzējam savu egoismu, un tas laimi nevairo. Ar sevi un dzīvi apmierināts cilvēks nevienu nekritizē. Mums vajadzētu mācīties izvairīties sniegt destruktīvu kritiku un, dzirdot šādu vērtējumu par sevi, nepieņemt to kā patiesību. Sekojot sabiedrības standartiem un cenšoties savā vecumā izskatīties tāpat kā pirms desmit gadiem, es sevi mocītu. Apzinos, ka, kļūstot vecākai, lēnām noveco ķermenis un mainās ķermeņa aprises. Ir parādījusies neliela riepiņa, apaļāks dibentiņš, lielākas krūtis, un patiesībā – tas nemaz nav neglīti. Sabiedrības standarti šūpo mūsu pašapziņu, bet tas, kā mēs pieņemam savu ķermeni, ir atkarīgs no katra paša. Jāapzinās, ka dzīvē nekas nav ideāls. Pieņem savu skaistumu, kādu Dievs ir devis, un sadzīvo ar to. Tiklīdz sevi iemīlēsi, jutīsies laimīga neatkarīgi no ķermeņa aprisēm.
Statistikas avots: thinkmoney.co.uk, statisticbrain.com