Armijas veterāns atklāj dažas vienkāršas gudrības, kas var glābt bērna dzīvību un veselību
Katram cilvēkam, tostarp bērnam, ir jāzina dažas vienkāršas darbības, kā pasargāt sevi un savu dzīvību, dodoties uz mežu. Latvijas armijas veterānu asociācijas valdes loceklis Vitālijs Dubovs, kurš daudz strādā ar bērniem, intervijā portālam Jauns.lv atzīst: vecākiem būtu jāiemāca bērniem, ka, ejot uz mežu, tas noteikti ir jāpasaka pieaugušajiem, kā arī ir jāņem līdzi telefons, lai vajadzības gadījumā varētu sazināties.
Viņš uzsvēra, ka, pieaugušajiem arī jāmāca bērniem, kā pareizi uzvesties dabā.
“Pirmkārt, to, ko mēs ienesam mežā, mums noteikti vajag iznest no tā. Mums jāņem līdzi miskaste. To, ko mēs ienesam mežā, to nedrīkstam tur atstāt. Pēc pieredzes varu teikt, ka tas arī ir jāmāca.
Pārgājienos māca arī nemēslot mežā
Nesen mums bija pārgājiens. Daži bērni apēda savu šokolādi un nometa tās iepakojumu zemē. Viņi vienkārši nepadomāja, ka iepakojumu var ielikt kabatā un pēc tam izmest miskastē, nevis mežā.”
Instruktori novērojuši, ka daļa bērnu nedomājot mēslo mežā un nerūpējas par nākotni.
“Tad mēs mācām, ka mūsu paaudze grib viņiem atstāt mantojumā tīru dabu, lai viņi to varētu izmantot. Kad viņi nomainīs mūsu paaudzi, tad viņi dos savu pieredzi nākamai paaudzei, saviem bērniem.”
Puika aizgāja uz mežu un nosala
“Stāstām arī par to, kā pareizi uzvesties mežā, kur dzīvo arī lāči, lapsas un vilki. Bērniem jāzina, ka nesagatavojoties nedrīkst iet mežā,” Dubovs teica.
Viņš atgādināja situāciju, kad pirms vairākiem gadiem kāds puisēns iesēdās autobusā, aizbrauca kaut kur, izkāpa no autobusa, aizgāja uz mežu, aizmiga un nosala.
Pavisam vienkāršas lietas var palīdzēt nosargāt dzīvību
Mazais liepājnieks bija apmaldījies un ilgu laiku klīdis viens pats. Vairākas dienas piecgadīgo zēnu meklēja tūkstošiem cilvēku.
“Viņš nebija gatavs, viņš nebija paņēmis līdzi telefonu, viņš nevienam nepateica [kur dosies]. Tās ir it kā vienkāršas darbības, kas jāizdara, lai nosargātu sevi un savu dzīvību. Tās ir katram cilvēkam jāzina.”
Svarīgi iesaistīt arī vecākus
Protams, vecākiem, kuri ikdienā ir ļoti aizņemti un strādā pat divos darbos, ir grūti to iemācīt saviem bērniem.
Lai veicinātu vecāku iesaisti bērnu dzīvē, veterāni uz pasākumiem un nodarbībām aicina ne tikai bērnus, bet arī viņu vecākus.
“Vecāki stāv blakus, klausās un no tās informācijas, ko dodam bērniem, var paņemt arī sev un koriģēt situāciju, piemēram, kad bērns atrodas viens pats uz ielas vai skolā cieš no mobinga.
Mežā piedzīvotais palīdz arī skolā
Kad bērns saskaras ar problēmām tur, viņš nebēg no tām, bet gan pārvar tās.”
Var teikt, ka mežā piedzīvotais un apgūtais palīdz bērniem arī dažādās ikdienas situācijās. “Mūsu mācībās par izdzīvošanu mežā iegūto viņi var izmantot reālajā dzīvē, skolā, universitātē un uz ielas.”
Stāsta, kā dzīvot pilnvērtīgi bez apreibinošām vielām
Veterāni arī stāsta bērniem, kā strādā cilvēka ķermenis un tā ķīmija. “Mēs varam paši to kontrolēt, tādējādi kontrolējot savu dzīvi.”
Viņi runā ar bērniem par cigaretēm, alkoholu un narkotikām.
Aicina nemeklēt ārējus stimulus
Instruktori skaidro bērniem, ka mūsu ķermenis, pārvarot grūtības, ejot mežā un atrodoties dabā, var izstrādāt vielas, kas uzlabo garastāvokli, nomierina un izved no stresa situācijām, tāpēc nav nepieciešami ārēji stimuli un apreibinošas vielas.
Cilvēki paši var mainīt savu dzīvi un palielināt tās kvalitāti, neizmantojot narkotiskas vielas, Dubovs atzina un norādīja, ka tas jāmāca arī bērniem.