Manam bērnam ir virssvars?! Svara regulēšanas "must-have"
Bērni

Manam bērnam ir virssvars?! Svara regulēšanas "must-have"

Reklāmas projekts

Medijos lasu, ka Latvijā veiktais pētījums par fizisko aktivitāti, uztura paradumiem un aptaukošanās izplatību pirmsskolas vecuma bērniem atklāj satraucošu ainu – lieka ķermeņa masa un aptaukošanās ir 19,2 procentiem piecgadīgo.

Manam bērnam ir virssvars?! Svara regulēšanas "mus...

Vai mans piecgadnieks ir resns? Nu nē! Varbūt mazliet apvēlies pa ziemu… Bet varbūt man ir rozā brilles, un esmu viena no vecākiem, kas, kā  teikts pētījumā, ko veikusi Veselības ministrija sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, pietiekami neapzinās liekās ķermeņa masas un aptaukošanās problēmu saviem bērniem? 

Būdama apzinīga mamma, ņēmu bērnu pie rokas, un devāmies pie ģimenes ārstes skaidrot, vai puikam ir vecumam un augumam atbilstošs svars. Diemžēl izrādījās, ka svars pa ziemu ir mazliet palielinājies.

Ārste pastāstīja par aptaukošanās riska faktoriem un ieteica Kārlim vairāk kustēties, veselīgāk ēst, man – pievērst uzmanību, lai dēlam tiek omega-3 taukskābēm bagāta maltīte.

Izrādās, lai uzņemtu vēlamo omega-3 devu, bērnam nedēļā būtu jāapēd vismaz divas porcijas zivju, no kurām vienai porcijai noteikti jābūt treknajām zivīm, piemēram, lasim, skumbrijai vai siļķei. Speciāliste uzsvēra –  ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka omega-3 taukskābes ne tikai labvēlīgi ietekmē bērna sirds veselību, redzi, smadzeņu darbību, bet arī organisma aizsargspējas pret negatīvajiem ārējās vides apstākļiem, kā arī palīdz regulēt vielmaiņu un normalizēt svaru. 

Vēlāk, papētījusi internetā informāciju par bērnu un pusaudžu aptaukošanos, uzzināju, ka tā kļuvusi par nozīmīgu sabiedrības veselības problēmu visā pasaulē. Turklāt bērnu aptaukošanās ietekmē fizisko veselību un ir saistīta ar gandrīz visu ķermeņa sistēmu blakus slimībām – paaugstinātu kardiometabolisku traucējumu, piemēram, dislipidēmijas, hipertensijas, cukura diabēta, metaboliskā sindroma, izplatību, kas vēlākajos gados var veicināt sirds un asinsvadu slimību risku. 

No psiholoģiskā viedokļa bērnu aptaukošanās ir saistīta ar sociālām problēmām un var radīt zemu pašvērtējumu, trauksmi un depresiju. Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) bērnu aptaukošanos sauc par vienu no nopietnākajām 21. gadsimta sabiedrības veselības problēmām un norāda, ka tās izplatība ir pieaugusi satraucošā ātrumā. PVO vērš uzmanību, ka bērnu aptaukošanās var izraisīt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa sekas. Tāpēc ir svarīgi vecākiem to apzināties un jau laikus rīkoties, lai uzlabotu bērna veselības stāvokli, kam būs ietekme mūža garumā. Pirmais, ko speciālisti iesaka, – mazajiem vecumā no trim līdz pieciem gadiem ir jābūt fiziski aktīviem visas dienas garumā. Otrs ieteikums: ir svarīgi bērna uzturu papildināt ar krila vai zivju eļļu, lai paaugstinātu omega-3 indeksu. Citiem vārdiem sakot, pētījumi atklāj, ka bērniem ar aptaukošanos ir zemāks omega-3 indekss nekā bērniem ar veselīgu svaru. 

Arvien jauni pētījumi liecina, ka omega-3 taukskābes ir iedarbīgas pret aptaukošanos, tieši modulējot gēnus, kas iesaistīti lipīdu metabolismā, tādējādi samazinot ķermeņa masas indeksu. Diēta, kas bagāta ar omega-3 taukskābēm, īpaši eikozapentaēnskābi (EPS) un dokozaheksaēnskābi (DHS), ievērojami samazina kopējo tauku saturu. 

Kad bažīgi jautāju ģimenes ārstei, ko darīt, ja mans Kārlēns neēd zivis un spītīgi atsakās no jebkāda veida zivju ēdieniem, viņa atteica, ka mūsdienās tā nepavisam nav problēma, jo omega-3 taukskābes iespējams uzņemt, piemēram, ar krila eļļu. Ārste arī nebija izbrīnīta, ka mans piecgadnieks atsakās no zivīm, jo, izrādās, bērni vispār zivis un jūras produktus uzturā patērē ļoti maz. 

Taču Latvijā, pateicoties vietējam farmācijas zīmolam LYL love your life®, ir pieejami garšīgi krila eļļas lācīši LYL Krill Oil KID, kas nodrošina visu vitāli svarīgo bērna veselībai un smadzeņu darbībai. Turklāt tie tiek ražoti pēc patentētas Flexitech™ tehnoloģijas, kas novērš zivīm raksturīgo smaržu un garšu.

Ģimenes ārste paskaidroja, kāpēc krila eļļa ir vērtīga. Tā ir viens no vispilnīgākajiem omega-3 taukskābju avotiem dabā, jo augstā koncentrācijā satur ārkārtīgi vērtīgās omega-3 – eikozapentaēnskābi un dokozaheksaēnskābi. Krila eļļas taukskābes no zivju eļļā esošajām atšķiras ar struktūru, un tas ietekmē veidu, kā organisms izmanto omega-3, proti, krila eļļas taukskābēm ir organisma šūnām daudz līdzīgāka fosfolipīdu forma, tāpēc tās ātri “sadraudzējas”, respektīvi, organisms tās labāk absorbē un paņem vērtīgāko. Pateicoties fosfolipīdiem, krila eļļas taukskābes organismā iedarbojas līdz pat 98 procentiem efektīvāk par zivju eļļā esošajām taukskābēm. Tāpēc arī krila eļļas omega-3 dienas deva ir mazāka nekā zivju eļļas.

Pēc ģimenes ārstes apmeklējuma devāmies uz aptieku un jautājām pēc LYL Krill Oil KID lācīšiem. Farmaceite iedeva skaistu kastīti ar lācīti un pastāstīja, ka katra augļu garšas lācēna sastāvā papildus omega-3 ir arī D3, A, C un E vitamīns, kas ir svarīgi bērna augšanai un imūnsistēmas spēcināšanai.

Starp citu, Norvēģijas uzņēmums Aker BioMarine, kas ir pasaulē vadošais krila eļļas produktu ražotājs, tikko ieguvis IKOS sertifikātu, kas nozīmē, ka LYL Krill Oil saturs ir pārbaudīts un tajā ir 100 procentu tīras, nepiesārņotas un svaigas omega-3 taukskābes.

Kārlēnam lācīši, protams, garšo, un viņš jau gribētu apēst divus uzreiz, tomēr dienā pienākas tikai viens. Bet es esmu gandarīta, ka laikus attapos un noskaidroju, kas nepieciešams manam puikam, lai viņš justos labi, augtu vesels un spēcīgs.  

Lai mūsu bērniem veselīgs, aktīvs un bezrūpīga prieka pilns pavasaris!

Aprīlī pērc LYL Krill Oil KID aptiekās un interneta aptiekās ar atlaidi līdz 30%.

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.