Ko stāsta apģērba birka, un kāpēc tā ir jāizpēta, pirms pērc drēbes
foto: Shutterstock
Ja, pērkot apģērbu, ir mērķis, piemēram, iegādāties siltu džemperi ziemai vai kleitu vasarai, tad lieti noderēs, ja izpētīsi, no kāda materiāla noskatītais pirkums ir ražots. Vasaras kleitā no poliestera auduma būs karsti, savukārt ziemā šāda materiāla džemperis nedos vēlamo siltumu.
Stila jaunumi

Ko stāsta apģērba birka, un kāpēc tā ir jāizpēta, pirms pērc drēbes

"100 Labi Padomi"

Daudzi sūrojas, ka birkas traucē un pat skrāpē ādu, tāpēc tās bieži vien nogriež, pirms apģērbs uzvilkts mugurā. Ja arī tu šādi rīkojies, atceries, ka nogriezto birku nedrīkst izmest, tā jāsaglabā, klāt pievienojot zīmīti, kuram apģērbam tā pieder, jo birka ir gluži kā apģērba pase.

Ko stāsta apģērba birka, un kāpēc tā ir jāizpēta, ...

Ražots Ķīnā

Mūsdienās uz apģērbu birkām izlasāma plaša informācija, visbiežāk gan pamanām ražotājvalsti, un nevienu vairs nepārsteidz, ka vairums vēsta – Made in China (ražots Ķīnā). Tomēr uz tām atrodamas arī norādes par apģērba kopšanu un izejmateriālu. Savukārt videi draudzīgākie un atbildīgākie uzņēmumi vēsta, ka prece izgatavota, ievērojot godīgas tirdzniecības noteikumus, ka tā nav radījusi kaitējumu apkārtējai videi, ka izgatavota no otrreiz pārstrādātiem materiāliem.

Apskaties, lai uzzinātu

Kā kopt apģērbu. Šī ir ļoti svarīga informācija, jo, izpētot birku, uzzināsi, kā pareizi apģērbu mazgāt, žāvēt un gludināt. Tikai tad, ja rīkosies, kā norādīts instrukcijā, nesabojāsi garderobes jaunpienācēju jau pirmajā mazgāšanas reizē vai drīz pēc tam. Kopšanas instrukcijas visbiežāk attēlotas ar piktogrammām, tāpēc ir labi tās ielāgot vai zināt, kur šo informāciju meklēt internetā.

No kāda materiāla izgatavots. Aprakstā jābūt informācijai, no kāda materiāla apģērbs ražots. Ja izmantoti vairāki materiāli, jābūt norādītam to procentuālajam daudzumam.

Kura ir ražotājvalsts. Nereti ir piešūtas vairākas birkas kopā, jo uz vienas mazas strēmelītes nav iespējams uzrakstīt visu informāciju, kas jānorāda, tāpēc nesamulsti, ja apģērba ražotājvalsti uzreiz nepamani. Palūkojies vērīgāk, tai noteikti ir jābūt!

Kāds zīmols vai uzņēmums to radījis. Visbeidzot – apģērba birkā ir norādīts zīmola vai uzņēmuma nosaukums, bet dažkārt ir pieejams tikai zīmola vai uzņēmuma reģistrācijas jeb identifikācijas numurs. Šādi bieži vien var atklāt pakaļdarinājumus, kas tikai vizuāli atbilst oriģinālam.

Kāpēc birka jāizpēta, pirms apģērbs nopirkts?

* Apskatot norādīto informāciju, uzzināsi, vai noskatīto apģērbu vari mazgāt mājās vai tikai ķīmiskajā tīrītavā. Ja pamani norādi par ķīmisko tīrītavu, rēķinies ar papildu izdevumiem par katru tīrīšanas reizi. Pretējā gadījumā pastāv varbūtība, ka sabojāsi apģērbu jau pirmajā reizē, kad mazgāsi pati.

* Ja, pērkot apģērbu, ir mērķis, piemēram, iegādāties siltu džemperi ziemai vai kleitu vasarai, tad lieti noderēs, ja izpētīsi, no kāda materiāla noskatītais pirkums ir ražots. Vasaras kleitā no poliestera auduma būs karsti, savukārt ziemā šāda materiāla džemperis nedos vēlamo siltumu. Ja izvēlēsies lina kleitu vai vilnas džemperi, tie tavas gaidas apmierinās labāk un prieks par vēlmēm atbilstošu pirkumu būs lielāks.

* Ja tu ciet no kādas kontaktalerģijas, birku lasīšana ir ne vien ieteicama, bet obligāta! Mūsdienās daudzi ražotāji apģērba pasītē norāda, ka audums, no kā tas izgatavots, ir hipoalerģisks.