“Ir nekavējoties jāziņo, nevis jāciešas.” Pediatre uzrunā vecākus, kuru bērni dodas uz nometnēm
Bērnu slimnīcas pediatre Agnese Mikilpa-Mikgelba.
Bērni

“Ir nekavējoties jāziņo, nevis jāciešas.” Pediatre uzrunā vecākus, kuru bērni dodas uz nometnēm

Jauns.lv

Vecākiem jāizrunājas ar bērnu, ka jebkuru veselības sarežģījumu gadījumā vajadzētu vērsties pie nometnes organizatoriem, nevis ciest sāpes vai sliktu pašsajūtu. Tā intervijā portālam Jauns.lv sacīja Bērnu slimnīcas pediatre Agnese Mikilpa-Mikgelba, norādot, ka bērniem nometnēs sūdzību gadījumā noteikti jāgriežas pie pieaugušajiem. Ir nekavējoties jāziņo par to, nevis jāciešas.

“Ir nekavējoties jāziņo, nevis jāciešas.” Pediatre...

Domājot par bērnu drošību un veselību nometnēs, noteikti jāņem vērā viņu vecums. “Viena lieta, par ko vajag padomāt, ir apģērbs, ko dodam bērnam līdzi.

Vasaras laikā ir ļoti būtiski, lai būtu galvassega, piemēram, cepure ar nadziņu, kas nosedz arī seju, lai nebūtu saules apdegumu.”

Svarīgi, lai apģērbs būtu dažāds. Karstajā laikā vajadzīgs tāds apģērbs, kurā bērns nesakarstu un nepārkarstu. Savukārt vēsākā laikā, piemēram, vakaros var noderēt siltāka jaka un garās bikses. Tās palīdzēs arī izvairīties no dažādiem insektu kodumiem.

Ūdens pudele un saules aizsardzības krēms

Vēl svarīgi būtu vienmēr iedot līdzi savu ūdens pudeli. Parasti nometnēs bērniem nodrošina dzeramo ūdeni, bet būtu labi, ja bērnam līdzi būtu sava ūdens pudele, ko viņš ikdienā varētu izmantot.

“Vasaras laikā būtiski padomāt par saules aizsardzības līdzekļiem, krēmiem. Turklāt vajadzētu iemācīt bērnam tos lietot, ja daudz aktivitāšu ir ārā.”

Pievērst uzmanību apaviem

Jāpadomā arī par bērna apaviem, ko viņš ņem līdzi uz nometni. Apaviem jābūt ērtiem, lai samazinātu noberzumu, tulznu un traumu iespējamību. Īpaša uzmanība apaviem jāpievērš, ja nometnē paredzētas sportiskas aktivitātes. Tad noteikti līdzi jābūt arī slēgtiem apaviem.

Vai bērnam uz nometni var būt līdzi tikai vieni apavi vai labāk, ja ir vairāki apavu pāri? Ārste zināja teikt, ka daudz nometņu pieprasa, lai bērnam līdzi būtu vairāki apavu pāri, lai vajadzības gadījumā tos var mainīt.

Bez belašiem un krēma kūciņām

Ja bērns dodas uz nometni ar sabiedrisko transportu, jāpārrunā, ka pa ceļam nevajag iegādāties belašus un kūciņas ar krēmu, kas līdz galapunktam var būt sabojājušās. “Katrā ziņā tādu ēdienu speciāli nevajadzētu dot līdzi bērnam. Parasti nometnes nodrošina bērniem ēdināšanu.

Ja nometnē nenodrošina ēdināšanu, tad karstā laikā noteikti nevajag dot līdzi produktus, kas var sabojāties. Par to ļoti jāpiedomā. Labāk, ja līdzi ir kāds auglis un tādi produkti, kas nevar tik ātri sabojāties.”

Lai banāni un ogas nav saspiedušās

Dodot līdzi augļus, ar bērnu jāizrunā, kurā somas daļā viņš tos ievietos, lai nav tā, ka banāni atrodas pašā somas apakšā zem drēbēm un līdz nometnei ir pavisam saspiesti. Varbūt bērnam jāpalīdz sakārtot somu?

Ja tomēr banāni, ogas vai citi pārtikas produkti pa ceļam ir saspiedušies vai sabojājušies, tie noteikti jāmet ārā, nevis jācenšas apēst. Lai tā nenotiktu, labāk ņemt līdzi stingrākus augļus un produktus, kas tik ātri nebojājas, piemēram, ābolus, maizi.

Noteikti nevajag ņemt līdzi pa ceļam salātus ar krējumu un dažādus piena produktus, kas var ātrāk sabojāties.

Ar medikamentiem nevajag aizrauties

Pediatre uzsvēra, ka vecākiem nevajadzētu aizrauties ar medikamentu došanu līdzi. “Medikamentus nevajadzētu dot līdzi un nometni. Var iedot līdzi kādu plāksterīti, ja bērnam noberžas apavi, bet medikamenti nometnei ir jānodrošina. Bērns pats nav spējīgs izvērtēt, vai tajā brīdī var vai nevar lietot medikamentus.”

Nebūtu labi, ja bērnam pēkšņi sāk sāpēt zobs un viņš bez pieaugušo ziņas iedzer vairākas pretsāpju tabletes. “Tā ir pieaugušo atbildība.”

Ja bērnam ir hroniska saslimšana vai alerģija

Ja bērnam ir kāda hroniska saslimšana un regulāri jālieto medikamenti, par to noteikti vajadzētu ierakstīt ģimenes ārsta izziņā, ko bērns ņem līdzi uz nometni. “Ārsts vienmēr ieraksta izziņā, kādus medikamentus bērns lieto un kādi viņam būs līdzi uz nometni. Nometnes organizatori ar to rēķinās.”

Arī tad, ja bērnam ir kāda alerģija vai pārtikas produkta nepanesība, ģimenes ārsts par to ieraksta izziņā. “Tam noteikti vajadzētu būt norādītam šajā izziņā.”

Arī vecāki paši var uzrunāt nometnes pārstāvi un norādīt uz šīm lietām. “Atvedot bērnu uz nometni, to var pārrunāt.” Arī vecāku aptaujas anketā to var norādīt.

Ja paliek slikti, jārunā ar pieaugušo

Vecākiem vajadzētu izrunāties ar bērnu, ka jebkuru veselības sarežģījumu gadījumā vajadzētu vērsties pie nometnes organizatoriem, nevis ciest sāpes vai sliktu pašsajūtu. “Ar bērnu vajag izrunāt: ja ir veselības sūdzības, tad noteikti jāgriežas pie skolotāja vai nometnes vadītāja. Ir nekavējoties jāziņo par to, nevis jāciešas.”

Arī tad, ja bērnam nedaudz reibst galva vai ir drusku pasliktināta pašsajūta, viņam par to jāsaka pieaugušajiem, nevis jāmēģina visiem spēkiem skriet paredzēto krosu vai spēlēt futbolu. “Siltajā laikā var saasināties dažādas grūtības. Var būt tā, ka bērns ir nepietiekoši padzēries un viņam var sāpēt galva.”

“Par to noteikti ir jādod ziņa. Nevajag gaidīt, kad tas pāries pats, vai censties piedalīties visās aktivitātēs,” Mikilpa-Mikgelba teica un uzsvēra, ka vecākiem par to vajadzētu runāt ar bērnu. Viņš pats var neiedomāties, ka pasliktinātas pašsajūtas gadījumā nav jāpiedalās visās plānotajās darbībās.

Pārbaudīt matus pirms un pēc nometnes 

Arī par bērnu higiēnu jāpadomā. Pusaudzēm jāpaņem līdzi paketes vai tamponi arī tad, ja konkrētajos nometnes datumos nav paredzētas mēnešreizes. “Vajag iedot līdzi kādu paketi un citas higiēnas lietas, jo stresa situācijās var būt ārpus kārtas izdalījumi vai ātrāk sākties mēnešreizes.” Ir svarīgi bērnu sagatavot tam, ka tā var notikt.

Arī higiēnas lietas jāņem līdzi, piemēram, savs dvielis, zobu pasta, zobu birste u.tml.

Vērts padomāt arī par galvas matainās daļas apskati pirms un pēc nometnes saistībā ar pedikulozi - utīm. Tas arī ir aktuāli. 

Uzmanīgi ar peldēšanos!

Jāizrunājas par bērna uzvedību un drošību. Piemēram, ja nometnē piedāvā aktivitātes, ko bērns nekad nav darījis, jābūt piesardzīgam, nevis steigšus jāmetas tajās iekšā.

Par bērnu peldēšanos jābūt vienošanai starp vecākiem un nometnes vadību. Jāvienojas, vai uzturēšanās ūdenī ir atļauta, ja bērns vēl nemāk peldēt.

Ja bērns nemāk peldēt, arī viņam pašam par to ir jāsaka nometnes pārstāvjiem, nevis jākaunas par to un jāizliekas, ka māk peldēt. “Domāju, ka liela daļa bērnu nemaz nepiedalīsies šajās aktivitātēs, ja viņi nemācēs peldēt. Varbūt viņi paliks ārpus aktivitātes.”

Arī vecāku aptaujas anketās parasti ir jautājumi par peldētprasmi, ja nometnē paredzētas ūdens aktivitātes.

Klausīties nometnes vadītāju teiktajā

Ar bērniem jāpārrunā tas, ka vajag uzmanīgi klausīties nometnes pārstāvju teiktajā, ko drīkst un nedrīkst darīt, lai nometne būtu droša un neradītu riskus bērnu veselībai un dzīvībai, ārste rezumēja.