Kā rīkoties, ja svētkos saēdies par daudz
Ja svētkos apēsts vairāk, baudīti treknāki un asāki ēdieni nekā ikdienā, var rasties diskomforts vēderā – pūšanās, smaguma sajūta un dedzināšana kuņģī. Skaidro Apotheka sertificēta farmaceite Amanda Ozoliņa.
Kāpēc rodas diskomforts?
Ēdot daudz produktu, kas satur vienkāršos ogļhidrātus (baltie milti un konditorejas izstrādājumi, kartupeļi, makaroni) un saliktos ogļhidrātus (sīpoli, artišoki, pākšaugi, kāposti, brokoļi, lēcas, vīnogas), kam klāt ēdam olbaltumvielām un taukvielām bagātu ēdienu, sekas būs pārmērīga gāzu uzkrāšanās zarnās un smaguma sajūta. Lai no tā izvairītos, ēdienkartē kā probiotiku avotu iekļauj citrusaugļus un dārzeņus, arī fermentētus produktus (skābētus kāpostus un gurķus). Tie palīdz sašķelt un labāk uzsūkt uzturvielas, atjaunot zarnu mikrofloru.
Lai pārāk liela gaisa daudzuma norīšana neizraisītu vēdera uzpūšanos, svētku mielastu baudi nesteidzoties – ēdienu sakošļā lēni un kārtīgi, bet pie uzkodām ķeries ne ātrāk kā pāris stundu pēc pamata maltītes.
Arī svētku laikā neaizmirsti dzert ūdeni, labāk siltu vai remdenu. Ūdenim pievienots citrons palīdzēs attīrīt organismu no uzkrātajiem vielmaiņas blakusproduktiem, bet ūdenim pievienots medus neitralizēs gāzes gremošanas sistēmā.
Pēc svētku vakariņām nebūtu vēlams uzreiz atlaisties dīvānā – vismaz pāris stundu pavadi vertikālā stāvoklī. Mērena aktivitāte – svētku galda novākšana, galda spēles ģimenes lokā vai neliela pastaiga svaigā gaisā – arī palīdz izvairīties no gremošanas problēmām.
Kas palīdzēs pēc pārēšanās?
● Dabiskās tējas. Piparmētru tēja novērš gāzu uzkrāšanos, mazina kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus. Kumelīšu tēja darbojas pret vēdera uzpūšanos un spazmām, veicina gremošanu un žults izdali. Ingvera tēja novērš sliktu dūšu, atslābina kuņģa muskuļus, mazina gāzu veidošanos un vēdera pūšanos, kā arī stimulē un paātrina vielmaiņas procesus. Ķimeņu tēja palīdz mazināt smaguma sajūtu, kad apēsts par daudz un ēdiens bijis par smagu un treknu, novērš gāzu veidošanos.
Ievēro! Ja dedzina kuņģi, izvairies no piparmētru tējas un tējām, kas satur kofeīnu (melnā, zaļā tēja). Nebūtu vēlami arī karstie dzērieni, kuru sastāvā ir ogas vai ingvers. Labāk lietot kumelīšu, liepziedu vai kliņģerīšu tēju.
● Kuņģa pilieni. To sastāvā ir vilkogu un piparmētru tinktūras (spazmas mazinoša iedarbība), vērmeļu tinktūra (veicina gremošanas sulu izdali) un baldriānu tinktūra (nomierinoša iedarbība). Arī augu izcelsmes preparāts Hepanols noder pie pārēšanās, jo satur augu ekstraktus, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas orgānu darbību. Pieneņu sakņu, rozmarīna un artišoka lapu ekstrakti stimulē gremošanas sulu izdalīšanos, zarnu darbību, samazina sliktu dūšu un vēdera uzpūšanos.
● Ja pārēšanās izraisītais diskomforts un slikta pašsajūta ir izteikta un saglabājas ilgstoši, to var mazināt ar bezrecepšu medikamentiem. Aktivētā ogle vai koncentrēta aktivētā ogle (Sorbex kapsulas) absorbēs toksīnus, kas izdalās, nepilnīgi sagremojot barības vielas. Espumisan kapsulas satur vielu, kas sadala kuņģī un zarnās uzkrātos gāzes burbulīšus. Ieteicami arī preparāti ar pienskābajām baktērijām, piemēram, Linex kapsulas. Smaguma sajūtu samazinās gremošanas fermentus (lipāzi, amilāzi un proteāzi) saturoši preparāti, bet aizkuņģa dziedzerim labākai ēdienu sagremošanai noderēs Mezym zarnās šķīstošās tabletes vai Pangrol kapsulas.