Kāpēc bērni atdarina savu mammu un tēti?
Mazam bērnam imitēt pieaugušos ir nozīmīgs pavērsiens viņu attīstībā. Spēlējot „mammas” un „tētus”, viņi sper milzīgu soli ceļā uz sevi izzināšanu.
„Bērni top par tiem cilvēkiem, kurus viņi redz,” uzskata raksta autore Čana Stiefela portālā parents.com.
Bērns mācās atdarinot
„Ar saviem cirtainajiem brūnajiem matiem un saulaino smaidu mans dēls jau kopš dzimšanas līdzinājās savam tētim. Bet tikai tad, kad viņam bija 14 mēneši, es patiesi sāku domāt, ka redzu viņā arī sava vīra uzvedību. Mans vīrs Lerijs bija ienācis mājā no skrējiena un izpildīja atsildīšanās vingrojumus. Vienā mirklī dēls bija viņam blakus un atdarināja katru sava tēva kustību: apļoja potīti, stiepās pret griestiem, pat spiedās pret sienu ar savām tuklajām mazuļa rokām,” atklāj Čana. Viņa ievēroja, ka dēls atdarina arī viņu, kad viņa runā pa tālruni, viņš sarunājās man blakus. Bērniem atdarināšana ir daudz vairāk nekā izrāde, kopējot viņi apgūst plašu prasmju klāstu.
"Imitācija ir ļoti svarīga spēju attīstībai, sākot no valodas līdz sociālajām prasmēm," skaidro attīstības un uzvedības pediatre Liza Nalvena. Bieži vien mazi zēni kopē savus tēvus, bet mazas meitenes modelē savas mātes. Taču daudzi vecāki redz, kā viņu dēli pielaiko mammas lūpu krāsu vai meitas "skujas" ar tēti. "Jau viena gada vecumā mazuļi dara to, ko redz," saka Liza Nalvena.
Kopēt savu mammu un tēti
Uzmanība, ko mazie atdarinātāji saņem par saviem pūliņiem, arī veicina šo darbību. Kad 14 mēnešus vecā Noa uzlika savas mātes dzelteno bereti un izgāja no istabas, viņas mamma uzmundrināja un bija sajūsmā, "tāpēc Noa atkārtoja savu priekšnesumu, un mēs abi smējāmies," atceras kāda mamma. Imitācija ir arī atspēriena punkts uz neatkarību. "Kad bērni kopē pieaugušo rīcību, mazi bērni saprot: Oho! ES to varu izdarīt! Vai es neesmu lielisks? Es mēģināšu vēlreiz," saka Dr. Keslers. "Viņi uzzina, ka viņiem ir kontrole." Galu galā 1 gadu veci bērni sāk ne tikai atdarināt, bet arī rīkoties pašmotivācijas dēļ. Viena gada vecu bērnu imitācija notiek četros posmos: skatīšanās un klausīšanās, informācijas apstrāde, mēģinājums kopēt uzvedību un praktizēšana. Valodas attīstība piedāvā piemēru, sākumā izmēģina vienkāršus vārdus, piemēram, mama. Laika gaitā pēc neskaitāmiem atkārtojumiem viņi savu spēju noslīpē, līdz var skaidri pateikt – mamma. Pēc tam viņi turpina praktizēt, līdz var lietot vārdu kontekstā.
Mazie saimnieki
Starp darbībām, kuras mazuļiem visvairāk patīk atdarināt, ir mājsaimniecības darbības, kuras viņi bieži redz. Itin regulāri var redzēt, kā viengadīgi bērni mēģina paši tīrīt zobus, matus, palīdzēt mammai slaucīt grīdu vai izmēģināt tēva skuvekli.
Esot kopā ar mazu bērnu, jāpatur prātā šie punkti:
Esi labs paraugs. "Mazu bērnu vecāki tiek pastāvīgi uzraudzīti," saka Dr. Kleins. "Šajā kritiskajā attīstības periodā ir svarīgi modelēt savu labāko uzvedību." Neatkarīgi no tā, vai tā ir laba ēšana vai cigarešu atmešana, rīkojieties tā, kā gribētu, lai rīkojas tavs bērns.
Drošība ir galvenā prioritāte. Bērni gribēs attēlot visu, VISU, ko jūs darāt. Arī iespraust vadu kontaktligzdā, griezt ar lielu nazi vai ieslēgt gāzes plīti. Ja vēl neesat māju padarījis bērniem drošu, ir īstais laiks to izdarīt.
Palīdzi tēlot pieaugušo. Dažreiz ir apgrūtinoši, ja apkārt ir mazs atdarinātājs, it īpaši, ja viņš rada nekārtības. Ja bērns ļoti grib iesaistīties pieaugušo dzīvē, piemēram, stumt dārza ķerru, spēlēties ar kredītkarti vai gatavot kēksiņus, tad nodrošiniet viņiem savu bērnu ķerru, spēļu kredītkartes (derēs arī ciets kartons) un bērnu virtuvīte.