Bērnus vieglāk pierunāt ēst dārzeņus, piesolot mazas dāvaniņas, secināts pētījumā
Lai mainītu bērnu attieksmi pret ēdienu, vidēji esot nepieciešamas desmit dienas.
Bērni

Bērnus vieglāk pierunāt ēst dārzeņus, piesolot mazas dāvaniņas, secināts pētījumā

Jauns.lv

Ja tavs pirmsskolas vecuma bērns rauc degunu, ja viņam piedāvā ēst burkānu vai seleriju, pamēģini viņu pierunāt tos pagaršot, piesolot mazus, taustāmus apbalvojumus, piemēram, uzlīmes. Šādu metodi iesaka Lielbritānijā veikta pētījuma autori.

Bērnus vieglāk pierunāt ēst dārzeņus, piesolot maz...

Lai arī šāda taktika var šķist kā pašsaprotams risinājums dārzeņu ēšanas problēmai, kā norāda Londonas Universitātes pētniece Džeina Vordla, iepriekš veikti pētījumi parādījuši, ka pārmērīga "uzpirkšana" var izraisīt intereses zudumu par ēdieniem, kas bērniem garšojuši iepriekš.

Šī iemesla dēļ Vordla iesaka vecākiem dot mazas dāvaniņas, kas nav konfektes vai cits ēdiens, aicinot viņus vienkārši pagaršot nelielu dārzeņu daudzumu. "Mēs iesakām vecākiem apsvērt iespēju izmantot neēdamus apbalvojumus, kas tiek doti katru dienu par niecīgu ēdiena gabaliņu pagaršošanu - mazā pirkstiņa naga lielumā."

Lai noskaidrotu efektīvāko veidu, kā panākt, lai bērns sāktu ēst iepriekš nīstus dārzeņus, pētnieki veica eksperimentu, kurā piedalījās 173 ģimenes ar trīs un četru gadu veciem bērniem. Brīvprātīgos sadalīja trīs grupās, no kurām vienā vecāki 12 dienu laikā katru dienu aicināja bērnus pagaršot kādu no dārzeņiem, dodot par to pretī uzlīmi. Otrajā grupā vecāki darīja to pašu, taču uzlīmes vietā savus bērnus uzslavēja. Trešajā - kontrolgrupā - vecāki neveica nekādus īpašus pasākumus bērnu intereses uzkurināšanai.

Eksperiments tika veikts laboratorijas apstākļos.

Kā izrādījās, pēc 12 dienu programmas pirmās grupas bērni sāka piešķirt "negaršīgajiem" dārzeņiem augstāku vērtējumu - 1 un 2 ("riebīgi" un "var ēst") vietā piešķirot atzīmes 2 un 3 ("var ēst" un "garšīgi"). Tāpat viņi sāka ēst vairāk dārzeņu - ja sākotnēji bērni vidēji piekrita apēst vidēji piecus gramus dārzeņu, tad eksperimentam noslēdzoties, dārzeņu daudzums pieauga līdz vidēji desmit gramiem.

Pētījums apliecināja, ka "uzlīmju stratēģijas" efekts saglabājās ilgstoši - pirmās grupas bērni turpināja ēst savulaik nīsto dārzeni arī pēc trīs mēnešiem.

Tikmēr otrajā grupā, kur par uzdrošināšanos pagaršot dārzeni bērni saņēma vien mutisku uzslavu, tādu progress netika novērots, un rezultāti bija līdzīgi kontrolgrupas rezultātam.

Pēc pētnieku vārdiem, lai izmainītu bērnu attieksmi pret ēdienu, vidēji nepieciešamas desmit dienas.

Kasjauns.lv, LETA REUTERS/ Foto: Shutterstock