Nekļūsti par tehnoloģiju vergu - 5 padomi, kā ieviest digitālo minimālismu savā dzīvē
foto: Pixabay.com
Tehnoloģiju misija savulaik bija atvieglot dzīvi un ietaupīt laiku, diemžēl to pārmērīga lietošana dara gluži pretējo – padara dzīvi smagu un nomācošu, tikai liela daļa lietotāju to pat vairs neapzinās.

Nekļūsti par tehnoloģiju vergu - 5 padomi, kā ieviest digitālo minimālismu savā dzīvē

"100 Labi Padomi"

Virtuālā pasaule – datori, mobilie telefoni, internets, sociālie tīkli – aizvien uzmācīgāk iespiežas mūsu reālajā dzīvē un to piesārņo pat vairāk nekā nevajadzīgas mantas gadiem ilgi neiztīrītos bēniņos un neizkrāmētos skapjos.

Nekļūsti par tehnoloģiju vergu - 5 padomi, kā ievi...

No vienas puses, modernās tehnoloģijas ir ļoti noderīgas mūsu ikdienas dzīvē, bet, no otras puses, tās atņem laiku tik lielā mērā kā vēl nekad agrāk. Tehnoloģiju misija savulaik bija atvieglot dzīvi un ietaupīt laiku, diemžēl to pārmērīga lietošana dara gluži pretējo – padara dzīvi smagu un nomācošu, tikai liela daļa lietotāju to pat vairs neapzinās.

Lai tehnoloģijas kalpotu cilvēkam, nevis otrādi, arī virtuālajā vidē regulāri ir jāveic nesaudzīga revīzija – tieši tāpat kā izmēžam visus stūrus istabā, izmetam no skapja apģērbus, kas nav gadiem valkāti, ir jāiztīra datori, telefoni un citas virtuālās krātuves. Jo nevajadzīgs balasts atņem enerģiju, lieki traucējumi dara cilvēku nervozu un vairo stresu, kura mūsu steidzīgajā ikdienā jau tāpat netrūkst, – to ir apliecinājuši ļoti daudzi testi un pētījumi.

Ar ko sākt?

■ Izslēdz telefonā opciju, kas ar ietinkšķēšanos vai ievibrēšanos ziņo par katru vēstījumu e-pastā, feisbukā un citos sociālajos tīklos. Ja ir personas, kas tev ir ļoti svarīgas, un gribi, lai būtu tām pieejama/s jebkurā laikā, saglabā šo funkciju tikai viņiem. Visus pārējos bez žēlastības atslēdz – rezultātā neko nezaudēsi, gluži otrādi, tikai iegūsi, proti, laiku un sirdsmieru.

■ Ieplāno noteiktu laiku, kurā tu katru dienu pievērsīsies saviem e-pastiem, izlasīsi tos un uzrakstīsi atbildes. Pārējā laikā, ja vien nav kāda ārkārtas situācija, e-vēstulēm liksi mieru. Nemitīga ieskatīšanās pastkastītē, sak’, vai kāds nav man kaut ko atsūtījis, atņem laiku, uzdzen stresu un padara cilvēku nervozu un neiecietīgu. Tieši tādu pašu laika ierobežojumu nosaki arī sociālajiem tīkliem.

■ Izvāc no telefona visas aplikācijas, kuras tu regulāri nelieto. Laikmetā, kad tehnoloģijas nemitīgi attīstās, nav jēgas turēt to, kas varbūt kaut kad var noderēt.

■ Regulāri izrevidē numuru katalogu savā telefonā un izstājies no tām grupām sociālajos tīklos, kurās esi piereģistrējies kaut kad un tāpat vien vai arī tāpēc, ka kāds tevi uzaicinājis. Uzturi kontaktus ar tiem cilvēkiem, kuri tev ir svarīgi arī reālajā dzīvē.

Atceries, ka jebkura vēstījuma izlasīšana vai apskatīšanās prasa tavu laiku un tavu uzmanību, tātad – atņem tev enerģiju un resursus. Varbūt tos labāk būtu izmantot citur, kaut vai atpūtai.

■ Ja brauc autobusā, trolejbusā vai citā sabiedriskajā transportlīdzeklī, telefonu atstāj kabatā vai somā! Labāk izbaudi skatu pa logu, var gadīties, ka tā uzzināsi daudz vairāk jauna, nekā blenžot telefonā.

■ Ar vēsu prātu un godīgi apdomā, vai tu visās digitālajās grupu aktivitātes piedalies tikai pēc savas gribas vai tomēr tāpēc, ka baidies no kaut kā atpalikt, neiekļauties grupā? Ja tā, tad tu nedzīvo savu dzīvi, bet pakļaujies citu cilvēku gaidām un apmierini to, ko viņi no tevis gaida, nevis savas vēlmes. Un atkal – kādā brīdī par to varbūt nāksies samaksāt ar savu veselību.

Tēmas