Kāpēc ome domā, ka visi viņu apzog, un kā rīkoties tuviniekiem
Ja kādam tev tuvam cilvēkam līdz ar vecumu ir parādījušies šādi domāšanas traucējumi, ieteicams atrast laiku un aprunāties ar viņu ilgāku brīdi, uzmanīgāk pavērot viņa uzvedību.
Atbild Veselības centra 4 grupas uzņēmuma Capital Clinic Riga psihiatre Laura Štāne (www.drstane.lv).
Šādas runas vecumā nereti ir pavadošs simptoms atmiņas un citiem domāšanas traucējumiem, kas ir bijuši jau kādu laiku pirms pārliecības par to, ka viņi tiek apzagti. Šis ir arī gadījums, kad noteikti vajadzētu doties pie psihiatra vai ģimenes ārsta tieši ar šo jautājumu, lai precizētu, kas tie ir par traucējumiem un kā var palīdzēt.
Komunicējot ar šo tuvinieku, ir jāņem vērā, ka viņš ir pārliecināts, ka viņu apzog, un arī sajūtas viņam ir kā cilvēkam, kurš ticis apzagts. Tāpēc pacietība un iecietība ir ļoti vēlamas komunikācijā ar šo cilvēku. Bet, lai cik liela būtu iecietība un pacietība, tas, visticamāk, nepalīdzēs mainīt vai nepasliktināt šo situāciju, tāpēc noteikti jāvēršas pie speciālistiem.
Atkarībā no tā, kā speciālists novērtēs šo situāciju, varēs plānot turpmāko rīcību. Dažkārt ir jāsāk specifisku medikamentu lietošana, citkārt jāapsver nepieciešamība par gados vecā cilvēka sadzīves apstākļu maiņu. Protams, jāizslēdz varbūtība, ka viņš tiešām ir apzagts!