Speciāliste brīdina neuzķerties uz mānīgām ziņām par zīdaiņiem, kas miruši, jo mammai nepietika piena
Ārzemju interneta mediji ir satraukušas jaunās māmiņas, publicējot ziņas par to, kā mazulis var nomirt badā, ja mammai nav piena, lai zīdītu mazulīti. Zīdīšanas konsultante, Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase jaunās māmiņas aicina kritiski izturēties pret šādām ziņām.
Ārzemju interneta mediji ir satraukušas jaunās māmiņas, publicējot ziņas par to, kā mazulis var nomirt badā, ja mammai nav piena, lai zīdītu mazulīti. Zīdīšanas konsultante, Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase jaunās māmiņas aicina kritiski izturēties pret šādām ziņām.
Par ko ir stāsts?
Ziņu portāls www.cbsnews.com publicējis stāstu, kurā aprakstīts kādas māmiņas piedzīvotais, proti, stāsta varone Džiliana Džonsone ir zaudējusi savu mazuli, kurš nomiris no bada, jo mammai nav bijis piena.
Pēc tam, kad Džiliannai ar ķeizargrieziena palīdzību piedzimis veselīgs 3600 gramus smags puika Lendons, viņa ar savu vīru Džerodu bijuši ļoti priecīgi. Viņi esot izlasījuši visas grāmatas par zīdaiņiem, apmeklējuši vecāku nodarbības un uzdevuši ārstiem visus jautājumus. Viņi domājuši, ka ir visam gatavi. Bet Džilianna tomēr nav bijusi gatava tam, kas notika vēlāk. Lendons vienmēr bijis izsalcis un vienmēr, kad viņa bērnu noņēmusi no krūts, viņš sācis raudāt.
Tā kā Džiliannai ticis konstatēts policistisko olnīcu sindroms (sievietes estrogēna un progesterona līmenis nebijis balansā), laktācijas konsultants sacījis, ka viņai varētu būt problēmas ar piena ražošanu. Slimnīcas konsultants ieteicis zāļu tējas, bet visādi citādi ļāvis ģimenei doties mājās no slimnīcas - ar raudošo bērnu uz rokām. Pēc tam, kad ģimene 12 stundas esot pavadījuši mājās, bērnam esot apstājusies sirdsdarbība dehidrācijas dēļ.
Vēlāk secināts, ka jaunajai sievietei nebijis pietiekami daudz piena, lai pabarotu Lendonu, līdz ar to divu dienu laikā viņš zaudējis gandrīz 10% no dzimšanas svara.
Mirušajam mazulim tika konstatēta atūdeņošanās un sirdsdarbības apstāšanās. Kad vecāki pamanījuši bērna veselības problēmas, izsaukuši medicīnisko palīdzību, mazuli pieslēguši dzīvību uzturošai sistēmai. Lendons bijis vien 15 dienu vecs, kad viņš nomiris.
Zīdīšanas konsultantes Sandras Lases komentārs
Zīdīšanas konsultante Sandra Lase iesaka piesardzīgi vērtēt šāda veida ziņas, jo tās var būt nepilnīgas, tendenciozas, uz kļūdainiem faktiem balstītas. Speciāliste norāda, ka minētajā rakstā nekas nav minēts par mazuļa čurāšanu un kakāšanu. „Mēs katrai grūtniecei katrā nodarbībā un individuālajā konsultācijā jaunās māmiņas īpaši aicinām sekot līdzi mazuļa vedera izejai – cik bieži čurā un kakā, jo tas ir būtisks bērna veselības stāvokļa rādītājs.
„Bērns pazaudēja slimnīcā 10% no dzimšanas svara - tas ir normas robežās. Kurā dienā viņu izrakstīja mājās? Ja trešajā, tad viņš nekādā veidā nevarēja būt dehidratēts jau ceturtajā dienā. Ziņā sacīts, ka mazulis nomiris piecpadsmitajā dienā - kur viņš bija visu šo laiku?... Ko mamma ar viņu darīja?... Kāpēc nedevās pie ārsta? Dehidratācijas gadījumā, kas ir pilnīgi iespējams 2 nedēļu laikā, ja bērns nesaņem pienu, jau sen bija jāizbeidzas čurāšanai Vai mamma to varēja nepamanīt?“ komentē speciāliste. Viņa norāda arī uz to, ka stāstā nav izklāstīts, kas noticis ar mazuli līdz 15. dzīves dienai.
Zīdīšanas konsultante Sandra Lase norāda, ka pēdējā laikā ir dzirdēti vairāki gadījumi Amerikā, kad mazuļi it kā nomirst badā. Viņa stāsta, ka rakstos par šiem gadījumiem vienmēr ir piebilde, ka bērnus vajadzējis katram gadījumam piebarot no pudelītes ar mākslīgo piena maisījumu. „Vispār izskatās, ka šādi raksti ir piena aizstājēju ražotāju apmaksāti. Nekādā gadījumā nav bērnam jādod pudele "katram gadījumam", tāpat apšaubu, ka mazuļu nāvē zīdīšanas problēmas būtu pie vainas. Atpazīt, ka bērns ir badā, ir elementāri. Visās slimnīcās ir protokoli, kā to nosaka. Vēl jo vairāk - mazulim draudzīgās.
Māte ar olnīcu polikistozi tiešām ir riska grupā, ka viņai var pietrūkt piena. Bet uz priekšu precīzi to nevar ziņat. To vēro līdz ar to, ka piens mammai sāk ražoties (vai neražoties).“ Un to redz jau esot slimnīcā.