Pšik -un brūna!
Porcelānbaltas sejiņas – tas varbūt ir modes kliedziens Parīzē, turpretī mūsu reģionā sievietes tiecas pēc brūnas, “garšīgi” iedegušas ādas. Lai tādu iegūtu, arvien vairāk cilvēku solārija vietā izvēlas paštonējošos līdzekļus.
Lai gan jaunībā par krunciņām reti kurš domā un satraucas, āda saules ietekmi jūt ļoti labi. Ultravioletā starojuma deva solārijā īsā laika posmā ir maksimāla, līdz ar to slodze ādai ir milzīga. “Ja paskatās uz meitenēm, kuras aktīvi apmeklējušas solāriju daudzu gadu garumā, tad diemžēl bieži vien ap 25 gadu vecumu viņām jau netrūkst sīku krunciņu un vizuāli var “dot” daudz vairāk gadus, nekā patiesībā ir,” savos novērojumos dalās dermatoloģe un kosmetoloģe Sandra Vizule. “Pasaulē arvien vairāk tiek domāts par to, kā sauļošanos solārijos ierobežot, piemēram, Vācijā pieņemts likums, ka tos ļauts apmeklēt tikai no 18 gadu vecuma.”
Solārija vietā
Viens no laba izskata galvenajiem priekšnoteikumiem ir veselīga, dzīvelīga ādas krāsa. To var sniegt arī sauļošanās alternatīva – paštonējošie līdzekļi. Tiesa, ar piebildi – ja tie izvēlēti atbilstošā tonī un rūpīgi uzklāti. Tuvojas kāds pasākums, kurā gribas labi izskatīties? Lai iegūtu skaistu bronzas toni, vajadzētu vismaz piecas reizes apmeklēt solāriju, bet vai tad tam ir laiks, ja balle jau deguna galā?
Lietojot pašiedeguma līdzekļus, iespējams kontrolēt iedeguma intensitāti dažādos ķermeņa rajonos, piemēram, kājas ietonēt tumšākas, bet seju atstāt gaišāku. Šī metode ir arī izeja tiem, kam ārsts aizliedzis apmeklēt solāriju. “Lai gan simtprocentīgi šo līdzekļu ķīmiskā reakcija vēl nav izpētīta, Amerika cilvēki šos krēmus lieto jau gadu desmitiem, un nav apliecinājuma, ka tie kaitētu ādas veselībai,” stāsta Sandra Vizule.
Paštonējošie līdzekļi tika radīti pēc tam, kad tika atklāts, ka ir saikne starp saules starojumu un ādas vēzi. Šie produkti ļoti attīstījušies, un tos piedāvā arvien vairāk kompāniju. Par efektīvākajiem tiek uzskatīti līdzekļi, kuru sastāvā ir dihidrooksiacetons (uz iepakojuma apzīmēts ar burtiem DHA). Tā ir viela, kas nav toksiska, ādā neuzsūcas un kuru iegūst no augu glicerīna.
Ko izvēlēties?
Pašiedeguma krēmi un spreji atšķiras ar intensitāti un pievienotajām vielām – tas arī lielākoties nosaka cenu. “Gaišs, vidējs un stiprs – tās ir iespējamās iedeguma gradācijas. Var izvēlēties ļoti dārgu vai arī produktu par saprātīgu cenu – vizuāli tas nebūs manāms. Atšķirības ir pievienotajās aktīvajās vielās. Daži krēmi ir izveidoti jau kā kosmētiski produkti – ar vitamīnu piedevām, bioloģiski aktīvām vielām, augu ekstraktiem. Šie līdzekļi vienlaikus būs arī kopjoši, ne tikai tonējoši, tāpēc cena ir augstāka,” skaidro kosmetoloģe. Speciālisti iesaka, izvēloties pašiedeguma līdzekli, pievērst uzmanību, lai tam būtu arī mitrinoša iedarbība. Tas nodrošinās, ka āda netiek sausināta. Turklāt pārāk taukaini produkti var aizsprostot poras.
Līdzekļa darbības pamatā ir ķīmisks process, kurā ādas virskārta tiek iekrāsota. Tas notiek epidermas augšējā slāņa līmenī, un tonis saglabājas no trim līdz desmit dienām. Tikpat noturīga ir arī ķermeņa apsmidzināšana ar DHA šķīdumu, ko piedāvā skaistumkopšanas saloni. Šāda izvēle derēs tām, kas pašas nekādi nespēj vienmērīgi uzklāt paštonējošos līdzekļus.
Savukārt, ja šķērslis ir bailes no nevēlama rezultāta – pārāk intensīvas krāsas, nevienmērīga toņa, strīpām –, tad var izmēģināt līdzekļus, kurus iespējams nomazgāt ar ziepēm un ūdeni. Šie produkti darbojas līdzīgi kā dekoratīvā kosmētika, kuru jebkurā mirklī var noņemt.
Īsa pamācība lietošanā
Ja esi nolēmusi izmēģināt pašiedeguma līdzekli, pirmajā reizē labāk tomēr pārliecināties, vai nav alerģiskas reakcijas. Tās gan novērojamas ļoti reti, tomēr drošāk būs, ja sākumā krēmu uzziedīsi uz neliela ķermeņa laukuma un nogaidīsi 24 stundas, līdz uzklāt to sejai vai pārējam ķermenim.
Mājas apstākļos paštonējošie līdzekļi pieejami krēmu, gēlu, losjonu, spreju un salvešu veidā. Lai iegūtu labu rezultātu, ādu ieteicams vispirms attīrīt un nogaidīt, līdz tā kārtīgi nožuvusi. Uz sejas krēmu vēlams klāt ar sūklīti (neskarot plakstiņus un uzacis), bet grūti pieejamās vietās noteikti vērts saukt kādu palīgā. Uz plaukstām krēmu uzziež tikai ārpusē, uz ceļgaliem – īpaši plānā kārtā.
Lai gan paštonējošie krēmi un spreji klājas diezgan vienmērīgi, tomēr laiks un uzmanība tam jāvelta. Jāatceras arī par katru sejas krociņu, matu robežu. “Pretējā gadījumā cerētais skaistais efekts var pārvērsties katastrofā trīs dienu garumā,” smejas kosmetoloģe, atgādinot, ka nomazgāt toni “uz sitiena” nebūs iespējams. Tieši tāpēc: ja gaidāms kāds svarīgs pasākums, labāk krēmu uzklāt laikus, savukārt, ja gadījusies ķibele, tad toni padarīt gaišāku var mēģināt ar pīlingošanu.
“Iedarbošanās laiks ir no trim līdz divpadsmit stundām: jau pēc trim būs iedeguma efekts, bet pēc 12 – maksimālais rezultāts. Tieši tāpēc nevajadzētu pēc sešām stundām, neieraugot cerēto bildi, klāt otru krēma kārtu,” brīdina Sandra Vizule. “Turklāt dažas minūtes pēc uzklāšanas, tiklīdz tas uzsūcies, līdzeklis noteikti ir vieglām riņķveida kustībām jāiemasē. Tādējādi tiks novērstas neglītas tumšāka toņa strīpas, kas var izveidoties, ja krēms koncentrējas nevienmērīgi.” Pēc stundas, kad jau sāks parādīties iedegums, vērts ādu vēlreiz izpētīt un notīrīt tumšākos krēma plankumus, ja tie radušies. Lai iedegumu gribas uzturēt ilgstāk, krēms jāuzklāj ik pēc 3–5 dienām.
kasjauns.lv/Foto: Bulls Press