Brilles nost!
Dzīvesstils

Brilles nost!

Jauns.lv

Brilles un kontaktlēcas – tas ir pirmais un uzskatāmākais simptoms cilvēkiem, kam būtu vajadzīga refraktīvā ķirurģija jeb acu lāzeroperācija.

Brilles nost!...

Konsultē Fēlikss Lūkins, acu ārsts, ķirurgs

Kāpēc cilvēki nēsā brilles vai kontaktlēcas? Vainojama

tuvredzība

jeb nespēja skaidri saskatīt objektus tālumā,

tālredzība

jeb grūtības saskatīt tuvumā esošus objektus, un

astigmātisms

(acs radzene nav ideāli izveidojusies lodveida formā, tādējādi radot redzes kropļojumus), kas var kombinēties gan ar tuvredzību, gan tālredzību. Vēl minama arī vecuma tālredzība, kuras kompensēšanai lieto tā sauktās lasīšanas brilles. Šis redzes defekts vērojams cilvēkiem pēc 45–50 gadu vecuma. Diemžēl pilnībā vecuma tālredzību ar lāzerķirurģiju koriģēt nevar.

Kad veicama lāzerprocedūra?

Redzes korekcijas operāciju var veikt tikai tad, ja redze ir stabila un nemainīga. Parasti tas notiek 18–20 gadu vecumā. Šā iemesla dēļ grūti koriģējama vecuma tālredzība, jo tā nemitīgi progresē. Taču arī šajā gadījumā rodami kompromisa risinājumi, proti, tālredzība tiek apturēta uz aptuveni 8–10 gadiem. Tas gan nenozīmēs, ka vecumā nu varēs vispār atteikties no lasīšanas brillēm, taču īslaicīgi būs iespējams bez tām iztikt, piemēram, izlasot produktu aprakstus veikalos, ēdienkarti kafejnīcā vai ielūkojoties televīzijas programmā.

Kas vainas brillēm?

Brillēm nav nekādas vainas! Taču, jāpiekrīt, dzīve bez tām noteikti ir ērtāka un pieļauj aktīvāku dzīvesveidu. Brilles aizstājamas ar kontaktlēcām. Taču daudziem cilvēkiem ar laiku attīstās kontaktlēcu nepanesamība, kad tās nav ievietojamas, jo acs pārlieku krasi reaģē. Tieši šie cilvēki parasti izšķiras par lāzeroperāciju, jo nevēlas pastāvīgi nēsāt acenes.

Tikai operācija!

Kaut arī acu lāzerķirurģija ir redzes korekcijas veids, kuru lielākoties cilvēki izvēlas dzīvesstila dēļ, kad citi līdzekļi – brilles, kontaktlēcas – ir apgrūtinoši un traucē, taču tikai ar lāzeroperāciju var palīdzēt cilvēkiem, kuriem abām acīm redzes atšķirība ir vairāk nekā trīs dioptrijas, piemēram, vienai acij mīnus 2, otrai – mīnus 6. Ar brillēm šī atšķirība nav koriģējama, jo tās radīs reibšanas sajūtu. Neliels uzlabojums panākams ar kontaktlēcām, taču, ja tās nevar acīs ievietot, tad operācija kļūst par medicīnisku nepieciešamību.

Kā noris lāzeroperācija?

Tēlaini runājot, acu refraktīvo ķirurģiju var salīdzināt ar darbošanos ap fotoaparātu – procedūras laikā visi tā daudzie objektīvi tiek savietoti vienā.

Veselā acī ienākošie gaismas stari iekļūst caur radzeni un lēcu, pirms izveido attēla fokusa punktu acs dziļumā uz tīklenes. Operācijas laikā radzenes daļā tiek izveidots “vāciņš” un uzmanīgi nocelts. Tad acs vidējā daļā tiek slīpēta lēcas forma, to saudzīgi pārveidojot – mainot izliekumu, atbilstoši mīnusam, plusam vai astigmātismam. Būtībā briļļu efekts tiek pārnests uz radzeni. Visbeidzot “vāciņš” tiek novietots atpakaļ vietā, un acs momentāni sāk dzīt.

Operācijas gaita

Vispirms acīs tiek iepilināti speciāli pilieni, tādējādi pacients vairs nejutīs sāpes, tikai nelielu diskomfortu. Taču, manuprāt, sajūtas pie zobārsta ir nepatīkamākas. Turklāt acu lāzerķirurģijas operācija noris pavisam īsu brīdi – lai koriģētu vienu dioptriju, vajadzīgas tikai 1,8 sekundes. Tikai šajā nelielajā laika nogrieznī nepieciešams pacienta miera un koncentrēšanās stāvoklis.

Jaunās paaudzes lāzeriem nav arī nomācoši spilgta apgaismojuma.

Pēcoperācijas sajūtas

Lai arī vairākums cilvēku nejūt diskomfortu pēc operācijas, dažiem vērojama neliela graušanas sajūta vai acu asarošana. Labā ziņa – diskomforta sajūta ilgst pavisam īsu brīdi, no četrām līdz sešām stundām. Divas stundas pacients uzturas klīnikā, un tad tiek veikta redzes pārbaude. 80–90% pacientu pāris stundu pēc operācijas ar prieku konstatē, ka var saskatīt pārbaudes tabulā vieninieku, kas tiek uzskatīts par labu redzes parametru. Pirmajā dienā īsti izbaudīt prieku traucē jutīgums uz gaismu un viegla miglošanās, taču jau nākamajā rītā redze ir atgriezusies pilnībā.

Sākumā pēc operācijas nedrīkst berzēt acis, lai neizkustētos radzenē noceltais “vāciņš”, bet tas ir arī vienīgais ierobežojums. Acs gļotāda sākuma periodā ir arī nedaudz sausāka, bet to kompensē ar mākslīgajām asarām.

“O!” efekts

Acu lāzeroperācija ir viena no tām procedūrām, kas nekavējoties sniedz gandarījumu gan ārstam, gan pacientam, kurš jau tūliņ pēc tās var izdvest pārsteiguma pilnu: “O! Es redzu!” ASV tika veikts pētījums par pacientu apmierinātību. Redzes korekcijas operācijas vērtētas ar visaugstāko apmierinātības līmeni – 98% pacientu bija absolūti gandarīti par sasniegto. Salīdzinājumam: botulīna toksīna injekcijas sasniedza 94% līmeni, savukārt plastikas ķirurģija, īpaši krūšu palielināšanas operācijas, – 93%. Re, pat skaistums atkāpjas otrajā plānā, kad cilvēks vēlas redzēt pasauli visā tās krāšņumā.

Pieredze

Kāpēc to neizdarīju agrāk?!

Māra, 32 gadi

– Biezas brilles nēsāju jau kopš bērnības. Jutos tik neglīta, bieži raudāju un cerēju uz brīnumu. Kāds tas varētu būt, iedomāties nespēju, taču sapņos sevi redzēju skrienam pa pļavu skaistā kleitā un, protams, bez brillēm.

Kad redze stabilizējās, sāku nēsāt lēcas, taču paralēli pilnībā neatteicos no brillēm, kuras izmantoju mājās. Kārtējās lēcas pazaudēšana pielika liktenīgo punktu. Izšķīros par operāciju, tik ļoti bija apnikusi visa šī krāmēšanās ar lēcām un brillēm. Biju ar mieru pārciest jebkuras sāpes. Tāpēc pirmais pārsteigums bija tieši par sāpēm. Patiešām neticami, cik tas viss ir mazsāpīgi. Pēc operācijas nekas nesāpēja, negrauza, neniezēja...

Vēl joprojām nevaru noticēt acīm redzamajam. Šķiet, esmu kā citā dimensijā, ar prātu aptveru, ka skatos savām acīm, bet roka vēl joprojām ik pa laikam pārbrauc pāri acīm, lai it kā pieregulētu brilles. Visdīvainākais ir no rītiem pamostoties – uzreiz visu redzu skaidri, nevajag meklēt acenes. Varu iet ārā lietū – skats neaizlīst. Es varu skriet, mest kūleņus kopā ar meitiņu un visu redzēt! Taču visvairāk mani aizkustina fakts, ka vairs nav jāsien meitiņai pirms koncertiem milzu pušķis matos, lai uz skatuves spētu viņai vismaz ar acīm sekot; nu citu dejotāju vidū savu maziņo saskatu pavisam skaidri!

Vienīgais, ko nespēju saprast, – kāpēc to neizdarīju jau agrāk?

Uzmanību!

Acu lāzeroperāciju nevar veikt, ja pacientam ir:

•    pārāk plāna radzene;

•    nekompensēts cukura diabēts;

•    radzenes saslimšana.

Fakts

Pasaulē aptuveni 45–50 miljoniem cilvēku veiktas lāzerķirurģiskās operācijas.

kasjauns.lv/Foto: "Bulls Press"