Neciešamā diagnoze – migrēna
Dzīvesstils

Neciešamā diagnoze - migrēna

Jauns.lv

Vai arī tev ik pa laikam nākas pamest sāktos darbus, lai atlikušo dienas daļu pavadītu tumšā istabā, guļot gultā? Kā liecina statistika, aptuveni 20% iedzīvotāju vismaz reizi mūžā cietuši no galvassāpēm, ko rada migrēna.

Neciešamā diagnoze – migrēna...
Migrēnu nav iespējams pilnīgi izārstēt, taču var panākt, ka lēkmes kļūst retākas. Nav vienotas sistēmas – ārstēšana ir izteikti individuāla, jo arī migrēnas smagums un lēkmju biežums ir ļoti dažāds.
Migrēnu nav iespējams pilnīgi izārstēt, taču var panākt, ka lēkmes kļūst retākas. Nav vienotas sistēmas – ārstēšana ir izteikti individuāla, jo arī migrēnas smagums un lēkmju biežums ir ļoti dažāds.

Pētījumi rāda, ka migrēnas cēlonis ir galvas smadzeņu aktivācija, to apvalku un asinsvadu tonusa regulācijas traucējumi ar spazmēšanos un neadekvātu paplašināšanos, smadzeņu šķidruma cirkulācijas traucējumi. Lēkmes laikā asinsvados izdalās vielas, kas izraisa nervu šķiedru reakciju, galvas muskuļu savilkšanos un galvas smadzeņu apvalku iekaisīgu reakciju, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Neiroloģijas katedras profesore un Latvijas Sāpju izpētes biedrības priekšsēdētāja Ināra Logina. Parasti migrēnas slimnieki neciešamas sāpes jūt vienā galvas pusē, jo sāp tā galvas daļa, kur asinsvados sākusies neadekvātā reakcija.   

Īpatnēja nervu sistēmas uzbūve

Zināms, ka svarīgs ir ģenētiskais faktors. Pierādīts, ka galvas asinsvadu tonusa regulācijas traucējumi var pārmantoties no paaudzes uz paaudzi. Cilvēkiem, kas cieš no migrēnas, nereti mēdz būt īpatnēja nervu sistēmas uzbūve – viņi emocionālāk un jūtīgāk reaģē. Novērots, ka lēkmi var izraisīt pat ārēji kairinātāji, piemēram, svītrainas, rūtainas vai punktotas tapetes, spēcīga ēdiena smarža, pēkšņs troksnis. Migrēnas slimniekiem ir arī zemāks sāpju slieksnis. Par palaidējmehānismu nepareizību ķēdei, kas vēlāk norisinās galvas asinsvados, nereti kļūst neizgulēšanās vai pārāk ilga gulēšana, laika apstākļu, dienas režīma izmaiņas, arī emocionāla vai fiziska pārslodze. Migrēnu veicinošie faktori ir arī nervozitāte un stress, jo tie aktivizē galvas smadzeņu impulsu darbību. Nereti migrēna meitenēm parādās līdz ar pubertāti, šajā gadījumā migrēnai ir hormonāls cēlonis – estrogēna līmeņa krišanās mēnešreižu laikā.

Migrēnas lēkmes var provocēt noteikti produkti, kas satur tiramīnu. Parasti sāpes sākas drīz pēc tam, kad cilvēks apēdis kādu produktu (visbiežāk tā ir šokolāde, rieksti, medus, siers) vai iedzēris kādu alkoholisko dzērienu (parasti sarkanvīnu vai dzirkstošo vīnu).   

Kā sev palīdzēt?

Vispirms jācenšas izvairīties no provocējošiem faktoriem. Cilvēks, kam raksturīgas migrēnas lēkmes, visbiežāk nedrīkstētu strādāt maiņu darbu, jo viņam nepieciešams izteikts dienas režīms, vismaz astoņas stundas miega. Ja cilvēks pamanījis saistību starp stresu un galvassāpēm, lai cik neiespējami tas izklausītos, ir jāiemācās “atslēgties” no problēmām. “Taču tas ir liels darbs cilvēkam pašam ar sevi,” tā Ināra Logina. Sievietēm, kurām migrēnas lēkmes atkarīgas no hormonālajām svārstībām, neiesaka lietot orālos kontracepcijas līdzekļus (arī hormonālo spirāli), jo šie līdzekļi pastiprina asinsvadu tonusa izmaiņas.

Ikdienā iesakāma vingrošana, īpaši kalanētika, pilates, joga, kas saistīta ar stiepšanos un relaksāciju.

Migrēnu nav iespējams pilnīgi izārstēt, taču var panākt, ka lēkmes kļūst retākas. Nav vienotas sistēmas – ārstēšana ir izteikti individuāla, jo arī migrēnas smagums un lēkmju biežums ir ļoti dažāds. Dažkārt palīdz asinsvadus tonizējoši vitamīni, kas satur magniju un B6 vitamīnu. “Kad sākas lēkme, derīgi ir dažādi nemedikamentozie pasākumi, taču tos cilvēki parasti ignorē,” uzsver Ināra Logina. Tā kā migrēnas laikā saspringst galvas muskuļi un izmainās asinsvadu pulsācijas, ar spiedienu nepieciešams iedarboties no ārpuses, ap galvu apsienot aukstu un mitru dvieli. Vajadzīgs kairinājums, lai pārtrauktu refleksu loku, kas iesaistīti lēkmes izraisīšanā. Dažkārt var izmantot aukstas gēla plāksnītes uz acīm un pieres. Der arī labi zināmais līdzeklis “Zvaigznīte”, arī citas ziedes, piemēram, mentolu saturošas, ar smērīti der noziest gar matu līniju, arī aiz ausīm, visas šīs vietiņas pamasējot, vajadzētu arī izkustināt kakla daļu. Novērots, ka sāpes mazina arī aplaistīšanās ar aukstu ūdeni, dažiem turpretī palīdz silta duša. Visi šie līdzekļi, iespējams, nenovērsīs sāpes pavisam, taču var atvieglot migrēnas simptomus.

Ja cilvēks konstatējis, ka šie pasākumi galvassāpes novērst nespēj, nedrīkst gaidīt un turpmāk zāles jāieņem, tiklīdz lēkme sākusies. Turklāt migrēnas slimniekiem nepalīdzēs mazas zāļu devas – ir jāiedzer pietiekama konkrētā medikamenta deva. Kā pirmās rindas preparātus rekomendē paracetamolu, analgīnu, pretiekaisuma preparātus –  ibuprofēnu, diklofenaku, nimesulīdu un citus. Tomēr daļai pacientu galvassāpju lēkmes kupēšanai nederēs neviens no nosauktajiem medikamentiem. Deviņdesmitajos gados tika radīti jauni, tā sauktie triptānu grupas medikamenti (Imigran, Cinie, Zomig, Relpax). Tie darbojas, bloķējot tos serotonīna receptorus, kas piedalās migrēnas izraisīšanā. Ja lēkme noris ar vemšanu, laikus jāieņem arī pretvemšanas līdzekļi. Šīs zāles var lietot arī aerosola veidā.

Ieva Konstante/Foto: Bulls Press

Tēmas