Patiesība par hormonālo kontracepciju
Hormonālo tabletīti pasaulē pazīst jau 50 gadus. Pirmsākumos tablete saturēja lielu hormonu devu, bieži radot blaknes un likumsakarīgi – arī piesardzīgu attieksmi. Taču mūsdienās aizspriedumiem un bailēm no hormoniem nudien vairs nav pamata. Tieši otrādi – tā ir tava izvēle būt brīvai.
Hormonālā kontracepcija ir hormonus saturošs kontracepcijas veids. Preparātos izmantotie hormoni ir ļoti līdzīgi un atbilstīgi tiem, kurus dabiskā veidā sintezē arī pats sievietes organisms. Tādējādi nav pamata uzskatīt, ka kontracepcijas līdzeklī iekļautās sastāvdaļas ir kas organismam absolūti svešs un nepieņemams. Hormonālās kontracepcijas (HK) līdzekļi parasti satur divus komponentus – estrogēnus un progestogēnus. Vienu līdzekli no otra atšķir minēto komponentu attiecības jeb devas.
Hormonālās kontracepcijas veidi:
- tabletes,
- hormonālais riņķis,
- plāksteris,
- hormonālā spirāle.
Kā darbojas hormonālā kontracepcija?
HK galvenais uzdevums ir nepieļaut nevēlamas grūtniecības rašanos, tādēļ ar šo līdzekļu palīdzību tiek radītas vairākas šķēršļu joslas, kas viena otru papildina. Pirmkārt, tiek nomākta ovulācija, proti, olšūnai tiek liegta iespēja „izaugt” jeb nobriest. Otrkārt, HK sabiezina gļotas dzemdes kaklā, padarot tās necaurlaidīgākas un tādējādi apgrūtinot spermatozoīdiem iekļūšanu dzemdē. Visbeidzot tiek mainīta – padarīta plānāka – dzemdes gļotāda, tāpēc tad, ja vien būtu iespējams pārvarēt iepriekš minētos šķēršļus, apaugļotajai olšūnai nebūs, pie kā pieķerties, turpinot attīstību.
Kādēļ rodas mīti par hormonālo kontracepciju?
Aizspriedumiem un bailēm no hormoniem, kas iekļauti HK sastāvā, mūsdienās vairs nav pamata. Hormonālo tabletīti pasaulē pazīst jau 50 gadus. Pirmsākumos tablete patiesi saturēja lielu hormonu devu, bieži radot blaknes. Turpmākajos gados zinātnes uzdevums bija šīs devas maksimāla samazināšana, un šo uzdevumu varam pilnībā uzskatīt par izpildītu. Tāda preparāta, kāds tas ir pašlaik, izstrādātāji darbojās divos virzienos – jau minētajā devas optimizācijā un sintētisko hormonu labāko īpašību „izkopšanā”.
Proti, bija jāpanāk, lai HK būtu sievietes organismam draudzīga – nebūtu galvassāpju, krūšu sāpīguma, sliktas dūšas, ķermeņa masas strauja pieauguma utt., un preparāta sastāvā iekļautie hormoni būtu maksimāli pietuvināti sievietes organismā dabiski sintezētajiem. Jaunākajos HK līdzekļos iekļautais estrogēns ir identisks tam, ko ražo sievietes olnīcas. Iedzerot jaunākās paaudzes HK tableti, organisms to „atpazīst”, jo līdzeklis būtībā satur absolūti dabisku vielu. Domājams, ka mīti par HK radušies visai tālas pagātnes negatīvās pieredzes iespaidā.
Starp citu, organisms pats sintezē visdažādākos hormonus – gan tos, kas ir atbildīgi par dzimumsistēmu, gan tos, kas nosaka endokrīnās sistēmas darbību. Šo hormonu sintētiskie ekvivalenti arī tiek iekļauti ārstniecības līdzekļos. Tomēr paradoksālā kārtā aizspriedumi visvairāk skar tieši HK, jo citi preparāti, kuru sastāvā tāpat ir hormoni, tiek uztverti bez pārliekas baiļu ēnas.
Tikai ne hormonus!
Ko tad, ja sieviete kategoriski atsakās no jebkādiem hormonālās kontracepcijas līdzekļiem? Kādas ir alternatīvas, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības? Šāds lēmums noteikti sarežģīs modernas sievietes dzīvi, jo būtībā citu ērtu un, kas svarīgākais, drošu alternatīvu ir visai maz. Visdrošākā neapšaubāmi ir hormonālās kontracepcijas metode, kuras drošība ir 99,2% – 99,8%, nemaz nerunājot par ērtumu. No nehormonālajiem līdzekļiem noteikti pieminams prezervatīvs (drošība 75%-77%), kas pasargās gan no grūtniecības, gan seksuāli transmisīvajām infekcijām. Šī noteikti ir laba metode, uzsākot jaunas partnerattiecības, taču regulārai dzimumdzīvei prezervatīvs nav ērts, turklāt „nozog” daļu baudas un sajūtu. Vēl minami spermicīdus saturoši nehormonālie līdzekļi, taču tie ir vēl neērtāki, jo, tos lietojot, jāievēro disciplinētība (seksam jāgatavojas laikus) un tiem pastāvīgi jābūt krājumā (katrai attiecību reizei – jauna deva).
Hormonālās kontracepcijas lietošana
Hormonālo tablešu lietošana prasa disciplinētību, jo tās jāiedzer katru dienu vienā un tai pašā laikā. Jāsaprot, ja vēlies būt vesela un atraisīta, kaut kas arī jāiegulda, šajā gadījumā – pašdisciplīna. Labs padoms – piesaistīt medikamenta iedzeršanu kādam ikdienas rituālam, piemēram, zobu tīrīšanai vakaros, tabletes novietojot blakus zobu sukai. Var arī mūsdienīgāk – ierakstīt atgādinājumu mobilajā telefonā. Taču lielajām aizmāršām radīti alternatīvie HK līdzekļi – plāksteri (maināmi reizi nedēļā) un riņķi (ievadāmi reizi mēnesī). Visbeidzot – hormonālā spirāle, kuras darbības laiks ir pieci gadi.
Hormonālās kontracepcijas bonusi
HK raksturo augsta efektivitāte, nav atkarības no dzimumaktu biežuma diennakts, nedēļas laikā, neietekmē sievietes auglību. Novērš menstruālā cikla traucējumus – samazina menstruālo asiņu apjomu, pārtrauc cikla vidus (ovulācijas) sāpes, samazina vai novērš menstruālās sāpes. Sieviete precīzi zina savu ciklu un, pat ja nepieciešams, var to regulēt (piemēram, ieplānot ceļojumu bez mēnešreizēm). HK piemīt aizsargājošs efekts pret olnīcu cistām, pret endometriozes attīstību, endometrija jeb dzemdes gļotādas patoloģijām, mazina dzemdes kakla vēža risku. Ja HK lieto ilgstoši, tas spēj arī uzlabot ādas stāvokli, atbrīvot no pinnēm un samazināt lieko apmatojumu.
Visbeidzot, hormonālā kontracepcija dara brīvu. Vērojumi rāda, ka sievietes, kuras izvēlas HK, ir rūpīgi pārdomājušas savu lēmumu, ieguvušas visu pieejamo informāciju. Šis nav ārsta, bet gan sievietes vai pāra lēmums, lai uzlabotu savu dzīvi un attiecības. Katrā ziņā, lai sāktu lietot HK, vajadzīga pacientes līdzestība un ticība pašas izvēlētā līdzekļa pozitīvajam efektam. Galu galā mēs taču dzīvojam laikā, kad ir tikai normāli izmantot televizoru, mobilo telefonu, datoru un arī hormonālo kontracepciju. Tie visi ir modernās civilizācijas jaunie produkti, kas ļauj dzīvot vieglāk, ērtāk un drošāk.
Konsultējusi Dr. Modrīte Kraujiņa