Kā neapdedzināties un sauļoties pareizi
Dzīvesstils

Kā neapdedzināties un sauļoties pareizi

Jauns.lv

Lai sauļošanās patiešām veicinātu veselīgu iedegumu un nesagādātu problēmas, vērts ievērot dažus noteikumus. Ir četri pamatprincipi, lai sauļošanās dēļ neveidotos sausa, sažuvusi āda, grumbiņas un pat audzēji.

Kā neapdedzināties un sauļoties pareizi...

Saule mums ir vajadzīga — ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas D vitamīns, kas ļoti vajadzīgs kaulu stiprumam un kalcija vielmaiņai. Tomēr mēs varam no saules gūt arī zaudējumus, kuri var likt sevi manīt pēc ilgāka laika.

Sākt pakāpeniski

Sauļošanās jāsāk ļoti pakāpeniski, pirmajās reizē ar 10 līdz 15 minūtēm atkarībā no ādas tipa. Vasaras sākumā saulīte var šķist itin nekaitīga, un ultravioleto staru postošo iedarbību uz ādu bieži vien var just tikai vēlāk. Jāatceras, ka ultravioletie stari mūs sasniedz arī, ja debesis ir apmākušās vai atrodamies ēnā.

Vienkāršs tests, kā noteikt saules peldes ilgumu — sauļošanās laikā uzspiediet ar pirkstiem uz ķermeņa laukuma, kuru apstaro saule un, ja pēc tam paliek balts plankums, laiks sameklēt ēnaināku vietiņu. Ja sajūtama kņudoņa vai pat sūrstēšana, āda jau ir bojāta un ar steigu jāpārtrauc sauļošanās, un jāsāk ādas glābšanas darbi. Speciālisti arī iesaka nesauļoties katru dienu, bet, vienu izlaižot, lai āda pagūst reaģēt uz pirmo iesauļošanos. Gadījumā, ja uz ādas veidojas pigmenta plankumi, no tālākas sauļošanās būtu jāizvairās.

Lietot aizsargkrēmus

„Pavasarī un vasarā saule ir spēcīga, tāpēc svarīgi lietot aizsargkrēmus. Cilvēki kļūdaini domā — es neiedegšu, tomēr tā nav, iedegums vienalga veidojas, bet āda tiek pasargāta. Svarīgi, lai saule neradītu ādas apsārtumu,” skaidro ārste Solveiga Lukstiņa.

Kādus saules aizsargkrēmus lietot, atkarīgs gan no ādas tipa, gan uzturēšanās laika saulē. Latvijā visbiežāk sastopami trīs ādas tipi: pirmais — ļoti gaiša āda, kas ļoti ātri apdeg un ļoti grūti vai nemaz neiedeg (Latvijā 10 līdz 15%), otrais tips — gaiša āda, kura grūti iedeg un ātri apdeg (Latvijā apmēram 80%), trešais — melnīgsnēja āda, iedegums veidojas vienmēr, reti apdeg (Latvijā 5 līdz 10%). Pirmajam un otrajam tipam ir īpaši svarīgi lietot saules aizsargkrēmus.

Aizsargkrēmi ir dažāda stipruma, ko nosaka SPF (Sun Protection Factor) skaitlis no viens līdz 50. Šis skaitlis norāda, cik reizes ilgāk var droši uzturēties saulē ar krēmu nekā bez tā.

Kļūdaini ir uzskatīt, ka lietojot saules aizsargkrēmu, iedegums neveidosies. Patiesībā absolūtais vairums aizsargkrēmu laiž cauri saules starus, bet mazākā koncentrācijā.

Latvijā ikdienā būtu piemēroti krēmi ar SPF līdz 20, bet, dodoties uz siltajām zemēm, ar SPF no 30 līdz 50. Protams, izvēloties krēmu, jāņem vērā ādas jūtība pret sauli un plānotais laiks, ko paredzēts pavadīt saulē. Lukstiņa atgādina, ka saules aizsargkrēmi, lai arī vairākums no tiem ir ūdensizturīgi, dienas laikā jāuzklāj daudzas reizes un ļoti rūpīgi jāizlīdzina.

Ievērot mērenību

Sauļojoties jāievēro mērenība — šokolādes brūns iedegums šogad nes līdzi priekšlaicīgu ādas novecošanu nākamajos gados. Iedegums ir ādas aizsargreakcija pret ultravioletajiem stariem. Kamēr tas nav izveidojies, āda ātri zaudē tvirtumu un elastību. Pārāk ilgas saules peldes izraisa pigmenta plankumu rašanos, var provocēt ādas vēzi un kataraktu. Pārsauļošanās sekas var parādīties tikai pēc vairākiem gadiem.

Kad jau izveidojies iedegums, āda jau pret sauli ir nedaudz labāk aizsargāta. Tomēr tas nenozīmē, ka nu varam sauļoties bez bremzēm. Iedegumu var pielīdzināt saules aizsargkrēmam ar SPF 4. Tātad iededzis cilvēks saulē drīkst uzturēties četras reizes ilgāk nekā pirms iedeguma parādīšanās.

Jebkurā gadījumā sauļoties neiesaka, ja ēna ir īsāka par pašu cilvēku jeb no 11 rītā līdz 16 pēcpusdienā. Tad saule ir īpaši spēcīga un pat iedegums un saules aizsargkrēmi maz ko līdz. Ja jāuzturas saulē ilgāk, lietojiet gaišas cepures ar platām malām un gaišu apģērbu ar garām piedurknēm.

Pēc sauļošanās mitrināt ādu

Saules stari bojā ādu — tā zaudē ūdeni, pazūd kolagēns, veidojas grumbas, tāpēc jo īpaši svarīgi ir mitrināt ādu gan sauļošanās laikā, gan pēc tās. Pēc saules peldēm ieteicams noskaloties un pēc tam ieziesties ar īpašu pēcsauļošanās krēmu. To sastāvā parasti ir mitrinošas sastāvdaļas, piemēram, alvejas ekstrakts, kā arī antioksidanti, kas novērš saules radīto brīvo radikāļu postošo ietekmi uz ādu. Lai veicinātu dabīgu ādas mitrināšanu, sauļojoties ieteicams dzert daudz ūdens.

Nekādā gadījumā pēc saules peldēm nevajadzētu lietot taukainus krēmus — tie pārklāj ādu un traucē siltuma atdošanu. Savulaik mūsu vecmāmiņas saulē apdegušu ādu ieteica apziest ar skābo krējumu — tas lieliski atvēsināja apdegušo ādu. Tomēr, ja nav pieejami īpaši pēcsauļošanās krēmi, tad krējuma vietā labāk izmantot kefīru, lai neveidotos taukainā kārtiņa, kas traucē ādai elpot un atgūties pēc apdeguma. Ja āda ir apdegusi, tās dziedēšanai var izmantot aptiekā nopērkamos pantenolu vai bepantēnu.

Anda Leiškalne/Foto: Bulls Press

Konsultē sejas un ķermeņa estētikas speciāliste Solveiga Lukstiņa