Savus partnerus biežāk krāpj cilvēki ar zemu intelektu
Dzīvesstils

Savus partnerus biežāk krāpj cilvēki ar zemu intelektu

Jauns.lv

Izrādās, seksualitāte nav tikai ķermeniska izpausme. Pētījumi liecina – tā ļoti saistīta ar mūsu prāta spējām. Sievietei ar zemāku intelektu, pašapziņu un izglītību ir mazāks priekšstats, ko tad īsti var iegūt monogāmās attiecības.

Savus partnerus biežāk krāpj cilvēki ar zemu intel...

Seksualitāti gan vīriešiem, gan sievietēm nosaka testosterona līmenis. Taču no šī vīrišķā hormona atkarīga ne tikai dzimumtieksme un seksuālā atbildes reakcija. Testosterons nosaka arī cilvēka kognitīvās spējas. Tas nozīmē, ka seksualitāte cieši saistīta ar saprātu un, meklējot aizraujošu partneri, būtībā ilgojamies pēc intelektuāli attīstīta dzīvesbiedra.

Liberāļi ir gudrāki par konservatīvajiem

Atkarībā no IQ cilvēkus var iedalīt vēl divās daļās. Vienu pārstāv ļoti konservatīvi, kuru IQ vidēji ir 95 un/vai pārliecināti ticīgie (IQ vidēji 97). Otro veido liberāļi, kuru IQ ir 106 un ateistus, kuriem tas ir 103. Skaitļi rāda, ka prasme pieņemt dažādus viedokļus, arī analizēt un izvirzīt tos ir radoša intelekta pazīme.

Gan sevišķi zems, gan ļoti augsts IQ nosaka zemāku seksualitātes līmeni

Pirmajā gadījumā varētu vainot infantilitāti, personības nepietiekamu briedumu, tādēļ arī seksualitātes līmenis ir zems. Kaut, protams, kādu pataloģiju iespaidā seksualitāte var kļūt pat ļoti augsta.

Bet kas notiek ar skalas augšdaļā esošajiem? Pētot dažādu fakultāšu augstskolu studentus, atklājās visai interesanta aina. Humanitāro zinību apguvēji seksuālajās attiecībās ir aktīvāki par eksaktajiem. Visvēlāk ar seksu sāk nodarboties fiziķi – matemātiķi un biologi. Skaitļi liecina, ka lielākajai daļai augstskolas studentu (80 – 90%) pirmajos kursos jau bijušas seksuālās attiecības, taču fiziķiem ir gluži ačgārni – tikai aptuveni 10% no tiem nogaršojuši saldo augli. Viņiem arī seksuālā dominante ir mazāk izteikta. Iespējams, tā atminējums meklējams vīriešu un sieviešu smadzeņu darbības atšķirībās, jo nav noslēpums – „fizmati” ir tipiska puišu fakultāte.

Sievietēm vienlaikus var būt aktīvas vairākas galvas smadzeņu garozas daļas, savukārt vīrietim tā parasti ir tikai viena, toties ļoti intensīva un aktīva. Tas nozīmē, ka vīrieši pilnvērtīgi spēj nodoties vienai darbībai vai domai, savukārt sievietes spēj vienlaikus uzturēt domas dažādos virzienos. Tas nav nedz labi, nedz slikti un nebūt neliecina, ka sievietēm IQ tādējādi ir augstāks. Lai arī sieviete spēj vieglāk tikt galā ar lielāku daudzumu monotonu un rutinētu uzdevumu, jo prātā jau kaļ citus plānus un ieceres, viņai ir grūtāk attīrīt smadzenes no nevajadzīgām domām, koncentrēties un mērķtiecīgāk darboties vienā – galvenajā virzienā. Tas iespaido seksualitāti.

Sievietei ir grūti atslēgties un nodoties tikai baudai, tādējādi arī sasniegt orgasmu, kas vīrietim padodas praktiski bez piepūles. Atgriežoties pie fiziķiem – viņiem sava augstā IQ dēļ ir citas vērtības, milzums domu, kam arī tiek tērēta visa iespējamā enerģija. Diemžēl šis skaidrojums īsti nederēs Bioloģijas fakultātes studentiem. Varbūt izglītības specifikas dēļ seksam zudis noslēpumainības plīvurs un viņi uz to raugās kā uz visai dzīvniecisku uzvedības modeli.

Gudrākais rūpīgāk izvēlas kvalitatīvu partneri ilgstošām attiecībām.

Zema IQ īpašnieks nav prasīgs partnera izvēlē. Diez vai viņš visā nopietnībā spēj cerēt un domāt, ka var piesaistīt otru pusīti, kurai būtu augstākā izglītība, labs izskats, piemistu dažādi talanti un statuss sabiedrībā. Šādam cilvēkam ir pat grūti aptvert, kādēļ intelektuāli augstvērtīgāks partneris ir vērtīgāks. Taču tas ir vērtīgāks kaut vai tādēļ, ka spēj ielūkoties tālākā nākotnē, tādējādi no viņa rīcībām gaidāms mazāk riska un kļūdu. Piemēram, nevēlamas grūtniecības intelektuāli attīstītu pāru starpā ir daudz retākas.

Cilvēkam ar augstu IQ ir ne tikai augstākas prasības pret partneri, bet arī lielākas izvēles iespējas. Viņam ir augstāka pašapziņa un virkne citu plusu – izglītība, statuss sabiedrībā, augstāks atalgojums. Tas ļauj labāk apzināties, uz ko iespējams pretendēt, un jo augstāks intelekts, jo pretenzijas parasti ir pamatotākas.

Cilvēks ar augstāku IQ ir uzticīgāks

Pēc definīcijas, laulībai būtu jābūt monogāmām attiecībām. Izrādās, to, vai spējam būt uzticīgi, arī var noteikt pēc mūsu intelekta koeficienta. Aptaujas liecina – IQ korelē ar vēlmi iegūt ekskluzīvas tiesības uz savu partneri. Augsti attīstīts vīrietis vēlas, lai sieviete piederētu tikai un vienīgi viņam. Vīrietim tas ir pārākuma un elitārisma rādītājs. Sievietes, kā apgalvo evolucionisti, veidotas no nedaudz citāda materiāla. Viņām ekskluzīvas tiesības uz vīrieti vienmēr ir bijusi augsta vērtība. Tomēr arī sievietes kaut nedaudz, bet tomēr ir pakļautas IQ iespaidam – kam tas zemāks, vairāk tendētas uz nesakārtotām un haotiskām attiecībām. Sievietei ar zemāku intelektu, pašapziņu un izglītību ir mazāks priekšstats, ko tad īsti var iegūt monogāmās attiecības.

Augsts IQ liecina par augstāku informācijas līmeni, tādēļ savstarpēja uzticība seksuālajās attiecībās pasargā no daudzām slimībām, tajā skaitā, STS un AIDS. Mazāk izglītotais ir pārliecināts, ka „dakteris izārstēs”, ja arī kas gadīsies – iedzers tableti un viss pāries. Ja ne, tad dosies pie pūšļotāja. Un vispār – ja sieviete pirms dzimumakta veic minetu, tad nekas nevar gadīties!

Cilvēkam ar zemāku IQ sānsoļi ir biežāki

Kā jau minēts, neintelektuāls kadrs īsti nespēj novērtēt monogāmu attiecību priekšrocības: „Pašlaik man ir sieviete, taču kas tur liels?! Dabūšu citu.” IQ var saistīt arī ar zināmām iztēles spējām un informētību, tādēļ gudrāks cilvēks spēj aizdomāties kaut vai līdz brīdim, kad vairs nebūs spēka un gribas cīkstēties seksuālo attiecību tirgū, un tad stabils, drošs, līdzvērtīgs un pārbaudīts partneris būs zelta vērtē. Interesanti, ka zemāks intelekts nepieļauj domu, ka viņa sānsoļi varētu tikt atklāti. Viņš arī tik ātri nepieķer neuzticībā savu partneri. Tādējādi muļķīgākais jūtas drošāks par gudro un ir daudz brīvāks ārpuslaulības attiecībās. Visbeidzot zemāka IQ īpašniekam laulības pārkāpums patiesībā nemaz nešķiet īpašs noziegums, tādējādi jebkuras attiecības neizbēgami veidosies bez īpašas piesaistes un pliekanākas.

Smadzeņu muskuļi ir ne mazāk uzbudinoši kā attīstīti bicepsi

Ja pirmatnējā kopienā labāko mātīti varēja dabūt stiprākais tēviņš, tad pašlaik priekšplānā izvirzās intelektuālis. Šis apgalvojums gan, protams, nav spēkā visos sociālajos slāņos. Iedomāsimies lielpilsētas graustu nomali. Skaidrs, ka tur dominēs zems intelektuālās attīstības līmenis un valdīs visai mežonīgs attiecību risināšanas veids. Fiziskā ietekme nosaka visu, arī seksuālo pievilcību šīs vides robežās.

Fizikās pievilcības faktors svarīgs arī intelektuāli attīstītiem indivīdiem – spēcīgs un muskuļots vīrieša ķermenis sievietei vienmēr šķitīs pievilcīgs, tāpat kā vīrieti uzbudinās sievišķīgas formas. Taču intelekts ir faktors, kas liek veikt korekcijas. Ko tad es īsti vēlos? Īslaicīgus seksuālos sakarus vai ilgstošas attiecības? Glītu, muskuļotu ķermeni bez interesanta prāta taču nav nekādas vajadzības turēt mājās, vai ne?  

Vai ticēt aptaujām?

Visus aptauju datus var gan dažādi traktēt, gan apšaubīt vispār. Pētījumi par IQ savstarpējo sakarību ar seksualitāti nav izņēmums. Skaidrs viens, ka cilvēks ar augstāku IQ ir piesardzīgāks un apdomīgāks savos izteikumos. Gudrākais bieži vien neatklāj visu patiesību arī anketās. Proti, IQ pats ir faktors, kas iespaido statistikas datus. Tomēr zināmas sakarības un saderība ar paša pieredzē piedzīvoto ir arī šajos pētījumos.

Aija Kažoka

Konsultē

seksologs un psihoterapeits Elmārs Vārpa

Avoti: Satoši Kanazava, evolūcijas psiholoģijas pārstāvis un attīstītājs, praktizē Londonā.

Džeimss Beilijs

, pārstāv evolūcijas psiholoģiju, praktizē ASV.

Tēmas