Kādam jābūt tavam fitnesa trenerim. Izvērtē!
Ja tu jau esi aktīva fitnesa klubu apmeklētāja, vai tikai grasies tāda kļūt, esi gudra un vērtē sava personīgā trenera darbus un nedarbus!
Kāds ir labs treneris?
Personīgajam fitnesa trenerim jābūt (diemžēl ne vienmēr tā ir) augstākajai izglītībai, bet visas turpmākās karjeras laikā jāturpina papildināt zināšanas, apmeklējot dažādus kvalifikācijas paaugstināšanas kursus. Jo daudzpusīgāk izglītots viņš būs, jo kvalitatīvāku servisu tu saņemsi.
Tikai nejauc personīgo treneri ar trenažieru zāles instruktoru, kurš palīdz tikt galā ar zāles inventāru. Instruktors parasti ir spēka treniņu vai bodybuilding speciālists, turpretī no personīgā trenera vari gaidīt un prasīt daudz vairāk.
Viņa pienākumi:
* noskaidrot tavu veselības stāvokli un fiziskās sagatavotības līmeni;
* izvirzīt uzdevumus noteiktam laika posmam un savlaicīgi veikt korekcijas;
* noteikt daudzpusīgu slodzi (spēka treniņi, kardiotreniņi, lokanības – stiepšanās, ārstnieciskās vingrošanas – treniņi, joga, pilates);
* dot tev iespēju atjaunot spēkus pēc treniņiem;
* sekot līdzi taviem ēšanas paradumiem, sniedzot ieteikumus arī diētas ēdienkartes veidošanā;
* motivēt tevi ievērot veselīgu dzīvesveidu.
Personīgajam trenerim jābūt labam psihologam. Viņam jārod ar tevi kontakts un jāvelta nedalīta uzmanība, kā arī jāvieš tevī uzticība un jāpanāk, lai tu ar viņu justos droši. Abiem kopā jums jābūt kā komandai! Dažkārt nespēja sadarboties nav trenera neprofesionalitātes, vai kvalifikācijas trūkuma vaina, bet gan personīgās īpašības, kas tev gluži vienkārši netīk.
Kādas ir treneru biežāk pieļautās kļūdas?
, neatkarīgi no vecuma, fiziskās sagatavotības, veselības stāvokļa un citām īpašībām. Ja tā tev nebūs piemērota, nodarbībās vari gūt nelāgas traumas vai arī nesasniegt gaidīto rezultātu.
Vai nu pārāk vāja: treniņiem nav atdeves, organisms nespēj adaptēties un progress ir nulle, vai pārmērīga: ķermenis nespēj atjaunot spēkus, tu pārtrenējies un tava pašsajūta pasliktinās.
tiek veikti traumatiski vingrinājumi, vai arī, tos neprecīzi izpildot, tiek pārslogotas saites un gūtas traumas.
Kad der padomāt par personīgā trenera maiņu?
Lai iegūtu labu pašsajūtu un fizisko formu, kā arī līdzsvaru starp spēku, veiklību un izturību, tev pašai jāvērtē gan trenera profesionalitāte, gan arī tas, vai redzi pārmaiņas savā izskatā. Ja cītīgā vingrošana nav līdzējusi, vienojies ar treneri par pārmaiņām turpmākajās nodarbībās. Vai meklē citu treneri. Vēlamais progress un pirmie treniņu rezultāti parādās aptuveni trīs mēnešu laikā pēc nodarbību uzsākšanas (kādai gan šis laiks var būt īsāks, kādai – garāks).
Noteikti atceries, ka treniņu programma jāmaina aptuveni pēc diviem mēnešiem, jo organisms pierod pie konkrētās slodzes.
Ja būsi uzcītīga un vērīga fitnesa klubu apmeklētāja, pēc laika varēsi atteikties no trenera un vingrināties patstāvīgi.
Konsultēja: fitnesa treneris Andžejs Reiters, trenere Ina Močalina